lansering
NMBU og NTNU får egne frimerker
I fire år har Posten hatt en frimerkeserie gående med søkelys på norsk forskning, innovasjon og teknologi.
Frimerkeserien er et samarbeid mellom Posten og Norges forskningsråd. Denne uken er det duket for frimerkelansering ved NMBU, mens NTNU får se sitt frimerke onsdag 4. oktober.
De to frimerkene som nå lanseres, blir det åttende og niende merket i forsknings-, teknologi- og innovasjonsserien til Posten.
Det skriver presse- og kommunikasjonsrådgiver i Posten Bring AS, Aleksander Hømanberg, i en e-post til Khrono.
Grantrær som dyrefôr
Frimerket som ble lansert på NMBU torsdag, har et motiv som illustrerer forskningssenteret Foods of Norways arbeid ved NMBU.
Foods of Norway har vært med på å utvikle bærekraftig dyrefôr fra norske grantrær. Målet er at dette skal utkonkurrere importert soya, og frimerkedirektør i Posten, Halvor Fasting, er imponert.
— Prosessen med å omdanne gran til fôr er en komplisert prosess, men resultatet vil gi gode miljøgevinster og er et vitnesbyrd på at norsk forskning og innovasjon i aller høyeste grad kan måle seg internasjonalt, uttaler han.
Fôret som blir produsert inneholder 65 prosent protein og er rikt på antioksidanter. Forskningen viser at det er lettfordøyelig, slik at dyrene blir friskere og vokser fortere.
Testmetode
Frimerket som skal lanseres ved NTNU neste uke, illustrerer forskningen som resulterte i en testmetode som ga norske myndigheter muligheten til å holde koronapandemien under nøye oppsyn.
Testmetoden ble utviklet av NTNU-forskerne Magnar Bjørås, Sulalit Bandyopadhyay, Per Arne Aas, Sten Even Erlandsen, Lars Hagen, Anuvansh Sharma og Vegar Ottesen.
Forskningen deres fikk en usedvanlig viktig betydning, spesielt før vaksinen kom på plass, sier frimerkedirektør Halvor Fasting.
Alle frimerkene i nevnte serie er blitt designet av den sveitsisk-norske designeren Enzo Finger. Opplaget er på 185.000 per frimerke.

Nylige artikler
Advarer mot å ta milliarder fra forskning og gi til grunnskolen
Når vi bruker penger på sensur, mister studentene noe annet
Får ny periode som rektor for arkitektur og design
Domstol: Ikke nok bevis til å permittere professor for seksuell trakassering
Trump-administrasjonen saksøker Harvard på nytt
Mest leste artikler
Den kjente skoleforskeren John Hattie granskes for fusk
Professor åtvarar mot ukultur som kan korrumpere universitetet
Forsvarets høgskole skal tilby master i krigføring
Mener UiO driver bevisst hemmelighold for å redde eget omdømme
Så mange studenter ble utestengt for fusk i fjor