statsbudsjettet 2026

29 av 36 universiteter og høgskoler får kutt i budsjettene

Universitetet i Oslo framstår som årets budsjettvinner blant universiteter og høgskoler. 29 andre private og statlige universiteter og høgskoler får kutt.

Bilde av Ragnhild Hennum foran Livsvitenskapsbygget som er på vei til å bli ferdig.
Ragnhild Hennum skrev på Facebook på statsbudsjett-dagen: I formiddag løp jeg bort for å få tatt dette bildet. Vi er glade for at regjeringens forslag til budsjett anerkjenner den viktige rollen høyere utdanning og forskning spiller framover.
Publisert Sist oppdatert

Totalt sett er veksten i rammen for universiteter og høgskoler i forslag til statsbudsjett på 0,1 prosent. De statlige opplever totalt sett en vekst på 0,3 prosent, de private en nedgang for første gang på 12 år, og den er på 2,7 prosent.

FAKTA

Viktige satsinger i 2026

  • 380 millioner kroner over to år til nasjonal infrastruktur for tungregning.
  • 132 millioner kroner årlig i fem år, med mulighet for tre års forlengelse, for å styrke forskning på forsvarsevne, sikkerhet og beredskap.
  • 1 milliard kroner fordelt på ti år til Polhavet 2050, i snitt 100 millioner kroner årlig.
  • 150 millioner kroner årlig i fem år for ytterligere styrking av forskningen på kvanteteknologi.
  • 300 millioner kroner over tre år til styrket rekruttering av internasjonale toppforskere.
  • 259,8 millioner kroner i husleiekompensasjon til Universitetet i Oslo ved innflytting i nytt bygg for livsvitenskap og 78 millioner kroner for å styrke UiO sin satsing på livsvitenskap.
  • 320 millioner kroner til Griegakademiet (inkludert de 20 millionene som kom i revidert nasjonalbudsjett).
  • 50 millioner kroner fordelt likt til NTNU og Universitetet i Oslo til fremragende forskning på nye teknologier som skal øke konkurransekraften i norsk næringsliv.
  • 65 millioner kroner til å gjennomføre forprosjekt for nytt universitetsmuseum i Tromsø.
  • 37,5 millioner kroner for at UiO kan overta tannteknikerutdanningen fra OsloMet, styrke kvaliteten og fagmiljøet og sikre framtidig utdanning.
  • 7 millioner kroner til UiT for å utrede organiseringen av et nasjonalt kompetansesenter om fornorskingspolitikk og urett.
  • 5 millioner kroner til Nasjonalt senter for realfagsrekruttering ved NTNU, for å motivere elever til å velge realfags- og teknologiutdanning.

Kilde: Kunnskapsdepartementet, statsbudsjettet 2026

I alt er det 29 av 36 private og statlige universiteter og høgskoler som opplever kutt i sine budsjetter, når summene korrigeres for en prisvekst på 3,6 prosent.

Blant de private er det 13 av 15 som opplever kutt i budsjettene. Blant de statlige er det 16 av 21 som opplever kutt i budsjettene.

Ulike årsaker til kutt

Tallene går fram av «Orientering om forslag statsbudsjettet 2026 for universiteter og høgskoler.» 

Totalbevilgningen for 2026 sammenlignes med summen ved saldert budsjett i 2025. Deretter beregnes realvekst eller kutt og det er lagt til grunn en prisvekst på 3,6 prosent av Kunnskapsdepartementet. 

Hovedforklaringene til kuttene hos de fleste er at de har produsert mindre studiepoeng, at man fortsatt utfaser koronastudieplasser, og i tillegg departementets satsingskutt.

Satsingskuttet for de private høgskolene utgjør til sammen 312 millioner kroner i 2026. Satsingskuttet for alle universiteter og høgskoler, de private inkludert, utgjør totalt 346 millioner kroner og er kalt: «Reduksjon for å frigjere midlar til omprioriteringar.»

Årets vinner

Årets budsjettvinner er uten tvil Universitetet i Oslo som har en vekst i sine budsjetter på 6,5 prosent. Blant de statlige opplever også Norges handelshøyskole (0,1 prosent), Norges idrettshøgskole (2,5 prosent), NTNU (0,5 prosent) og Universitetet i Agder (0,2 prosent) vekst. 

— Vi er glade for at det er et budsjett som satser på høyere utdanning og forskning, og for at Universitetet i Oslo er blitt hørt om husleien til Livsvitenskapsbygget. Nå gleder vi oss til å flytte inn i det nye, flotte bygget til neste år. Vi er dessuten fornøyde med satsinger og studieplasser innen kvante, fremtidsteknologier, tungregning og infrastruktur, sier Ragnhild Hennum, rektor ved Universitetet i Oslo, i en første kommentar til budsjettet.

Blant de private er det bare Lovisenberg diakonale høgskole (1,3 prosent) og Steinerhøyskolen (0,3 prosent) som opplever vekst i sine budsjetter i forslag til statsbudsjett.

Det som ble lagt fram 15. oktober er bare et forslag. Nå skal Arbeiderpartiet i gang med å forhandle med sine støttespillere i MDG, SV, Rødt og Senterpartiet.

 Senterpartiet har signalisert allerede at de vurderer å aldri møte til forhandlingsbordet, grunnet mangel på distriktsprofil i budsjettet. 

UiS: Glad for studieplasser, men ikke mer

Rektor ved Universitetet i Stavanger, Klaus Mohn, kan juble over 30 studieplasser i psykologi, men ellers er det ikke mye å feire i årets statsbudsjett.

Mellomfornøyd: UiS-rektor Klaus Mohn.

— Endelig legger regjeringen en av sine satsinger til Universitetet i Stavanger, slik at vi kan starte opp profesjonsstudiet i psykologi neste år. Men det har vært et mønster de siste årene der universitetet har fått del i alle trekkene, men vi har ikke fått ta del i satsingene, sier Mohn til Khrono.

Han er betenkt over at Universitetet i Oslo og NTNU har fått tildelt 100 nye studieplasser i kvanteteknologi uten utlysning eller konkurranseutsetting.

— Det gjør at fremoverlente og ambisiøse universiteter som vårt stiller uten en sjanse. Det samme gjelder bygg, der vi også ser at det er gått enorme investeringer til de etablerte universitetene de siste årene, mens vi har et museum som har stått og blødd i nærmere 20 år nå, sier Mohn til Khrono, rett i etterkant av at statsbudsjettet ble lagt fram.

Reduksjon for alle i nord

Både UiT Norges arktiske universitet, Nord universitet og Samisk høgskole opplever reduksjon i sine budsjetter. For Nord universitet handler det om 3,5 prosent. 

UiT får en bevilgning på 4,277 milliarder kroner i regjeringens forslag til statsbudsjett for 2026. Justert for lønns- og prisvekst er dette 1,18 prosent mindre enn universitetet har i årets statsbudsjett.

For Samisk høgskole handler det om et kutt på 1,1 prosent.

— Det er som forventet at vår sektor ikke er budsjettvinner. Vi har også tatt høyde for at den demografiske utviklingen gjør at noen færre avlegger eksamen ved UiT. Desto mer gledelig er det å se at regjeringen med dette statsbudsjettet viser at UiT har en særskilt rolle som kunnskapsleverandør om nordområdene, for at Norge skal ligge i forkant av en ny geopolitisk situasjon og raske klimaendringer, sier rektor Dag Rune Olsen ved UiT Norges arktiske universitet, i en nyhetsmelding på universitetets nettsider.

— Må redusere aktivitet

Samisk høgskole hadde forventet en større bevilgning i statsbudsjettet. De trekker fram at det foreslås 132 millioner kroner til Samisk høgskole for neste år. Dette er en økning på 3,2 millioner, men likevel seks millioner mindre enn behovet er for at høgskolen skal kunne opprettholde dagens tilbud.

Liv Inger Somby, rektor ved Samisk høgskole, er svært bekymret etter framlegging av forslag til statsbudsjett for 2026.

I tillegg bevilges det 9,3 millioner kroner til Samiske veivisere og faglig analysegruppe. Av dette er det 300.000 kroner i økning, som dekker pris- og lønnsveksten.

— Vi hadde nok forventet en god del mer i statsbudsjettet, med tanke på at vi grundig har argumentert for det samiske samfunnets kompetansebehov i årene som kommer, sier rektor Liv Inger Somby.

Dersom høgskolens budsjettramme ikke øker med minst seks millioner kroner ved behandling av statsbudsjettet i desember, må høgskolen redusere aktivitet og tilbud.

Ber rødgrønne støttepartier om skjerming

Steinar Sæther i Forskerforbundet trekker i en pressemelding fram at budsjettforslaget betyr nullvekst i bevilgningene til universiteter og høyskoler. På grunn av et kutt i grunnbevilgningen til «inndekning for nye satsinger», vil institusjonene reelt sett få mindre frie midler til vanlig drift. 

Han legger til at det kommer på toppen av flere år med magre budsjetter. De siste statsbudsjettene har universiteter og høyskoler fått realnedgang i bevilgningene, til tross for høy oljepengebruk. Det gjør Sæther, som er leder i Forskerforbundet, bekymret.

— Etter flere år med stramme budsjetter, er universitetene og høyskolene i en presset økonomisk situasjon. Mange har allerede sagt opp ansatte og lagt ned studietilbud. Til tross for noen sterke, tematiske satsinger, vil ikke denne situasjonen endre seg. Jeg er redd vi vil se flere nedleggelser av små, men viktige studietilbud, og nye kutt i blant annet forskningstid og antall ansatte, sier han.

Han har en klar oppfordring til Senterpartiet, SV, Rødt og MDG, som nå skal i budsjettforhandlinger med regjeringen.

— Det beste for samfunnet ville vært å investere mer i forskning og utdanning. Men tidligere budsjettforhandlinger har ofte ført til økte kutt i kunnskapsbevilgningene. Det har vi ikke råd til nå. Universitetene og høyskolene trenger hver eneste krone for å kunne gi studentene skikkelig oppfølging og holde forskningsaktiviteten oppe. Nye kutt vil bety lavere kvalitet, sier han.

Budsjettvinnere og tapere blant statlige og private universiteter og høgskoler

Statlige Saldert 2025 2026 2025 prisjustert Endring I prosent
Arkitekt og designhøgskolen270686273704280431-6726,7-2,4
Høgskolen i Molde363124347036376196-29160,5-7,8
Høgskolen i Østfold879050896629910696-14066,8-1,5
Høgskulen på Vestlandet248777025392602577330-38069,7-1,5
Høgskolen i Volda452478450550468767-18217,2-3,9
Universitetet i Innlandet148954015316131543163-11550,4-0,7
Kunsthøgskolen i Oslo430287442807445777-2970,3-0,7
Norges Handelshøgskole645306669219668537682,00,1
Norges idrettshøgskole3038323225383147707768,02,5
NMBU164454316953441703747-8402,5-0,5
Norges musikkhøgskole339327345228351543-6314,8-1,8
NTNU82446268583369854143341936,50,5
Nord universitet184702618467291913519-66789,9-3,5
OsloMet312818532296353240800-11164,7-0,3
Samisk Høgskole129152132389133801-1412,5-1,1
Universitetet iAgder1918033199090419870823821,80,2
Universitetet i Bergen445201545890454612288-23242,5-0,5
Universitetet i Oslo662954473024686868208434260,46,3
Universitetet i Stavanger201090220544842083294-28810,5-1,4
UiT Norges arktiske universitet417544942765644325765-49201,2-1,1
Universitetet i Sørøst-Norge231010223531962393266-40069,7-1,7
TOTALT STATLIGE441509774587271145740412132298,80,3
PrivateSaldert 202520262025 prisjustertEndringI prosent
Ansgar høyskole for teologi, musikk og psykologi345743564935819-169,7-0,5
Bergen Arkitekthøgskole223732310623178-72,4-0,3
Barratt Due musikkinstitutt344403541735680-262,8-0,7
Handelshøyskolen BI446256445553462321-16768,2-3,6
Dronning Mauds Minne Høgskole162651152040168506-16466,4-9,8
Fjellhaug Internasjonale Høgskole146461302415173-2149,3-14,2
Høyskolen for dansekunst236424222449-27,1-1,1
HHøgskulen for grøn utviklingGUt259324012686-285,3-10,6
Høyskolen Kristiania404721409598419291-9693,0-2,3
Høyskolen for ledelse og teologi181331732918786-1456,8-7,8
Lovisenberg diakonale høgskole1508621583831562932090,01,3
MF vitenskapelig høyskole123870119748128329-8581,3-6,7
NLA Høgskolen339456349873351676-1803,4-0,5
Steinerhøyskolen20412212142114767,20,3
VID vitenskapligehøgskole533390543805552592-8787,0-1,6
TOTALT PRIVATE231074123295622393928-64365,7-2,7

Kilde: Orientering om forslag til statsbudsjettet 2026 for universitet og høgskular

Powered by Labrador CMS