statsbudsjettet

Kutter 20 prosent i UHRs tilskudd neste år

Universitets- og høgskolerådet får barbert tilskuddet sitt med 20 prosent i 2026. Styreleder Tor Grande mener kuttet er uforholdsmessig stort og rammer organisasjonen hardt.

Styret i Universitets- og høgskolerådet mener at kuttet i tilskudd fra Kunnskapsdepartementet er uforholdsmessig stort. Her er styreleder Tor Grande og generalsekretær Nina Sandberg på et styremøte tidligere i høst.
Publisert Sist oppdatert

Universitets- og høgskolerådet (UHR) får et kutt på 19,5 prosent i tilskuddet fra Kunnskapsdepartementet i statsbudsjettet for 2026, et budsjett det nå er flertall for i Stortinget.

I kroner er kuttet på 3 millioner. Også i 2025 fikk UHR et kutt på 3 millioner kroner, men den gang ble det sagt at dette var et ettårig kutt for å gi rom for andre prioriteringer. Nå gjøres kuttet permanent.

— Rammer hardt

Tilskuddet over statsbudsjettet skal i hovedsak dekke lønn og lokaler for UHRs sekretariat. I 2026 blir tilskuddet til drift av UHR på om lag 13,5 millioner kroner etter kutt.

— Dette rammer et lite sekretariat hardt. Vi konstaterer at det ettårige kuttet fra 2025 videreføres og har bedt om et møte med departementsråden om dette, sa styreleder Tor Grande på UHRs styremøte onsdag.

Noe møte med departementsråden blir det ikke, men Grande opplyste at han har fått et møte med avdelingsdirektøren i Kunnskapsdepartementet.

Tærer på egenkapital

UHR-styret vedtok onsdag å dekke opp for kuttet med egenkapital, slik at sekretariatet kan fortsette sitt arbeid på samme nivå som planlagt i 2026. Også i fjor ble løsningen å tære på egenkapitalen for å få budsjettet til å gå opp.

Ifølge styrepapirene hadde UHR et samlet overskudd i årene 2022—2024 på 3,8 millioner kroner. Overskuddet har blant annet kommet som følge av en økonomisk omstilling i UHR, som førte til at antall årsverk ble redusert fra 22 stillinger i budsjett for 2022 til 19 stillinger fra 2023. Nedbemanningen skjedde som naturlig avgang og alderspensjonering, og ga en tidligere virkning enn budsjettert, går det fram av styrepapirene.

I likhet med andre i universitets- og høgskolesektoren har UHR kommet med innspill til statsbudsjettet for 2027. Her skriver UHR at kuttet i tilskuddet er uforholdsmessig stort og må tilbakeføres til nivået før kuttet.

Powered by Labrador CMS