Arendalsuka
Duell om innovasjon i akademia
Hvordan få universiteter og høgskoler til å satse mer på innovasjon, er spørsmålet til debatt på Arendalsuka mandag kveld.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Arendal (Khrono). «Innovative universiteter? Visjon eller virkelighet?» er temaet for et arrangement mandag kveld kl 19. Fire universiteter og høgskoler har gått sammen om å sette teamet på dagsorden: Høyskolen Kristiania, Universitetet i Agder, Universitetet i Stavanger og Universitetet i Sørøst-Norge.
Skal universiteter og høgskoler instrueres til å løse samfunnsoppdrag eller dyrke den frie forskningen til samfunnets beste, er et av spørsmålene til debatt.
UiTs nye rektor Dag Rune Olsen deltar sammen med blant andre Forskningsrådets direktør Mari Sundli Tveit, rektor Sunniva Whittaker ved Universitetet i Agder, statssekretær Aase Marthe Johansen Horrigmo fra Høyre og Nina Sandberg.
Dueller i teltet
Det blir både politikerduell og akademisk dueller om universiteter og høgskoler i større grad bør styres mot å dekke arbeids- og samfunnslivets behov.
Aase Marthe Johansen Horrigmo møter Nina Sandberg, til politikerduell om spørsmålet: Hva vil vi gjøre for at det det skal bli attraktivt for universiteter og høyskoler å satse mer på innovasjon?
Etterpå blir det to akademiske dueller.
Dag Rune Olsen skal duellere mot Christen Krogh ved Høyskolen Kristiania om «fremragende forskning eller banebrytende innovasjon?».
Og Mari Sundli Tveit skal duellere mot dekan Ola Kvaløy ved Handelshøgskolen ved Universitetet i Stavanger. Her er temaet missions eller fri forskning.
Her kan du følge dette arrangementet fra klokken 19.00:

Nylige artikler
Khronos store julequiz
NTLs halvsannheter gagner ingen
Bør kriteriene for merittert underviser vurderes i lys av stillingskategori?
At Trump ble president gjorde avhandlingen mer aktuell
Reagerer på «voksende mistillit til etablert kunnskap»: — Jag etter likerklikk
Mest leste artikler
Slår alarm om svake norskkunnskaper blant studenter. — Betydelige utfordringer
Førsteamanuensis ved UiT får skriftlig advarsel
La inn «KI-feller» i oppgavetekst: — Eksamen bør være rettferdig
Ouriginal fant 98 prosent tekstlikhet. Advokat mener det kun er 0,94 prosent
Dette teller mest når du søker jobb: — Ikke antall artikler alene