EUROPA
NTNU fikk pris for Erasmus-samarbeid
NTNU er en av ti europeiske utdanningsinstitusjoner som får anerkjennelse for langt og omfattende bidrag til internasjonalt utdanningssamarbeid.
I forbindelse med 20-årsjubileet til Erasmus Mundus (se faktaboks) får NTNU ros for sitt bidrag. Erasmus Mundus er et program under Erasmus+ som tar sikte på å øke kvaliteten i høyere utdanning gjennom akademisk samarbeid i EU.
NTNU har deltatt i Erasmus Mundus-samarbeid siden 2005.
— NTNU er den norske institusjonen med høyest deltakelse i Erasmus Mundus. Denne utmerkelsen viser at vi tar en aktiv rolle i europeisk og nordisk utdanningssamarbeid, sier prorektor for utdanning Marit Reitan i en pressemelding.
Reitan beskriver både Erasmus Mundus og Erasmus-programmet som strategisk viktig for universitetet. NTNU har deltatt i eller koordinert 25 programmer i samarbeidet.
Regjeringen lanserte i 2021 en ambisjon om at norske institusjoner skulle være partner eller delta i minimum 15 slike programmer.
— Erasmus Mundus har bidratt til å forme viktige transnasjonale utdanningsinitiativer. Vi er takknemlige for alle studenter og ansatte sine bidrag og engasjement som har gjort Erasmus Mundus til hva det er i dag. Konferansen feirer to tiår med unike erfaringer, men vil også kartlegge veien videre for Erasmus Mundus i årene som kommer, sier Iliana Ivanova, kommissær for innovasjon, forskning, kultur, utdanning og ungdom.
Under det nåværende budsjettet (2021—2027) investerer EU rundt 1 milliard euro i Erasmus Mundus, inkludert 153,1 millioner euro i 2024-utlysningen.
Professor Gediminas Karoblis ved Det humanistiske fakultet tok imot prisen på vegne av NTNU i Brussel på mandag. Han representerer det internasjonale masterprogrammet Choreomundus, som er en internasjonal master i dans, kunnskap og kulturarv.
Det var ni andre universiteter som også ble anerkjent på Erasmus Mundus-markeringen. Disse ble hedret for sine bidrag til internasjonalisering og studentmobilitet innenfor Erasmus Mundus-programmet.
Disse mottok priser sammen med NTNU:
- Universitetet i Gent
- Universitetet i Padua
- Universitetet i Groningen
- Universitetet i Barcelona
- Universitetet i Bologna
- Universitetet i Uppsala
- Universitet i Glasgow
- Det katolske universitetet i Leuven
- Det uavhengige universitetet i Barcelona (UAB)
Endringslogg. Den 31. mai kl. 12:24 har det blitt oppdatert at regjeringens ambisjoner rundt norsk deltakelse i Erasmus Mundus-programmer ble lansert i 2021, ikke 2012. Kl. 13:30 er det lagt inn oppdatert informasjon i faktaboks, samt oppdatert antall program NTNU har vært med i og når de ble med i programmet.

Nylige artikler
– Det er en borgerplikt å dele kunnskapen
Universitetene skal ikke bli beredskapsmotorer — men de må heller ikke stå på sidelinjen
På tide å lette på trykket, mener UiS-ansatte
Federica Mogherini sier opp som rektor etter korrupsjonsanklagene
Hva venter vi på?
Mest leste artikler
Direktør med uheldig «klaps» på direktesendt TV
På pulten til historieprofessoren låg ein lapp med beskjed om å rydda
Føler seg avskiltet etter søknad om merittering
Slutt på at ansatte kan bruke Airbnb og Booking.com på jobbreiser
Rektor Mogherini arrestert for korrupsjonsanklager