fem drept på kongsberg
— Mange studenter har vært tett på hendelsen
Drapene på Kongsberg skjedde midt i bydelen der USN sitt campus ligger og der studentene bor. — Det er helt forferdelig, og noe mange kjenner på i dag, sier studentleder.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Området der drapene på Kongsberg ble utført ligger kloss opp til Universitetet i Sørøst-Norge sitt campus i byen og bydelen der de fleste studenter bor.
Studentområde
— Dette skjedde på vestsiden av Kongsberg der campus ligger og de fleste studentene har bolig. Derfor har mange studenter vært tett på det som skjedde, sier leder i campusstyret Frida Fossedal.
Hun forteller om at studentmiljøet preges.
— Dette føles helt forferdelig. Kongsberg er en veldig liten plass og et lite og tett studentsamfunn, så hendelsen er noe som mange kjenner på i dag, sier Fossedal.
— Hva gjør dere for å ivareta de som trenger hjelp?
— Vi skal sørge for at det alltid er noen tilstede som studentene kan prate med. Studentpresten er her og studentsamskipnadens sine samtaleterapeut er tilgjengelig på skolen i dag, sier Fossedal.
Fire kvinner og en mann
Politiet opplyser at det er fire kvinner og en mann blant de drepte. De er mellom 50-70 år gamle. De to skadde personene er etter det politiet opplyser utenfor livsfare, skriver NTB.
— Ingen av de drepte er formelt identifisert ennå, det vil ta litt tid. Men de pårørende er varslet med det forbeholdet, sa politimester Ole Bredrup Sæverud i Sørøst politidistrikt på en pressekonferanse torsdag.
Mannen som er pågrepet for ugjerningen er 37 år gammel og dansk statsborger. Han har ifølge politiet erkjent de faktiske forholdene i avhør.
Tilgjengelige
Det er rundt 1200 studenter på Kongsberg der optometri, økonomi og ingeniørutdanninger er de største studieretningene, opplyser studentleder Frida Fossedal.
— Kan du si noe om studenter har vært involvert i selve hendelsen eller er blant de omkomne eller skadde?
— Jeg kan ikke uttale meg om det.
— Hvilke planer har dere for videre oppfølging. Skal det være noe felles treffsted?
— Jeg tenker at det viktigste er at studentene og de som er rammet vet at vi er tilgjengelige dersom de trenger noen å snakke med, og at det er ressurser tilgjengelige som de kan bruke. sier Frida Fossedal.
Nylige artikler
Mer forskningsmidler fra stiftelser og fond? Slik kan det gjøres.
66 tilsette sagt opp ved Københavns universitet
Gir regjeringa skylden for dårlig norsk på studier
Spesialpedagog må bli en beskyttet tittel
For første gang på 10 år startet færre på IT-studier
Mest leste artikler
Slår alarm om svake norskkunnskaper blant studenter. — Betydelige utfordringer
La inn «KI-feller» i oppgavetekst: — Eksamen bør være rettferdig
Artikkel om vindskala mest lest i 2025. SNL-sjefen er flau over nummer to på lista
Legger ned campuskafé. — Deprimerende å sitte her
Dette teller mest når du søker jobb: — Ikke antall artikler alene