petroleum
160 millioner til nye forskningssentre i Stavanger og Bergen
Regjeringen etablerer to nye sentre for petroleumsforskning i Stavanger og Bergen. Det handler ikke bare om olje, men også om bærekraft og fornybar energi.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Sentrene skal i en periode på opptil åtte år bidra til fortsatt verdiskaping fra norske petroleumsressurser, reduksjon i klimagassutslipp og til omstilling mot en ny og framtidsrettet energinæring.
— Jeg vil gratulere miljøene i både Bergen og Stavanger med denne viktige tildelingen. Forskning og teknologiutvikling er sentralt for å sikre verdiskaping, for å utvikle industrien i bærekraftig retning og for bidra til at kompetanse fra petroleumsnæringen kan brukes i nye næringer. Det blir spennende å følge resultatene fra begge sentrene i årene som kommer, sier olje- og energiminister Marte Mjøs Persen, i en pressemelding fra regjeringen.
Har vært utlyst
Forskningsrådet har stått for både utlysning og tildeling. De to sentrene vil motta til sammen 160 millioner kroner fordelt over åtte år. I tillegg til dette kommer finansiering fra deltagende forskningspartnere, industri og næringsliv.
Begge sentrene har etablert et bredt samarbeid med nasjonale og internasjonale forskningsmiljøer. I tillegg har det også vært stor interesse i næringslivet for å delta i sentrene.
— Sentrene vil bidra til å videreutvikle både Norge som olje- og energinasjon og næringslivets konkurransekraft i fremtiden. De blir en viktig arena for samarbeid mellom forskningsmiljø og næringsliv. Slik sikrer vi kort vei fra forskningsresultater og smarte løsninger til praktisk bruk i industrien, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Ola Borten Moe, ifølge pressemeldingen.
Her er mottakerne
I Stavanger får Nasjonalt senter for bærekraftig utnyttelse av energiressurser på norsk sokkel støtte på til sammen 80 millioner over 8 år. Universitetet i Stavanger er vertsinstitusjon og utgjør sammen med Norce, Institutt for energiteknikk og Universitetet i Bergen senterets fire forskningspartnere. Formålet med senteret er finne løsninger som maksimerer verdiskapingen av olje- og gassutvinning på norsk kontinentalsokkel, samtidig som mål om nullutslipp nås.
I Bergen får også Centre for Sustainable Subsurface Resources til sammen 80 millioner i støtte over åtte år. Senteret ledes av Norce og har Universitetet i Bergen, en rekke internasjonale forskningsorganisasjoner samt både norske og utenlandske bedrifter som samarbeidspartnere.

Nylige artikler
Ni norske universitet rangert utan å vite om det. — Underleg, seier rektor
– Det er en borgerplikt å dele kunnskapen
Universitetene skal ikke bli beredskapsmotorer — men de må heller ikke stå på sidelinjen
På tide å lette på trykket, mener UiS-ansatte
Federica Mogherini sier opp som rektor etter korrupsjonsanklagene
Mest leste artikler
Direktør med uheldig «klaps» på direktesendt TV
På pulten til historieprofessoren låg ein lapp med beskjed om å rydda
Føler seg avskiltet etter søknad om merittering
Slutt på at ansatte kan bruke Airbnb og Booking.com på jobbreiser
Rektor Mogherini arrestert etter korrupsjonsanklager