Utenlandsstudenter
Ber regjeringen heve studiestøtten til EUs fattigdomsgrense
EU definerer fattigdomsgrensen for enslige til 251.600 kroner. Det er over 120.000 kroner mer enn det studentene har å rutte med i dag.
— Det vi trenger er en studiestøtte som faktisk er mulig å leve på, sier Ansa-leder Anna Handal Hellesnes til Khrono.
Svak kroner kombinert med høy prisvekst har ført til at det for tiden er ekstra dyrt å være norsk student i utlandet.
Statssekretær Oddmund Løkensgard Hoel (Sp) sier til NRK at dagens finansieringsmodell er god, og minner samtidig om at den også skal styrkes med sju prosent fra i høst av.
— Langt ifra nok
Ansa-leder Hellesnes sier at det er langt ifra nok, og viser til at studiestøtten ikke har holdt tritt med grunnbeløpet i folketrygden de siste 20 årene. Studieåret 2002-2003 utgjorde studiestøtten nesten 1,5G. I 2021/2022 var det tilsvarende tallet 1,18G.
— Grafen har pekt nedover i lang tid. Økningen som kommer i høst er viktig, men langt fra nok til å gjøre studiestøtten levedyktig og bærekraftig, sier Hellesnes, og legger til at situasjonen nå er ekstra prekær for de som studerer i utlandet.
— Vi ber om at regjeringen øker studiestøtten til EUs fattigdomsgrense, som for enslige er på rundt 251.000 kroner. Studiestøtten i dag, hvis man ser bort fra skolepengestøtten, er på 128.887 kroner, påpeker Hellesnes.
Uforutsigbare krisepakker
På spørsmål om hva hun tenker om Løkensgard Hoels uttalelse til NRK, svarer Ansa-lederen at EUs fattigdomsgrense er nivået man må opp på for å ha en forutsigbar og bærekraftig studiestøtte.
— Dette sikrer lik tilgang på studier, og at studentene kan fokusere på studiene, sier Hellesnes.
— Burde regjeringen vurdert en form for krisepakke som følge av den svake kronen og voldsomme prisveksten?
— Studiestøtten bør økes med en gang, slik at det ikke vil være behov for krisepakker hver gang det er svingninger i økonomien, svarer Hellesnes.
— Krisepakkene under pandemien og strømkrisen var viktige, men samtidig er krisepakker uforutsigbare og en anerkjennelse av at studiestøtten ikke er god nok, avslutter studentlederen.

Nylige artikler
For første gang på 10 år startet færre på IT-studier
Cathrine Holst: — Jeg må si at jeg er redd og dyster med tanke på verden
Kompetanse, lokal lønnsdannelse og handlefrihet trengs for å skape fremtiden
KI har kommet for å bli, men på hvilke premisser?
Filmtips for late juledager
Mest leste artikler
Slår alarm om svake norskkunnskaper blant studenter. — Betydelige utfordringer
La inn «KI-feller» i oppgavetekst: — Eksamen bør være rettferdig
Artikkel om vindskala mest lest i 2025. SNL-sjefen er flau over nummer to på lista
Legger ned campuskafé. — Deprimerende å sitte her
Dette teller mest når du søker jobb: — Ikke antall artikler alene