NLA har fått ny rektor
Sigbjørn Reidar Sødal (58) blir ny rektor ved NLA Høgskolen. Han er professor i samfunnsøkonomi, og har en variert yrkesbakgrunn, skriver NLA i en pressemelding.

OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
— Jeg ser det som et privilegium å være rektor på NLA, sier Sigbjørn Reidar Sødal, som starter som rektor ved NLA Høgskolen for fullt i august.
Etter 25 år i universitet- og høgskolesektoren ønsker Sødal nå bidra til å videreutvikle NLA Høgskolen for fremtiden, står det i en pressemelding fra NLA.
— Vi har funnet en kandidat med høy fagkompetanse, lang ledererfaring på høyskolenivå og sterk motivasjon for å utvikle NLA videre. Vi ser frem til å få Sødal om bord, uttaler fungerende styreleder ved skolen, Magne Supphellen.
Startet som forsker
Sødal startet sin karriere som forsker og var også en periode forskningssjef ved Forsvarets forskningsinstitutt (FFI).
Siden 1994 har han vært ansatt ved det som nå er Handelshøyskolen ved Universitetet i Agder. I 2006 ble han professor, og i årene 2010-2015 var han dekan ved fakultetet for økonomi og samfunnsvitenskap, som på den tiden var UiA’s største fakultet med 2700-3300 studenter og 150-170 ansatte. P
Parallelt med studier eller fast jobb har Sødal i perioder vært utøvende klassisk musiker på deltid, blant annet som cellist i Trondheim Symfoniorkester og sanger i Kristiansand Solistensemble.
Nyeste artikler
Lover nytt selvstendig Horisont Europa — men for tidlig å juble
May-Britt Moser misbrukt i avansert KI-svindel
Den solidariske stemmen vi trenger i UiOs universitetsstyre
Her demonstrerer høgskolen mot drepte barn på Gaza
Hvorfor krever opptaket at vi skal rangere skolebarn?
Mest lest
Curt Rice slår alarm om Fulbright: — Programmet kan bryte sammen
Rita (25) vurderte å droppe ut. Det ville hun tapt mye penger på
Veilederen leste artikkelen for dårlig. Ble felt for vitenskapelig uredelighet
Skjerpet sikkerheten etter at mann stalket ansatte og opptrådte truende
Oppdragsgiverne forkastet rapport. Forskerne mener forskningsfriheten er brutt