Forfulgte forskere
Personopplysninger om forfulgte forskere lå ute på nett i nesten tre måneder
— Dette er en veldig uheldig sak.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
I over to måneder lå sensitive personopplysninger om gjesteforskere tilknyttet Scholars at Risk (SAR) åpent ute på nettet til Universitetet i Oslo (UiO).
Hendelsen har fått Datatilsynet til å gi universitetet en påpakning etter sikkerhetsbruddet, skriver Uniforum.
— Ifølge UiO har informasjonen ikke blitt misbrukt, og de berørte er informert. Vår vurdering er at det ikke er veldig alvorlig, men at det er viktig at de nå følger opp med gode rutiner slik at det ikke skjer igjen, sier kommunikasjonsdirektør i Datatilsynet, Janne Stang Dahl, til avisa.
Oppdaget feilen selv
Det skal være UiO selv som 5. august oppdaget at et excel-ark med adresser og familieinformasjon om gjesteforskerne som har fått bolig gjennom UiO hadde vært offentlig tilgjengelig siden 19. mai.
Nesten 100 utenlandske gjesteforskere, som har kommet til UiO gjennom Scholars at Risk, skal ha blitt berørt av feilen.
Dokumentet inneholdt navn, adresse, privat epostadresse, husleiebeløp, strømforbruk for leiligheten og navn på samboer/ektefelle. For enkelte av forskerne var det også opplyst navn og alder på deres barn, skriver Uniforum.
— Dette er en veldig uheldig sak, sier institusjonskontakt for SAR, Marit Egner, til Uniforum.
Rettet umiddelbart
Hun peker videre på at forskerne det gjelder er truet i hjemlandet sitt, og at noen av dem skal ha blitt bekymret etter at de ble kjent med hva som hadde skjedd.
Ifølge Uniforum er det menneskelig svikt som angis som hovedårsak til avviket.
— Da feilen ble oppdaget, rettet vi den umiddelbart og de berørte ansatte ble kontaktet, sier personaldirektør ved UiO, Irene Sandlie.

Nylige artikler
Tore Midtvedt (1934 — 2025)
Navnene til mange tusen fagfeller på avveie. Noen har fått truende meldinger
Mener KI-utvalg overser rettslig problem
Skal teknologien få overta vurderingsarbeidet?
Store endringer for BIs flaggskip. Skal halvere antall studenter
Mest leste artikler
Ouriginal fant 98 prosent tekstlikhet. Advokat mener det kun er 0,94 prosent
Førsteamanuensis ved UiT får skriftlig advarsel
Benedikte Moltumyr Høgberg er Årets navn i akademia
Eg vil vere ein langsam ambulansesjåfør
Omdiskutert læringsapp trakk hundrevis før fryktet eksamen