NYTT OM FOLK
Anne Borg blir styremedlem i EU-institutt for innovasjon
Anne Borg er et av fem nye medlemmer i Det europeiske instituttet for innovasjon og teknologi.
Europakommisjonen har utnevnt tidligere NTNU-rektor Anne Borg til nytt styremedlem i Det europeiske instituttet for innovasjon og teknologi (EIT), skriver EIT på sin nettside.
Instituttet er et EU-byrå som skal styrke EUs innovasjonsevne. Det er del av det europeiske rammeprogrammet for forskning og innovasjon, Horisont Europa. Styret jobber med den strategiske målsettingen til EIT.
Borg gikk av som NTNU-rektor i desember 2023. Hun er professor i fysikk ved NTNU.
Blant de fem som er utnevnt til nye styremedlemmer ved instituttet, er Kypros sin tidligere minister for forskning, innovasjon og digitale retningslinjer, Kyriacos Kokkinos, og Michel Mariton, visepresident for økonomistyring ved Université Paris-Saclay. I tillegg er det Dariusz Jemielniak, visepresident for det polske vitenskapsakademiet, og finske Anna Lindén, som er nestleder av styret til Åbo Akademi Universitet.
Det er totalt 15 medlemmer i styret.

Nylige artikler
NTNU må trekke en tydelig linje mot våpen- og flerbrukssamarbeid
Mer forskningsmidler fra stiftelser og fond? Slik kan det gjøres.
66 tilsette sagt opp ved Københavns universitet
Gir regjeringa skylden for dårlig norsk på studier
Spesialpedagog må bli en beskyttet tittel
Mest leste artikler
Slår alarm om svake norskkunnskaper blant studenter. — Betydelige utfordringer
La inn «KI-feller» i oppgavetekst: — Eksamen bør være rettferdig
Artikkel om vindskala mest lest i 2025. SNL-sjefen er flau over nummer to på lista
Legger ned campuskafé. — Deprimerende å sitte her
Dette teller mest når du søker jobb: — Ikke antall artikler alene