lønnsoppgjør

Så mye får du i lønns­økning. Pengene kommer i desember 

De lokale lønnsforhandlingene ved statlige universiteter og høgskoler er ferdige. 

Ansatte ved statlige universiteter og høgskoler får ekstra mye penger på november- eller desemberlønningen
Publisert Sist oppdatert

Saken oppdateres. Sist oppdatert med tall for UiT Norges arktiske universitet  12. november kl. 15.32

Nå er det avgjort hvor mye ansatte ved statlige universiteter og høgskoler får i lønnsøkning i år.

Fristen for å bli enige i de lokale forhandlingene var 31. oktober, natt til lørdag. 

Det er to hovedtariffavtaler i staten. Hovedsammenslutningene Unio og Akademikerne, med fagforeninger som Forskerforbundet og Tekna, ble i det sentrale lønnsoppgjøret i vår enige med staten om at all lønnsøkning skal fordeles lokalt.

De har forhandlet om 3,3 prosent lønnsvekst lokalt. Uorganiserte omfattes også av denne avtalen. Det betyr at det Unio og Akadmikerne har blitt enige med arbeidsgiver om lokalt, også gjelder de uorganiserte. 

YS Stat og LO Stat har i andre avtaler blitt enige med staten om at deler av oppgjøret gis som sentrale tillegg. LO og staten ble enige om at alle LO-organiserte statsansatte skal få 6600 kroner i tillegg, i tillegg til 1,5 prosent årslønnsvekst.

YS-organiserte får et generelt tillegg på 1,05 prosent, i tillegg til det som skal forhandles lokalt.

Betaler ut pengene i desember

De sentrale tilleggene er allerede betalt ut, men ikke de lokale. 

Det er de lokale tilleggene fagforeningene ved den enkelte institusjon nå har forhandlet med arbeidsgiver om. 

Khrono har spurt universitetene og høgskolene om når de vil betale ut pengene. Blant de som har svart, sier de største at de tar sikte på utbetale dette på lønningen for desember.

Dette gjelder Universitetet i Oslo, NTNU, Universitetet i Innlandet, OsloMet, UiT og Universitetet i Agder. Høgskulen i Volda, Norges idrettshøgskole, Norges Handelshøyskole og  Universitetet i Sørøst-Norge svarer november.

Lønnstillegget regnes fra 1. mai, så det kan lett bli en del ekstra tusenlapper på julelønningen. 

Her er resultatene Khrono har oversikt over så langt. Vi oppdaterer etter hvert med flere resultater:

UiT Norges arktiske universitet

Unio og Akademikerne: Et generelt lønnstillegg på 1 % av årslønn (justert for aktuell stillingsandel). Tillegget gis ikke til ansatte i stillingskode 1017 Stipendiat som ikke er medlem av en fagforening tilknyttet Unio og Akademikerne. Den resterende andel av potten er gitt som individuelle lønnstillegg.

LO og YS: Resultatet av de lokale forhandlingene ved UiT høsten 2025 er individuelle lønnstillegg.

NTNU

For ansatte organisert i fagforeninger under Unio og Akademikerne, samt uorganiserte, gis det et generelt tillegg på 1,3 prosent. Resten av potten gis som individuelle tillegg. 

NTNU opplyser at for LO- og YS-organiserte blir restpotten, etter det sentrale tillegget, gitt som individuelle tillegg.

Universitetet i Oslo

Akademikerne og Unio har blitt enige med arbeidsgiver om et generelt tillegg på 2,6 prosent. Det ble gjennomført individuelle forhandlinger for resten av potten.

For organiserte under YS Stat blir det satt av en lokal pott på 2,7 prosent, der de som tjener opptil 639.999 i året får 8500 kroner, de som tjener opptil 679.000 får 9000 kroner, de som tjener mellom 680.000 og 890.999 får 1,35 prosent, og de som tjener mer enn 900.000 får 1,3 prosent. Resten ble fordelt som individuelle tillegg. 

For organiserte i LO Stat ble potten som gjenstod etter det sentrale tillegget, fordelt gjennom individuelle forhandlinger. 

Høgskulen på Vestlandet: 

Unio/Akademikerne: 1,3 prosent generelt tillegg til alle, bortsett fra ansatte i stillingskodene  1017 stipendiat, 1378 stipendiat, 1108 forsker, 1109 forsker, 1110 forsker og 1352 postdok, som får 0,65 prosent. Resten ble fordelt som individuelle tillegg. 

For LO- og YS-organiserte ble alt i de lokale forhandlingene fordelt som individuelle tilleg. 

Universitetet i Bergen

Et gruppetillegg på 2,6 prosent for Unio og Akademikerne. Det gjennomføres individuelle forhandlinger for resten av beløpet.

Et gruppetillegg på 0,35 prosent til LO-organiserte (i tillegg til det sentrale tillegget). 

Et gruppetillegg på 1,5 prosent til alle YS-organiserte (i tillegg til det sentrale tillegget). 

OsloMet

Alle ansatte under avtaleområdet Unio og Akademikerne får et varig generelt tillegg på 2,5 prosent av lønnen de hadde per 1. mai 2025, skriver universitetet på sine nettsider.

Alle ansatte som er organisert i et LO-forbund får et varig generelt tillegg på 2000 kroner, som gis i tillegg til det sentrale. Tillegget gis i henhold til stillingsandel.

Alle ansatte under avtaleområdet YS Stat får et varig generelt tillegg på 1,45 prosent av lønnen de hadde per 1. mai 2025, som gis i tillegg til det sentrale tillegget.

Universitetet i Innlandet

Unio og  Akademikerne får et generelt tillegg på 1,9% til alle (også stipendiater og ansatte i II-stillinger). Det innebærer at 43% gjenstod til individuelle tillegg.

LO-organiserte får  3.000  kr pr årsverk i lokalt tillegg, så 67% av lokal ramme går til individuell tillegg.

YS-organiserte får ingen lokale generelle tillegg, alt går til individuelle tillegg. 

Nord universitet

Det ble gitt et generelt tillegg til medlemmer tilknyttet Unio/Akademikerne på rundt 2 %. Nøyaktig prosentsats avviker litt mellom de ulike fagforeningene.

For ansatte tilknyttet LO ble det gitt et generelt tillegg på 4500 kroner.

For ansatte tilknyttet YS ble det gitt et generelt tillegg på 12.000 kroner.

Ansatte med stilling som førsteamanuensis fikk et gruppetillegg på toppen av øvrig generelt tillegg. Størrelsen på tillegget avhenger av hvilken hovedsammenslutning den ansatte tilhører.

Resterende midler ble i alle ovennevnte forhandlinger fordelt som individuelle tillegg basert på fagforeningenes og arbeidsgivers omforente prioriteringer

Universitetet i Stavanger

Alle tilhørende hovedtariffavtalen for Unio og Akademikerne (organiserte og uorganiserte) får et generelt tillegg på 1,8 %. For stipendiater gis et generelt tillegg på 1 %. Resten er blitt gitt til individuelle tillegg.

LO-organiserte får et generelt tillegg på 1,5%. Det ble forhandlet fram individuelle tillegg for resten av rammen (60% av rammen). 

YS-organiserte får et tillegg på 1,05 prosent. Det ble forhandlet fram individuelle tillegg for resten av rammen (75 % av rammen). 

 Universitetet i Sørøst-Norge

Arbeidsgiver og Unio/Akademikerne ble enige om et likt tillegg på 3,452 prosent til alle. Det er uvanlig at hele oppgjøret gis som generelt tillegg. Det ble holdt tre innledende møter, men avstanden mellom partene var stor, ifølge USN og en protokolltilførsel fra forhandlingene fra fagforeningene.

I fjor ble Unio/Akademikerne og arbeidsgiver enige om å gi mer penger til de som er fagorganiserte enn de som ikke er det, men slik ble det altså ikke i år. 

LO: Alle ansatte som omfattes av denne avtalen, får et likt prosentvis tillegg på 1 %. I tillegg gis det et generelt kronetillegg som sikrer at alle ansatte oppnår minst 20.000 kroner i sentrale og lokale tillegg til sammen, minst kr 5450 i generelt lokalt tillegg og minst 3,5 % lønnsøkning i sentrale og lokale tillegg til sammen.

Partene ble enige om å bruke en andel av rammen til utjevning av urimelige lønnsforskjeller.

YS: Likt prosentvis tillegg på 2,2 %. Med det sentrale tillegget på 1,05 % som allerede er gitt, utgjør det et samlet lønnstillegg på 3,25 %.

Partene ble enige om å bruke en andel av rammen til utjevning av urimelige lønnsforskjeller.

Norges handelshøyskole

Unio/Akademikerne og uorganiserte: Hele den tilgjengelige rammen på 3,3% ble fordelt lokalt gjennom gruppetillegg (fra 1% til 2%) og det resterende, 1,3% av den tilgjengelige rammen, ble fordelt som individuelle tillegg basert på innsats, utvikling og resultater.

LO: 60% av lønnsrammen ble fordelt sentralt gjennom generelle tillegg (1,5% på årslønnen pluss et flatt kronetillegg på kr 6 600). Dette ga medlemmene en lønnsjustering på mellom 2,3 og 2,7%. I tillegg ble 1,35% av den tilgjengelige lønnsrammen fordelt lokalt gjennom individuelle tillegg basert på innsats, utvikling og resultater.

YS: Alle ble gitt generelt sentralt tillegg på 1,05%, tilsvarende 25% av den tilgjengelige rammen for oppgjøret. Lokalt ble det gitt gruppetillegg fra 0,45% - 1,45% og det resterende 1,35% av den tilgjengelige rammen, ble fordelt som individuelle tillegg basert på innsats, utvikling og resultater.

Norges idrettshøgskole 

Unio/Akademikerne-organiserte får et generelt tillegg på to prosent. Det er også enighet om disse gruppetilleggene: 30.000 kr til seniorrådgiver med årslønn under 800 000, 15.000 kr til universitetslektorer, førstelektorer og professorer.

For både LO og YS har hele det lokale oppgjøret gått til individuelle tillegg. 

 Norges musikk­høgskole

Akademikerne/Unio: 50 prosent av avsetningen ble gitt som et generelt prosenttillegg, men slik at ingen fikk mindre enn 15.000 kroner per årsverk. 50 prosent ble gitt som individuelle tillegg.

LO/uorganiserte: 75 prosent av avsetningen ble gitt som flate gruppetillegg per årsverk, med noe ulik profil mellom administrasjonen og de vitenskapelig ansatte, samt mellom organiserte og uorganiserte. 

 YS: 93 prosent av avsetningen ble gitt som et likt kronebeløp per årsverk. 7 prosent ble gitt individuelt for å rette opp skjevheter.

Powered by Labrador CMS