Vitnemål

Dobling av anmeldelser for svindel med vitnemål

Nå avsløres stadig flere som forfalsker vitnemål fra utlandet for å få godkjent høyere utdanning i Norge. Et «Counter Fraud-team» står i spissen for å avdekke svindelen.

To kvinner sitter ved siden av hverandre og ser på en dataskjerm. De er inne på et kontor.
Jurist Linda Jamtvedt Børresen og seniorrådgiver Angela Ataian jobber i Veritas, som er et «Counter Fraud Team» ved navn Veritas. Sammen med seks andre saksbehandlere i Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse godkjenner de utenlandsk utdanning og avdekker tidvis falske dokumenter.

Antallet anmeldelser for å forfalske utenlandske utdanningsdokumenter øker. Selv om søknadsmengden er den samme, er det en fordobling av anmeldelser sammenliknet med i fjor. 

Så langt i år har Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) anmeldt 20 tilfeller. I tillegg er det flere saker fra 2025 der anmeldelsene er under arbeid og ennå ikke oversendt til politiet. Flertallet av de som blir anmeldt er ukrainere.

I fjor ble det anmeldt 11 tilfeller. 

I perioden 2020—2025 (så langt) har godkjenningsmyndighetene anmeldt 65 personer for å ha forsøkt å jukse til seg utdanning. 

— Det dreier seg stort sett om tradisjonelle forfalskninger, der dokumentet i sin helhet er forfalsket eller at et ekte dokument er manipulerte eller ettergjort, sier divisjonsdirektør Dag Hovdhaugen i HK-dir. 

Dag Hovdhaugen er divisjonsdirektør for godkjenning og opptak i HK-dir.

Det er dette direktoratet som mottar søknader om å få godkjent utdanning fra utlandet. 

I fengsel for forfalskning

Khrono fortalte nylig om en ukrainer som må i fengsel etter å ha sendt inn et falskt vitnemål fra et universitetet i hjemlandet. Målet var å få godkjent høyere ingeniørutdanning i Norge. 

HK-dir fant ut at dokumentene var forfalsket og at ukraineren ikke hadde tatt noen slik utdanning i Ukraina. Ved å betale 30.000 kroner hadde han mottatt et forfalsket vitnemål fra et ukrainsk universitet, der det sto at han hadde fullført og bestått et femårig universitetsstudium som ingeniør. På vitnemålet sto det oppført fag med ulike karakterer. 

HK-dir kontaktet universitetet og fikk raskt avklart at dokumentene var forfalsket. Ukraina har statlige formater for vitnemål og en åpen database for eksamensbevis.

Direktoratet fant ut at navnet på universitetet ikke var skrevet korrekt og at vitnemålet ikke fantes i databasen. De tok så kontakt med universitetet som bekreftet at vitnemålet ikke var utstedt hos dem. 

Skandinavisk samarbeid

Det er et «Counter Fraud-team» i HK-dir som arbeider med slike saker. Teamet heter Veritas og har åtte saksbehandlere med spisskompetanse på blant annet prosedyrer, retningslinjer, politianmeldelser og vitneførsel i rettssaker. Siden 2021 har de fulgt opp søknader som inneholder falske dokumenter eller utdanning fra falske utdanningsinstitusjoner. 

Jurist Linda Jamtvedt Børresen og seniorrådgiver Angela Ataian lar seg avbilde blant de ansatte i teamet. De andre saksbehandlerne holder en lav profil for å unngå ubehagelige henvendelser. Det er ikke alltid søkere tar det pent at de ikke får godkjent sin utdanning. 

Veritas jobber tett med søsterkontoret i Sverige, og fra nyttår blir det danske søsterkontoret innlemmet i dette samarbeidet, får Khrono opplyst. 

Hovdhaugen sier at det er typisk for de anmeldte sakene, at det er lærestedet som bekrefter at dokumentet ikke er utstedt derfra. Stort sett alle sakene er anmeldt på bakgrunn av mistanke fra saksbehandler tidlig i saksbehandlingen. For eksempel kan dette være på grunn av avvik i dokumentene. 

To kvinner står sammen med et kontorlandskap bak seg.
Her holder Veritas til, som gjør det viktige arbeidet med å avdekke juks med utdanningsdokumenter. Jurist Linda Jamtvedt Børresen (til høyre) og seniorrådgiver Angela Ataian arbeider sammen med seks andre saksbehandlere.

Like mange søknader, flere anmeldelser

Det ligger an til å det samme antallet søknader om godkjenning av utdanning i 2025 som i fjor. Likevel har det altså vært en økning i anmeldelser. 

— Vi har ikke analysert hvorfor vi har flere anmeldelser i år, og har ikke noe konkret svar på dette. Men en mulighet er at vi har blitt enda flinkere til å vurdere om dokumentene er ekte og kan verifiseres, sier Hovdhaugen. 

I 2023 mottok HK-dir 13.787 søknader, i 2024 mottok de 15.411 søknader, og hittil i 2025 har de mottatt 14.913. 

— Selv om vi ikke helt vet hvor mange søknader vi ender opp med å motta i 2025, ligger det an til å bli det samme antallet søknader som i 2024. Likevel har vi hatt en økning i anmeldelser fra de foregående årene, sier han. 

Dokumenter som har forfalsket hvilken utdanning søkeren har
Her er eksempler på tidligere falske utdanningsdokumenter fra Syria, som saksbehandlerne avdekket. Til venstre karakterutskrift, til høyre diplom.

Tar stikkprøver — får napp

Ifølge Hovdhaugen må alle utdanninger som skal godkjennes vurderes for å se om det er ekte. HK-dir har utarbeidet en sjekkliste for ei slik vurdering. Da skal blant annet saksbehandler alltid verifisere gjennom digitale vitnemålsportaler hvis disse finnes og granske dokumentene ved bruk av referansedokumenter i tidligere saker. Direktoratet har et omfattende arkiv med tidligere verifiserte dokumenter, som de kan bruke som sammenlikningsgrunnlag. 

Dersom vurderingene av om dokumentene er ekte ikke er tilstrekkelig, skal saksbehandler verifisere med utsteder, altså utenlandske universiteter og læresteder. 

— I tillegg gjennomfører vi årlige stikkprøveverifiseringer, og i år har vi gjennomført stikkprøveverifisering av utdanninger fra Ukraina og Sverige. I denne stikkprøvekontrollen oppdaget vi tre falske utdanninger, sier han. 

HK-dir tilbyr også arbeidsgivere gratis verifisering av vedtakene utstedt av direktoratet, og tidligere Nokut. De får opptil 150 henvendelser fra arbeidsgivere hvert år, og årlig oppdager de at enkelte av vedtakene som arbeidsgiver spør om er forfalsket. 

— Disse blir også anmeldt i tråd med våre prosedyrer, opplyser Dag Hovdhaugen i HK-dir.

Statistikk over anmeldelser

Tallene for anmeldelser er for kategoriene høyere utdanning, høyere fagskoleutdanning og fag- og yrkesopplæring. Her ser vi antallet anmeldelser fra 2020 fram til i dag: 

2025 — 20 anmeldelser

2025 har vært et år med 20 anmeldelser så langt. I tillegg vil det komme flere anmeldelser som er underveis. 

— Det som også er typisk er at det ikke er anmeldt noen saker fra Polen og Litauen når det gjelder høyere utdanning, mens det er stort sett disse landene som anmeldes på fag- og yrkesnivå, sier Dag Hovdhaugen.

  • 11 av anmeldelsene gjelder godkjenning av høyere utdanning fra Ukraina (6), USA (1), Russland (1), Kenya (1), Spania (1) og Serbia (1)
  • 3 tilfeller angår fagskoleutdanning fra Ukraina (1), Colombia (1) og Israel (1)
  • 5 tilfeller gjelder fag- og yrkesopplæring fra Litauen (4) og Polen (1)
  • 1 sak gjelder forfalsket vedtak fra Nokut/HK-dir

2024 — 11 anmeldelser

HK-dir anmeldte 11 tilfeller i 2024, hvorav:

  • 7 gjaldt høyere utdanning fra Ukraina (4), USA (2) og Spania (1)
  • 1 fagskoleutdanning fra Litauen
  • 1 fag- og yrkesopplæring fra Polen
  • 2 saker ble anmeldt grunnet forfalsket vedtak fra Nokut/HK-dir

2023 — 8 anmeldelser

Høyere utdanning: 7 anmeldelser. 5 saker ble bekreftet falske, mens 2 gjaldt diplommøller

Høyere yrkesfaglig utdanning: 1 anmeldelse. Dokumentene ble bekreftet falske av utsteder, altså lærested eller myndigheter. 

2022 — 13 anmeldelser

For høyere utdanning: 9 anmeldelser, 4 saker gjaldt diplommøller, mens 5 ble bekreftet falske.

2 anmeldelser gjaldt høyere yrkesfaglig utdanning. Dokumentene ble bekreftet som falske av utsteder, altså lærested eller myndigheter. Utdanningene var fra Polen og Litauen. 

Yrkesgodkjenning: 1 anmeldelse, som gjaldt diplommølle. 

I tillegg ble det oppdaget et forfalsket Nokut-vedtak, som ble anmeldt. 

2021 — 9 anmeldelser

8 anmeldelser gjaldt høyere utdanning, der 5 handlet om diplommøller (Danmark, Saudi-Arabia, Spania og USA). De andre 3 gjaldt saker som ble bekreftet falske. (2 fra Ukraina og 1 fra Russland).

De oppdaget også et forfalsket Nokut-vedtak, som ble anmeldt. 

2020 — 4 anmeldelser

3 anmeldelser gjaldt høyere utdanning. 2 av dem gjaldt diplommøller (Montserrat, Storbritannia), mens 1 sak gjaldt verifisert falsk (Iran). 

For høyere yrkesfaglig utdanning var det 1 anmeldelse. Dokumentene ble verifisert falske av utsteder (lærested eller myndighet). Fagskoleutdanninga var fra Litauen. 

Powered by Labrador CMS