fusk
Sør-Koreas tidligere førstedame anklaget for plagiat
Kim Keon-hee, kona til den avsatte presidenten i Sør-Korea, er funnet skyldig i å ha jukset til seg mastergraden. Dette er andre gang hun anklages for plagiat.

Kim Keon-hee var førstedame i Sør-Korea fra 2022 til 2024. Det endte brått da hennes mann Yoon Suk-yeol gjennomførte et mislykket statskupp den 3. desember, ved å innføre militær unntakstilstand ved at militære forsøkte å storme nasjonalforsamlingen.
Nylig ble Suk-yeol fengslet etter å ha barrikadert seg i presidentboligen i dagevis.
Konkluderte med juks
Midt i dette dramaet er Kim Keon-hee anklaget for å jukset for å oppnå mastergraden fra Sookmyung kvinneuniversitet, skriver China Morning Post. Undersøkelsene av mastergraden startet i 2022, og nå har universitetet konkludert med at det var plagiat.
Suk-yeol kan klage på vedtaket fram til slutten av januar. Dersom hun gjør det, vil saken vurderes på nytt før den endelige konklusjonen foreligger.
Kim Keon-hee studerte først malerkunst ved Kyonggi Universitet, før hun tok en mastergrad i kunstutdannelse og en doktorgrad i digital innholdsdesign, ifølge Business standard.
Ikke første gang
Det er ikke første gang Keon-hee anklages for plagiat. I 2022 ble hun frikjent for å ha plagiert doktorgraden sin.
I tillegg til de akademiske kontroversene, så er hun også beskyldt for å ha manipulert aksjemarkedet og for å ha blandet seg i valgnominasjoner, ifølge avisen.
Keon-hee har vært gift med den nylig avsatte presidenten siden 2012. Siden han ble fengslet, har det kommet flere rapporter om at hun er i svært dårlig form.
Nylige artikler
De første forskerne fra USA har signert kontrakt med Aix Marseille-universitetet
Fuskesaker: Det er forskjell på bevisvurdering og synsing
Når Amnesty blir kansellert: Hva skjer med akademisk frihet?
Skryter av kona: — Jeg hadde ikke klart dette alene
Vil at doktorgrader bedre skal dekke samfunnets behov
Mest leste artikler
Frykter at studenter må legge studiedrømmen på hyllen: — Det er kritisk
Tatt for fusk. Skyldte på glatt is
Er dette det mest overfylte kontoret i akademia?
Naboene uenige om hvor viktig det er at rektor reiser
Stryk ble halvert med studenter som lærere