Høgskolen i Molde

Kan levere forenklet søknad om å bli universitet

Høgskolen i Moldes arbeid for å bli universitet går foreløpig på skinner. På dagens styremøtet får styret status etter et tredje Nokut-møte. 

Campus Kristiansund er en rekke med fargerike bygninger med vann foran
Styret samles denne gangen på Campus Kristiansund.

Når styret til Høgskolen i Molde i dag møtes i Kristiansund, står status for arbeidet med å bli et universitet nok en gang på dagsordenen. 

Til dette styremøtet har styret ønsket å få en redegjørelse for om det er grunnlag for å videreføre søknadsprosessen. 

Styremøtet kan følges direkte her fra klokka 10.00.

FAKTA

Styremøte Høgskolen i Molde

Styret møtes på Campus Kristiansund og møtet starter klokka 10.00

Saker er blant annet:

  • Rapport om opptaket 2025
  • Avsetninger Forskningsfondet
  • Revidert budsjett 2025
  • Budsjett 2027 — satsingsforslag utenfor ramma
  • Universitetsakkreditering
  • Status tilbakemeldinger i etatsstyringsbrev fra KD. 

Greier ph.d.-krav

14. oktober hadde høgskolen et tredje møte med Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen, Nokut, for å avklare hva søknaden om universitetsstatus bør inneholde og om det er forhold som tilsier at de bør stoppe arbeidet med en søknad. 

Det er Nokuts styre som til sist avgjør om en høgskole kan bli universitet.  Deretter er det opp til Kongen i statsråd å fatte endeleg vedtak om status som universitet. 

I oktober fikk Høgskolen i Molde beskjed om at den kan søke «forenklet» for hele institusjonen. Årsaken er at den allerede er en vitenskapelig høgskole i logistikk. 

«Vår vurdering er at dette gjør søknadsarbeidet enklere, selv om vi antakelig bør dokumentere virksomheten i de to andre avdelingene noe grundigere», heter det i styrenotatet. 

Et annet lyspunkt for Høgskolen i Molde, er at ph.d.-produksjonene, som de ser på som mest utfordrende, etter alt å dømme vil passere minimumskravet. Det vil si 5 godkjente disputaser per år i gjennomsnitt over tre år på institusjonsnivå, målt på søknadstidspunktet. 

Nokut ga ingen signaler om at det er lurt av høgskolen å stoppe videre arbeid med å søke. 

Forslag til vedtak på styremøtt onsdag er:

«Høgskolestyret tar orienteringen om arbeidet med søknad om universitetsakkreditering til etterretning. Styret slutter seg til vurderingen om at arbeidet med søknad om universitetsakkreditering skal fortsette etter plan.»

Powered by Labrador CMS