nytt om folk
Her er den nye viserektoren ved NTNU i Ålesund
Går fra jobb i kommunen til universitetet.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
I begynnelsen av august varslet avtroppende viserektor ved NTNU i Ålesund, Annik Magerholm Fet at hun kom til å gå av ved det kommende årsskiftet.
I begynnelsen av november kom søkerlisten for hvem som skal overta etter Fet, og en måned senere er det klart at dette blir Anne-Lise Sagen Major.
Det skriver NTNU i en pressemelding.
Fra stilling i kommunen
49 år gamle Sagen Major, som kommer fra stillingen som avdelingsleder i Ålesund kommune, danket dermed ut førsteamanuensis ved NTNU, Anniken Karlsen, og seniorrådgiver ved Høgskolen i Innlandet, Sahidaran Komandur, som var de to andre søkerne.
— Jeg gleder meg til å ta fatt på jobben og å være med på å utvikle NTNU i Ålesund videre. Det har skjedd veldig mye bra etter fusjonen for seks år siden, og det skal bli spennende å ta del i fremtidens forskning og utvikling i Ålesund. Dette er en fin og god studieby, uttaler Sagen Major.
Overbevist rektor
Rektor Anne Borg sier følgende om ansettelsen:
— Sagen Major går inn i en viktig og ansvarsfull stilling ved NTNU, og jeg er overbevist om at hun vil bli en god viserektor i Ålesund.
Sagen Major har sin utdanning innen farmasi fra Universitetet i Oslo, og fra Eidgenössische Technische Hochschule i Zürich i Sveits, der hun tok doktorgrad.
Etter å ha flyttet tilbake til hjembyen Ålesund har hun i tillegg til jobben i kommunen også jobbet 10 år i Helse Midt-Norge, både som forskningssjef i Sykehusapotekene og som prosjektleder for Helseplattformen i Helse Møre og Romsdal. I tre år var hun i tillegg postdoc ved NTNU.

Nylige artikler
– Det er en borgerplikt å dele kunnskapen
Universitetene skal ikke bli beredskapsmotorer — men de må heller ikke stå på sidelinjen
På tide å lette på trykket, mener UiS-ansatte
Federica Mogherini sier opp som rektor etter korrupsjonsanklagene
Hva venter vi på?
Mest leste artikler
Direktør med uheldig «klaps» på direktesendt TV
På pulten til historieprofessoren låg ein lapp med beskjed om å rydda
Føler seg avskiltet etter søknad om merittering
Slutt på at ansatte kan bruke Airbnb og Booking.com på jobbreiser
Rektor Mogherini arrestert etter korrupsjonsanklager