fremragende utdanning
Tre av fire sentre får støtte i fem nye år
Tre sentre med NTNU og Universitetet i Oslo får forlenget status som fremragende utdanningssenter. Et senter ved Høgskolen i Innlandet fikk nei.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Torsdag 10. desember behandlet styret i Direktoratet for internasjoalisering og kvalitet i utdanning (Diku) sak om midtveisevaluering av sentre for fremragende utdanning.
— Styret har vedtatt videreføring av tre sentre: Centre for Computing in Science Education ved Universitetet i Oslo, Centre for Engaged Education through Entrepreneurship ved NTNU og Centre for Excellent IT Education ved NTNU, forteller styreleder Kristin Flornes, i en pressemelding fra Diku.
De to siste sentrene har Nord universitet som sentral samarbeidspartner. Det første ledet av UiO har universitetet i Sørøst-Norge som samarbeidspartner.
– Vi har tre svært sterke fagmiljøer som har potensiale til å ta en internasjonalt ledende posisjon innen sine fagområder, legger Flornes til i presseomtalen.
Imponerende resultater
— Sentrene som videreføres har oppnådd imponerende resultater i første senterperiode, heter det fra Flornes.
Hun legger til:
— Det er positivt å se at ekspertpanelet har store forventninger til sentrenes videre arbeid og rolle som fremragende utdanningsmiljøer, ikke bare nasjonalt, men også internasjonalt. Jeg gleder meg til å følge sentrenes arbeid videre.
Styret besluttet også at Centre for Excellence in Film and Interactive Media (CEFIMA) ved Den norske filmskolen, Høgskolen i Innlandet ikke videreføres i ny senterperiode.
— Som det fremkommer av evalueringsrapporten anbefaler ekspertpanelet ikke videreføring av CEFIMA. Sakkyndigvurderingen er omfattende og grundig, og styret har lagt denne anbefalingen til grunn for sin beslutning, sier Flornes.
- Se også: Den samlede evalueringsrapporten for midtveisevaluering av sentrene for fremragende utdanning.
Nylige artikler
Oi! Universiteter med eierskap i 79 selskaper
NTNU må trekke en tydelig linje mot våpen- og flerbrukssamarbeid
Mer forskningsmidler fra stiftelser og fond? Slik kan det gjøres.
66 tilsette sagt opp ved Københavns universitet
Gir regjeringa skylden for dårlig norsk på studier
Mest leste artikler
Slår alarm om svake norskkunnskaper blant studenter. — Betydelige utfordringer
La inn «KI-feller» i oppgavetekst: — Eksamen bør være rettferdig
Artikkel om vindskala mest lest i 2025. SNL-sjefen er flau over nummer to på lista
Legger ned campuskafé. — Deprimerende å sitte her
Dette teller mest når du søker jobb: — Ikke antall artikler alene