fagskoler
Regjeringen deler ut penger til fagskoler i alle fylker
Regjeringen deler ut 54,5 millioner kroner til landets fagskoler. Tre stykker får mest.

OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
De 54,5 millioner kronene som deles ut over hele landet skal brukes til å utvikle nye tilbud, kjøpe nytt utstyr og utvikle digitale læremidler. Fagskolen Kristiania og fagskolene i Troms og Innlandet får mest penger.
— Disse pengene skal bidra til å gjøre eksisterende og nye utdanningstilbud på fagskolene enda bedre og mer relevante for de som velger å ta en hel utdanning eller fylle på kompetansen sin ved en fagskole. Derfor er det en god spredning i fagområder som får støtte. Blant annet får fagskoler som tilbyr byggfag, helsefag, maritime fag og grønne fag støtte, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Henrik Asheim, i en pressemelding fra departementet.
Last ned Khrono-appen og få varsel om de viktigste nyhetene.
Last ned til iPhone - Last ned til Android
-

Rekordmange søkere til fagskolene i år
I år har 12.806 søkere søkt om studieplass ved en fagskole gjennom Samordna opptak. Det er en vekst på nesten 30 prosent fra året før hvis vi sammenligner med de samme fagskolene som også var med i opptaket i fjor.
De siste årene har regjeringen gitt penger til 2736 nye studieplasser til fagskoler over hele landet.
— Vi vet at behovet for flere med fagutdanning vil øke i årene fremover. Det er derfor veldig positivt å se at så mange har valgt å søke seg til en fagskole i år. Flere fagutdannede er helt sentralt for å sikre arbeidskraften og kompetansen vi trenger i årene fremover, sier Asheim.
Nylige artikler
Frå trafikklæraropplæring til isbjørnkurs på Svalbard
Hvorfor får laboratorieteorien fortsatt oppmerksomhet?
43 ansatte i Østfold blir tilbudt sluttpakke eller må over i ny stilling
UiO svarer: — Ser svært alvorlig på saken
Kunsthøgskolen har ikke hatt en eneste fuskesak på fem år
Mest leste artikler
Slakter rektormaleri. — Skandaløst dårlig
Jobber for å hente dansk toppforsker fra USA til Norge
Professor ved UiO anmeldt for rasisme: — Jeg husker ingenting
Nå fjernes den omstridte Linné-benken
«Raseforskere» fikk inn artikkel i tidsskrift: — Veldig slepphendt