Kaos i forhandlinger om statsbudsjett. Kan bli krise
Regjeringen har i løpet av lørdagen mistet MDG og SV som sine støttespillere i budsjettforhandlingene. Norsk studentorganisasjon er sterkt misfornøyd med forhandlingsresultatet så langt.
Kan hende går det mot en regjeringskrise. Lørdag kveld er det ikke flertall for statsbudsjettet for 2026. SV og MDG har trukket seg fra forhandlingene og sagt nei til Arbeiderpartiets budsjettforslag.
Nå står Jonas Gahr Støres regjering igjen med støtte kun fra Rødt (se deres kommentarer til budsjettet her) og Senterpartiet, uten et flertall bak statsbudsjettet for 2026.
Mangler flertall
Ap, Rødt og Sp er enige om et statsbudsjett for 2026, men er fortsatt avhengige av MDG og SV. — Det er Støres ansvar å få flertall for sitt budsjett, sier MDG-leder Arild Hermstad, ifølge Altinget.
Så langt lørdag kveld er det ingenting som tyder på at budsjettet og prioriteringer rundt universiteter, høgskoler, forskning eller studentvelferd har vært tema under forhandlingene.
Norsk studentorganisasjon er ifølge en pressemelding skuffet:
— Det er en enorm skuffelse at Arbeiderpartiet, Senterpartiet og Rødt, som egentlig er enige med oss, svikter studentene i budsjettenigheten i kveld. Det budsjettet de nå er enige om betyr at vi får mindre tid til å studere neste år, sier Sigve Næss Røtvold, leder av Norsk studentorganisasjon (NSO)
— Nå forventer vi at Stortinget retter opp i den manglende studentsatsingen i avtalen, gir studentene en reell økning i studiestøtten og knytter den til grunnbeløpet i folketrygden (G), oppfordre Næss Røtvold i meldingen.
Døren er åpen
Døren til MDG er fortsatt åpen dersom Ap kommer med nye innrømmelser, men budsjettet som ligger på bordet fra Ap, Sp og Rødt, er det uaktuelt for MDG å stemme for, ifølge VG.
Analysen hos MDG på Stortinget lørdag kveld er at Støre må komme MDG i møte før fredag, eller risikere å måtte gå av.
— Støre kan kaste landet ut i regjeringskrise, sa MDG-leder Arild Hermstad da han møtte pressen etter at de hadde brutt forhandlingene lørdag.
Stortinget skal stemme over budsjettet førstkommende fredag.
Arbeiderpartiets forhandlingsleder, Tuva Moflag, sier ifølge NRK at hun tror det nå er et budsjettforslag som det kan bli flertall for. I tilfelle må det være med andre partier enn SV og MDG, selv om begge de sistnevnte fortsatt har døra på gløtt for videre forhandlinger.
