Direktør med uheldig «klaps» på direktesendt TV
— Min intensjon var aldri å opptre upassende, og jeg tar tilbakemeldinger på alvor, sier direktøren ved Studentsamskipnaden i Sørøst-Norge.
Klipp fra Dagsnytt 18 der direktøren og studentlederen er på veg ut av studio. Kilde: NRK / Dagsnytt 18
Det var torsdag kveld sist uke at administrerende direktør i Studentsamskipnaden i Sørøst-Norge, Hans Erik Stormoen, og leder i Studentdemokratiet i Sørøst-Norge, Ada Margrethe Seim, besøkte NRKs Dagsnytt18-studio i Oslo. De var der for å diskutere hvorfor studentene ikke får Norgespris på strømregningen.
På vei ut av studioet etter innslaget fanger NRKs kamera opp på direkten at direktøren legger armen rundt studenten, stryker henne nedover ryggen, og så kommer en bevegelse med hånda. På filmen kan det se ut som om han klapser studenten på rumpa.
Filmklippet (som ligger i starten på denne saken) er blitt delt i flere ulike sosiale medier de siste dagene. Diskusjonen går høyt om hva som faktisk skjer, og kommentarfeltene flommer over av spekulasjoner.
Khrono var i kontakt med direktøren lørdag formiddag for å finne ut hva som egentlig skjedde. Telefonen hans var slått av, men han svarte på Khronos spørsmål på sms:
— Jeg forstår at det har oppstått reaksjoner etter TV-sendingen, og jeg ønsker å være helt åpen om situasjonen, skriver han og forklarer:
— Etter debatten la jeg armen rundt Ada Margrethe Seim for å være høflig og geleide henne ut av studio. Min intensjon var utelukkende å vise høflighet og respekt, og jeg hadde ingen andre hensikter. Jeg kan forstå at det på TV kan se ut som om jeg berører henne på en måte som kan tolkes feil, men det var aldri min mening, skriver Hans Erik Stormoen.
— Beklager
Direktøren har jobbet i ulike stillinger i Studentsamskipnaden i Buskerud, Vestfold og Sørøst-Norge siden 1999, og har de siste årene vært øverste leder.
Han sier han kjenner studentleder Ada Margrethe Seim gjennom deres felles engasjement i debatten, men at de ikke har noen nær personlig relasjon utover det profesjonelle.
—Pleier du å gi slik oppmerksomhet til studenter?
— Jeg pleier ikke å gi slik oppmerksomhet til studenter eller andre, og jeg ser nå at det kan oppfattes annerledes enn det var ment. Jeg beklager dersom dette har skapt ubehag eller misforståelser, skriver han.
— Det kan minne om en metoo-hendelse, er du enig i det?
— Jeg forstår at slike saker må tas på alvor, og jeg ønsker ikke å bagatellisere hvordan andre kan oppleve situasjonen. Min intensjon var aldri å opptre upassende, og jeg tar tilbakemeldinger på alvor. Dersom Ada Margrethe Seim eller andre har opplevd dette som ubehagelig, vil jeg gjerne beklage det. Jeg håper dette gir klarhet, og har ikke noe mer å tilføre, avslutter Stormoen.
— Vennlig klapp
Khrono snakket også med studentlederen lørdag, som hadde fått med seg klippet fra sosiale medier, men hun avviste at dette var en sak.
Mandag var hun på studentpolitisk toppmøte i regjeringens representasjonsbolig i Oslo. Hun og landets øvrige studentledere var invitert av forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland for å diskutere blant annet kunstig intelligens og høyere utdanning i endring.
Ada Margrethe Seim ønsket ikke å bli intervjuet om saken, men sender Khrono følgende kommentar på tekstmelding mandag:
— Min opplevelse er at vi, på vei ut av studio etter sendingen i Dagsnytt 18, var i ferd med å kollidere, og jeg merket et vennlig klapp på ryggen i den forbindelse. Utover et vennlig klapp på ryggen, opplevde jeg ingen berøring. Jeg ønsker ikke å kommentere dette ytterligere, skriver hun.
Styreleder i Studentsamskipnaden i Sørøst-Norge, Harald Bolstad Evensen, har også et avklart forhold til denne saken:
— Som styreleder har jeg avklart situasjonen direkte med Seim. Hun opplyser og understreker at det ikke var noen form for upassende kontakt fra Stormoen. Vi forholder oss til hennes uttalelse og har ingen ytterligere kommentarer, sier han.
