Slik viser universitetene verden over sin støtte
Fra Manila til California lyser engasjementet, etter at Russland invaderte Ukraina i februar. Ikke all støtte er like åpenbar.
Russiske bildebyråer merker bilder av demonstrasjoner med «ukoordinert handling mot den militære spesialoperasjonen i Ukraina», som her, ved det vitenskapelige biblioteket tilknyttet universitetet i Novosibirsk i Sibir.
I Seoul i Sør-Korea holdt studentene en egen pressekonferanse for å uttrykke sin støtte til Ukraina.
Andre steder er støtten til Russland markant, som her i Damaskus i Syria. Her har det sittende regimet hatt tett samarbeid siden 2015, da russerne bidro med militær hjelp til støtte for den sittende presidenten Bashar al-Assad.
«Stand with Ukraine» lyser opp fasaden på universitetet i Sør-Bøhmen i Ceske Budejovice i Tsjekkia.
Manila i Filippinene: Santisimo-kirkens klokketårn er farget i blått og gult. Kirken er tilknyttet universitetet i Santo Tomas. Mens andre sørøstasiatiske nasjoner har fordømt Russlands handlinger, har Filippinene nøyd seg med å be om en fredelig løsning på konflikten.
Slik så forresten selve Santo Tomas-fasaden ut.
Eliteuniversitene i USA har vært klare på sin Ukraina-støtte, som her ved MIT.
Eller som her, ved universitet i Sør-California, USC, der det tidligere denne måneden ble holdt våkenatt for Ukraina.
Eller her ved Harvard.
Det markeres i Norge også. Dette er den nye zoom-bakgrunnen til de ansatte på universitetet i Agder, der de har foliert logoen i de ukrainske fargene.
Foto: Zuma Press, CTK Photo/Vaclav Pancer, LOUAI BESHARA / AFP, EPA/YONHAP SOUTH KOREA OUT, Vlad Nekrasov/Kommersant/Sipa USA, universitetet i Agder
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Nylige artikler
– Det er en borgerplikt å dele kunnskapen
Universitetene skal ikke bli beredskapsmotorer — men de må heller ikke stå på sidelinjen
På tide å lette på trykket, mener UiS-ansatte
Federica Mogherini sier opp som rektor etter korrupsjonsanklagene
Hva venter vi på?
Mest leste artikler
Direktør med uheldig «klaps» på direktesendt TV
På pulten til historieprofessoren låg ein lapp med beskjed om å rydda
Føler seg avskiltet etter søknad om merittering
Slutt på at ansatte kan bruke Airbnb og Booking.com på jobbreiser
Rektor Mogherini arrestert etter korrupsjonsanklager