nytt om folk
Her er den nye viserektoren ved NTNU i Ålesund
Går fra jobb i kommunen til universitetet.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
I begynnelsen av august varslet avtroppende viserektor ved NTNU i Ålesund, Annik Magerholm Fet at hun kom til å gå av ved det kommende årsskiftet.
I begynnelsen av november kom søkerlisten for hvem som skal overta etter Fet, og en måned senere er det klart at dette blir Anne-Lise Sagen Major.
Det skriver NTNU i en pressemelding.
Fra stilling i kommunen
49 år gamle Sagen Major, som kommer fra stillingen som avdelingsleder i Ålesund kommune, danket dermed ut førsteamanuensis ved NTNU, Anniken Karlsen, og seniorrådgiver ved Høgskolen i Innlandet, Sahidaran Komandur, som var de to andre søkerne.
— Jeg gleder meg til å ta fatt på jobben og å være med på å utvikle NTNU i Ålesund videre. Det har skjedd veldig mye bra etter fusjonen for seks år siden, og det skal bli spennende å ta del i fremtidens forskning og utvikling i Ålesund. Dette er en fin og god studieby, uttaler Sagen Major.
Overbevist rektor
Rektor Anne Borg sier følgende om ansettelsen:
— Sagen Major går inn i en viktig og ansvarsfull stilling ved NTNU, og jeg er overbevist om at hun vil bli en god viserektor i Ålesund.
Sagen Major har sin utdanning innen farmasi fra Universitetet i Oslo, og fra Eidgenössische Technische Hochschule i Zürich i Sveits, der hun tok doktorgrad.
Etter å ha flyttet tilbake til hjembyen Ålesund har hun i tillegg til jobben i kommunen også jobbet 10 år i Helse Midt-Norge, både som forskningssjef i Sykehusapotekene og som prosjektleder for Helseplattformen i Helse Møre og Romsdal. I tre år var hun i tillegg postdoc ved NTNU.

Nylige artikler
Kompetanse, lokal lønnsdannelse og handlefrihet trengs for å skape fremtiden
KI har kommet for å bli, men på hvilke premisser?
Filmtips for late juledager
Artikkel om vindskala mest lest i 2025. SNL-sjefen er flau over nummer to på lista
Khronos store julequiz
Mest leste artikler
Slår alarm om svake norskkunnskaper blant studenter. — Betydelige utfordringer
La inn «KI-feller» i oppgavetekst: — Eksamen bør være rettferdig
Førsteamanuensis ved UiT får skriftlig advarsel
Legger ned campuskafé. — Deprimerende å sitte her
Dette teller mest når du søker jobb: — Ikke antall artikler alene