Styret ved Universitetet i Sørøst-Norge har foreløpig flest kandidater av de ni som skal ha nye styrer i år, her fra et styremøte i november. Foto: Eva Tønnessen

Ansatte ved de ferskeste universitetene stiller med flest kandidater til styreverv

Styrevalg. Ni universiteter og høgskoler skal ha nye styrer i år. Ved Universitetet i Sørøst-Norge kjemper 29 ansatte om å få sitte i styret, mens ved OsloMet ønsker 26 ansatte seg styreplass.

Publisert Sist oppdatert

OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Ni universiteter og høgskoler skal ha nye styrer i år, blant dem OsloMet og Universitetet i Sørøst-Norge (USN).

I tillegg skal Høgskolen i Innlandet ha nytt styre, men ikke før 1.januar og derfor skjer valget av ansatterepresentanter der først til høsten.

Ved de to ferske universitetene er interessen for å sitte i styrene er stor blant de ansatte; 29 kandidater ved USN og 26 ved OsloMet.

Ved OsloMet ble listen klar mandag 8. april og der står navnene til de fire professorene Nils Pharo, Tale Skjølsvik, Karl Joachim Breunig og Kari Mari Jonsmoen. På listen står også førsteamanuensis Einar Belsom, som i 2013 varslet om det han mente var både ulovlig og urettferdig sensurmetode ved eksamen og dermed ble den første varsleren ved daværende Høgskolen i Oslo og Akershus.

Førsteamanuensis Einar Belsom stiller til OsloMet-styret. Foto: Ketil Blom Haugstulen

Antall kandidater viser en økning fra sist valg og vi ser også en god spredning med tanke på hvilken enhet kandidatene jobber ved.

Nina Waaler

Einar Braathen, som er forsker ved by- og regionforskningsinstituttet NIBR, stiller også til valg, mens førsteamanuensis Ingrid Ruud Knutsen er den eneste av dagens faste ansatterepresentanter som stiller til valg for en ny periode. Tale Skjølsvik, som stiller til det nye styret, er varerepresentant i dagens styre.

Prorektor Nina Waaler er leder for valgstyret ved OsloMet. Hun er fornøyd med kandidatlisten.

— Antall kandidater viser en økning fra sist valg og vi ser også en god spredning med tanke på hvilken enhet kandidatene jobber ved. Jeg ser frem til et viktig og spennende valg og oppfordrer til høy valgdeltakelse, sier hun.

Valget ved OsloMet foregår 20.-24. mai.

Eksterne oppnevnes i vår

Mens ansatte velger styrerepresentanter for faglig og teknisk-administrativt ansatte er det Kunnskapsdepartementet som oppnevner nye eksterne styremedlemmer ved universiteter og høgskoler. De ni som skal ha nye styrer hadde frist til 1. februar med å komme med 10 navneforslag hver, men de eksterne styremedlemmene er ennå ikke oppnevnt.

Studentene velger sine to styrerepresentanter i egne valg.

31 kandidater ved USN

USN er vinneren i antall kandidater blant de ansatte og har 22 som stiller til de 4 styreplassene for faglig ansatte og 9 til den ene styreplassen for teknisk/administrativt ansatte, går det fram av listen som ble klar rett før helgen. Valget skal foregå 1.-15. mai.

FAKTA

Nye styrer

Ni universiteter og høgskoler skal ha nye styrer fra 1. august i år.

I tillegg skal Høgskolen i Innlandet ha nytt styre fra 1. januar 2020. Det skal ikke gjennomføres valg til styret ved Høgskolen i Innlandet før høsten 2019.

Universitetet i Sørøst-Norge, OsloMet, Universitetet i Stavanger, Universitetet i Agder, Høgskulen på Vestlandet, Høgskolen i Molde, Høgskulen i Volda, Kunsthøgskolen i Oslo og Samisk høgskole skal ha nye styrer fra 1. august i år.

Ifølge universitets- og høgskoleloven er normalordningen at styret skal ha elleve medlemmer og bestå av fire medlemmer valgt blant ansatte i undervisnings- og forskerstilling, ett medlem valgt blant de teknisk og administrativt ansatte, to medlemmer valgt blant studentene og fire eksterne medlemmer.

Kunnskapsdepartementet oppnevner de eksterne styremedlemmene og utpeker et av dem til å være styrets leder.

Hvis rektor er valgt er rektor styrets leder, og trer inn i styret i stedet for ett medlem valgt blant ansatte i undervisnings- og forskerstilling.

Styret selv kan fastsette en annen styresammensetning enn fastsatt i første ledd. Slikt vedtak må treffes med tilslutning av minst halvparten av styrets medlemmer.

Blant navnene på listen er det seks ansatte som har den faglige toppstillingen professor eller dosent; Tony Burner, Rune Bakke, Mette Bunting, Lars Frers, Aud Johannessen og Erlend Ellefsen Vinje.

Professor Tony Burner stiller til USN-styret. Foto: Brage Lie Jor

Valgstyrets leder, Jonn Syse, er gledelig overrasket over at det er såpass mange som stiller.

— Det er veldig bra og noen av dem er veldig motiverte og vil kjempe for plassen, sier han.

Hva kan grunnen være til at såpass mange stiller?

— Vi har jo oppfordret til beds deltakelse og dette tyder kanskje på at vi har et godt intranett, sier han.

— Blir det valgkamp og valgmøter nå?

— Vi skal ikke ha fysiske valgmøter, det blir for komplisert hos oss hvor vi har åtte campuser. Kandidatene skal presentere seg på nettet og vi vurderer om det skal bli mulig å stille spørsmål til dem, sier han.

Det er første gang det arrangeres valg til styret etter at Høgskolen i Telemark og Høgskolen i Buskerud og Vestfold fusjonerte 1. januar 2016 og ble universitet 4. mai 2018.

22 stilte ved Universitetet i Stavanger

Ved Universitetet i Stavanger er valget allerede gjennomført og det var relativt stor interesse blant de ansatte for å sitte i styret. Totalt 10 teknisk/administrative, 10 vitenskapelig ansatte og to midlertidig vitenskapelig ansatte stilte.

Valget ble gjennomført i perioden 6.-12. mars og de som ble valgt inn som faste representanter er:

  • Professor Sigrun Karin Ertesvåg (fast vitenskapelig)
  • Professor Kolbjørn Kallesten Brønnick (fast vitenskapelig)
  • Førsteamanuensis Svein Tuastad (fast vitenskapelig)
  • Stipendiat Stig Erlend Bjønness (midlertidig vitenskapelig)
  • Sjefingeniør Tuan Williams (teknisk/administrativ)

Etterlyste valgmøter

I forkant av valget kritiserte flere ansatte ved UiS, blant dem førsteamanuensis Svein Tuastad, at det ikke var lagt opp til tradisjonelle valgmøter der kandidatene møtes og presenterer seg for velgerne.

Valgstyrets leder Tore Bjørn Hatleskog skrev på ansattesiden til UiS at erfaringen med slike møter er at oppmøtet er lavt, for eksempel møtte det ved forrige valg til universitetsstyret i overkant av 40 tilhørere til totalt tre valgmøter, tilsvarende 2-3 prosent deltakelse.

«I en stadig travlere hverdag, der de digitale mulighetene blir stadig bedre, var vurderingen denne gang at en nettbasert presentasjon, med mulighet for å stille spørsmål til kandidatene, totalt sett var en mer hensiktsmessig løsning», skrev Hatleskog på debattforumet, men la til at valgstyret vil gjøre en evaluering av gjennomføringen av valget i etterkant, der innspill fra de ansatte vil inngå.

Agder velger nå

Ved Universitetet i Agder stiller 10 kandidater til styreplassene for ansatte i universitetsstyret, 6 fra faglig ansatte og 4 fra teknisk-administrative. Valget pågår og avsluttes 10. april. Det skal velges 2 representanter og 3 vara fra faglig ansatte og 1 representant og 2 vara fra teknisk/administrativt ansatte , mens én representant fra midlertidige faglig ansatte skal velges senere i vår.

— Noen flere kandidater enn 10 kunne vært bra, men når det er sagt, så er de som har stilt gode kandidater, sier Anne Elizabeth Stie, som er leder av valgstyret ved Universitetet i Agder.

Høgskolen i Molde har valg på styrerepresentanter 11. april. Her er det i alt 11 kandidater.

Styremedlemmer for vitenskapelig ansatte: Hege Bakken, Linda Bøyum-Folkeseth, Lisa Hansson, Kari Westad Hauge, Kjetil Haugen, Harald M. Hjelle og Ragnhild Michalsen.

Styremedlemmer for øvrige ansatte: Lena Håre, Merete Ludviksen, Øystein Nerland og Anette K. Myrstad.

Ved flere har ikke fristen gått ut

Ved Høgskulen på Vestlandet er fristen for å foreslå kandidater til høgskolestyret fredag 12. april. Styrevalget skal gjennomføres 20.- 24. mai 2019. Et eget krav ved HVL er at minst to nærregioner skal være representert i gruppen undervisnings- og forskerpersonale.

Ved Høgskulen i Volda er det heller ikke klart hvem som stiller til valg til to styreplasser for faglig ansatte og én plass for administrative, pluss varaer. De nominerte kandidatene skal presenteres 3. mai og valget gjennomføres 20.-24. mai.

Ved Kunsthøgskolen i Oslo er fristen for å nominere kandidater 2. mai og selve valget blir 23. mai, med forhåndsstemming fra og med 6. mai. Det skal velges fire interne styremedlemmer – tre faglig ansatte og én teknisk-administrativ ansatt.

Samisk høgskole avholder valg på ansatterepresentanter først i slutten av mai og har derfor ikke gjennomført nominasjonsprosessen.

Kandidater ved OsloMet:

Valg skal foregå 20.-24. mai og det skal velges 4 fra faglig ansatte med 2 vara og 1 fra teknisk-administrativt ansatte med 1 vara.

Fra faglig ansatte:

GFørsteamanuensis Birgitte Kjos Fonn stiller til OsloMet-styret. Foto: OsloMet
  • Anne-Line Kjos Sollie, universitetslektor, Fakultet for helsevitenskap (HV)
  • Birgitte Kjos Fonn, førsteamanuensis, Fakultet for samfunnsvitenskap (SAM)
  • Einar Belsom, førsteamanuensis, SAM
  • Einar Braathen, forsker I, Senter for velferds- og arbeidslivsforskning
  • Eldbjørg Marie Schön, førstelektor, Fakultet for lærerutdanning og internasjonale studier (LUI)
  • Emilia Andersson-Bakken, førsteamanuensis, LUI
  • Heidi Woll, universitetslektor, SAM
  • Inger Vederhus, førstelektor, LUI
  • Ingrid Ruud Knutsen, førsteamanuensis, HV
  • Kari Mari Jonsmoen, professor, Universitetsbiblioteket
  • Karl Joachim Breunig, professor, SAM
  • Laila Belinda Fauske, studieleder, TKD
  • Nils Pharo, professor, SAM
  • Tale Skjølsvik, professor, Fakultet for teknologi, kunst og design (TKD)
  • Thorgeir Kolshus, førsteamanuensis, LUI
  • Trine Staff, førsteamanuensis, HV
Ingrid Ruud Knutsen stiller til fire nye år i osloMet-styret. Foto. Petter Berntsen

Fra teknisk-administrativt ansatte:

  • Christian Trampe-Ewert, senioringeniør, Avdeling for eiendom
  • Hege Maria Bergersen, kontorsjef, HV
  • Ellen Merethe Magnus, prosjektleder, Avdeling for utdanning
  • Jannicke Eriksen, seniorrådgiver, Avdeling for utdanning
  • Johannes Slaattelid, seniorrådgiver, Universitetsbiblioteket
  • Lene Bomann-Larsen, seksjonssjef, TKD
  • Mari Devik, rådgiver, TKD
  • Nabil Mounzir Safadi, seniorrådgiver, Avdeling for IKT
  • Nina Helene Løvmo, seniorrådgiver, Avdeling for FoU
  • Tore Jascha Lichtenstein Vogt, seniorrådgiver, SAM

Kandidater ved Universitetet i Sørøst-Norge

Fra faglig ansatte stiller:

Professor Aud Johannessen stiller til valg til styret ved Universitetet i Sørøst-Norge. Foto: USN
  • Gry Aalde, universitetslektor
  • Rune Bakke, professor
  • Liv Kirsti Brunstad, universitetslektor
  • Mette Bunting, dosent
  • Umar Burki, førsteamanuensis
  • Tony Burner, professor
  • Marit Gunda Gundersen Engeset, førsteamanuensis
  • Lars Frers, professor
  • Elisabeth Holm Hansen, førsteamanuensis
  • Christian Hovden, universitetslektor
  • Tor Erik Jensen, universitetslektor
  • Aud Johannessen, professor
  • Jørn Klein, førsteamanuensis
  • Anna Moxnes, universitetslektor
  • Vibeke Narverud Nyborg, stipendiat
  • Mona Sæbø, førsteamanuensis
  • Bonnie Uchermann, førstelektor
  • Erlend Ellefsen Vinje, dosent
  • Knut Vågsæther, førsteamanuensis
  • Mattias Øhra, universitetslektor

Fra teknisk/administrativt ansatte stiller:

  • Synnev Aas Aaby, seniorrådgiver
  • Thomas Dyrland, praksiskonsulent
  • Hedda Synøve Birgitta Finstad, fakultetsrådgiver
  • Sigurd Kraft Gulbrandsen, rådgiver
  • Bjørn Ivar Haugdal, overingeniør
  • Øyvind Bakke Reier, rådgiver
  • Sigrid Jangaard Strand, rådgiver
  • Helga Veronica Tinnesand, seniorrådgiver
  • Jill Eirin Undem, organisasjonskonsulent

Valget foregår i perioden 1.-15.mai og er et preferansevalg. Kandidatene skal presenteres seg ved å svare på 3 spørsmål. Denne presentasjonen blir lagt på intranett før påske. Det skal velges 4 representanter og 4 vara i gruppen ansatte i undervisnings- og forskerstilling, og 1 representant og 1 vara i gruppen ansatte i teknisk eller administrativ stilling.

Universitetet i Agder:

Valget på ansatte representanter avsluttes 10. april. Kandidater fra faglig ansatte:

Per Elias Drabløs sitter i dagens styre ved Universitetet i Agder og stiller for en ny periode. Foto: UiA
  • Ann Kristin Eklund, Nilsen, førsteamanuensis, Institutt for sosiologi og sosialt arbeid
  • Toril Borch Terkelsen, førsteramanuensis, Institutt for helse- og sykepleievitenskap
  • Paul Ragnar Svennevig, univetsitetslektor, Institutt for ingeniørvitenskap
  • Per Elias Drabløs, førsteamanuensis Institutt for rytmisk musikk
  • Hilde Lohne Seiler, førsteamanuensis, Fakultet for helse og idrettsvitenskap
  • Gro-Renée Rambø, professor, Institutt for nordisk og mediefag

Kandidater fra administrativt/teknisk personale:

  • Kristin Skoglund Robstad, seniorrådgiver Avdeling for lærerutdanning
  • Ingrid Susanne Andersen, seniorrådgiver Studieavdelingen
  • Inger Margrethe Stoveland, seniorrådgiver, Leder av Fluks- senter for ung kunst og kultur, Fakultet for kunstfag
  • Målfrid Tangedal, seniorrådgiver, Forskningsadministrativ avdeling
Siste fra forsiden:

Kortnytt

  • Professor får kongens fortjenstmedalje

    Espen Halvorsen Bjørgan

    Professor emeritus Anna Luise Kirkengen, Oslo, er utnevnt til St. Olavs Orden - Ridder av 1. klasse, melder Kongehuset på sine nettsider.

    Kirkengen har jobbet som professor i allmennmedisin ved NTNU og Uit Norges arktiske universitet. Hun er også tidligere forsker ved Akershus universitetssykehus.

    Kirkengen mottok utmerkelsen for sitt bidrag til å fremme kunnskap om sammenhengene mellom seksuelle krenkelser og sykdom.

    Ifølge Universitetsavisa vil medaljen bli overrakt ved et arrangement i Legenes hus, Oslo, onsdag 13. mai klokken 15.00.

  • UiA-leder inn i Forsknings­rådets styre

    Elise Lystad

    Gøril Hannås, viserektor ved Universitetet i Agder (UiA), er utnevnt til styremedlem i Forskningsrådet.

    – Utnevnelsen er en tillitserklæring. Jeg ser fram til å bidra i styret og videreutviklingen av Norges rolle i internasjonal forskning og innovasjon, sier Hannås på UiA sin nettside.

    Hun er viserektor for samfunnskontakt og nyskapning ved UiA. Hun fikk brev fra Kunnskapsdepartementet om utnevnelsen denne uken, og den varer til 30. juni 2027 i første omgang.

    Hannås er førsteamanuensis i logistikk, og dette er hennes andre periode som viserektor ved UiA.

    Gøril Hannås, viserektor for samfunnskontakt og nyskaping ved Universitetet i Agder, ser fram til å være styremedlem i Forskningsrådet.
  • Seks vil bli lærerdekan på OsloMet

    Hege Larsen

    Seks søkere har meldt seg til stillingen som dekan ved Fakultet for lærerutdanning og internasjonale studier (LUI) ved OsloMet.

    En av dem er dagens dekan ved fakultetet, Roger André Federici. Styret ved OsloMet skal foreta ansettelsen på styremøtet 8. mai.

    Søkerlisten:

    • Gloria Anzjøn, 57 år, Oslo, lektor med opprykk (fleksible vikaroppdrag)
    • Roger André Federici, 44 år, Oslo, dekan OsloMet
    • Heidi Harju-luukkainen, 48 år, Helsinki, Vice Director of Kokkola University Consortium
    • Elina Jacobsen, 37 år, Trondheim, rektor Sonans Privatgymnas
    • Amir Nadem leyli, 33 år, Oslo, stipendiat
    • Siham Ouazzif, 47 år, Oslo, lærervikar, Rosenhof VO
    Dekan Roger André Federici søker ny periode som dekan.
  • Antall søkere med utenlandsk utdannelse går opp

    Elise Lystad

    I år er det 4,4 prosent flere søkere med utenlandsk utdanningsbakgrunn som har søkt opptak til høyere utdanning enn i fjor.

    Direktorat for høyere utdanning (HK-dir) har laget en rapport om årets søkertall. Der kommer det fram at 5035 søkere i denne kategorien har søkt høyere utdanning i årets opptak.

    Aller flest i denne gruppen har utdanningsbakgrunn fra Ukraina, hele 696 søkere. Dette er i følge rapporten en merkbar økning. Å ha utenlandsk utdanningsbakgrunn er ikke det samme som å ha utenlandsk statsborgerskap.

    I fjor var det samme tallet 4822, men andelen søkere med utenlandsk utdanningsbakgrunn er uendret fra i fjor på 3,3 prosent. Det er fordi det er flere søkere totalt.

    Etter Ukraina er det fleste med syrisk utdanningsbakgrunn, med 374 søkere, og Polen, med 219 søkere. Tett bak er Tyrkia, med 197, og USA, med 194 søkere.

    Flere med utenlandsk utdanningsbakgrunn søker høyere utdanning i Norge. Illustrasjonsfoto fra semesterstart.
  • Studentar var blindpassasjerar på godstog

    Njord V. Svendsen

    Det enda med ein real «vaksenkjeft», ifølgje avisa Hordaland, då politiet tok imot dei på Voss stasjon etter ein heller kort togtur frå Evanger, der dei vart observerte då dei sneik seg under ei presenning.

    Ytterlegare straffereaksjonar ser det ikkje ut til å bli mot dei to unge mennene, som viste seg å vere tjekkiske studentar. Den noko impulsive togreisa varte i følgje ein av dei i cirka fem minutt.

    – Det er strenge reglar for personopphald på toglinja generelt, og spesielt på eit godstog. Hadde dei vorte med vidare over fjellet i dette vêret, ville det vorte ei ekstremt kald og farleg oppleving gjennom tunnelar og aude område. Toglova er tydeleg, og her måtte me gripa inn for deira eiga skuld, seier innsatsleiar i politiet, Henning Hegbom, til Hordaland.

    – Vi tenkte det ville vere ein morosam og billeg måte å reise på. Vi likar å haike og har sove ute i den vakre naturen, fortel ein av studentane.

  • Trekker seg etter avsløring av band til Epstein

    Njord V. Svendsen

    Presidenten ved det anerkjende Bard College i delstaten New York, Leon Botstein, trekker seg etter 50 år i stillinga. Bakgrunnen er offentleggjering av dokument som viser at han hadde band til den overgrepsdømte Jeffrey Epstein.

    Ifølgje The New York Times viser dokumenta at banda mellom Epstein og Botstein var tettare enn det som tidlegare har vore kjent. Det har kome fram at Botstein i mange år pleia vennskapet, var på besøk og utveksla meldingar med Epstein. Dette hende etter at Epstein vart blitt dømt for å lagt til rette for prostitusjon av ein mindreårig.

    Ei gransking som utdanningsinstitusjonen sjølv har gjort viser at Botstein ikkje har gjort noko ulovleg, men at relasjonen til Epstein hadde sådd tvil om tilliten til Botstein som leiar.

    Frå granskinga går det også fram at Botstein hadde fått råd frå ein kollega på leiarnivå om unngå Epstein, men at han ikkje tok omsyn til rådet.

    «President Botstein argumenterte sterkt for at Bards behov for finansiering kom først», heiter det i rapporten, ifølgje New York Times. Og vidare skal han ha sagt at «eg ville ha tatt imot pengar frå Satan om det hjelpte meg å tene Gud».

    Botstein besøkte ifølgje granskingsrapporten Epsteins private øy, og Botstein inviterte Epstein til Bard College.

    Bard-presidenten, som var berre 28 år då han tok toppvervet ved institusjonen, seier han vil halde fram som professor ved institusjonen.

    Leon Botstein taler ved en talerstol med to mikrofoner under Bard College-eksamen.
    Leon Botstein har vore leiar for det anerkjende Bard College sidan 1978 trekker seg etter at det har kome fram at han hadde relasjonar til overgrepsdømde Jeffrey Epstein.
  • Stadig fleire cyberangrep mot britiske universitet

    Njord V. Svendsen

    Ein undersøking som har tatt for seg nesten alle universitet i Storbritannia over det siste året viser at cyberangrep er blitt vanlegare. I rapporten frå det britiske forskings- innovasjons- og teknologidepartementet går det fram at 98 prosent av universiteta hadde vore utsett for cyberinnbrot eller -angrep, skriv Times Higher Education.

    Særleg phishing peikar seg ut som den største trusselen, og delen som opplever forsøk på identitetssvindel har auka markant. Også skadevare og uautorisert tilgang til system er utbreidd.

    Nær halvparten av institusjonane som vart råka opplevde negative konsekvensar, som kompromitterte kontoar, nedstengde nett-tenester eller tap av tilgang til data.

    Samtidig tyder undersøkinga på at universiteta er meir medvitne om risikoen, og mange satsar på kunstig intelligens for å styrke cybertryggleiken.

  • To norske professorer utnevnt til ekspert­gruppe på Island

    Elise Lystad

    Professor Steinar Holden ved Universitetet i Oslo og Hilde Christiane Bjørnland ved Handelshøyskolen BI skal bidra i en rapport om Islands valgalternativer i valutaspørsmål.

    – Komiteen har fått et interessant og utfordrende oppdrag, som det er morsomt å være med på, sier Holden på nettsiden til UiO.

    Gruppen skal vurdere fordeler og ulemper ved selvstendig valuta, altså beholde den islandske króna, opp mot for eksempel euro eller andre valutaer.

    – Hensikten med komiteens oppgave er å gi relevant informasjon forut for folkeavstemningen som Island skal ha om å søke EU-medlemskap. Dette er noe den nåværende regjeringen lovet i valgkampen, sier Holden.

    Ekspertutvalget ledes av Catherine L. Mann, som er tidligere sjeføkonom i OECD.

Velkommen til vårt kommentarfelt
Logg inn med en Google-konto, eller ved å opprette en Commento-konto gjennom å trykke på Login under. (Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang)

Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se Khronos debattregler her. God debatt!
Powered by Labrador CMS