Høgskolen i Innlandet
Fast jobb i boks for Tom Remi og Hege Christin
De blir de første utviklingshemmede i fast stilling ved Høgskolen i Innlandet og skal bidra inn mot studentene på vernepleie, samt delta på konferanser på vegne av høgskolen.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Høgskolen i Innlandet har ansatt Tom Remi Kongsmo og Hege Christin Nilsson i ti prosent stillinger som forskningsassistenter.
Det skriver Høgskolen i Innlandet på sine hjemmesider.
Fornøyde
Kongsmo og Nilsson er utviklingshemmet, og ble i 2021 historiske da Høgskolen i Innlandet for første gang ansatte de to i et ettårsengasjement som brukerrepresentanter på vernepleierutdanningen.
Nå blir de altså historiske igjen.
— Jeg er veldig fornøyd med å få fortsette å jobbe på høgskolen, sier Kongsmo i en uttalelse.
Han får støtte fra kollega Hege Christin Nilsson.
— Jeg har hatt sommerfugler i magen siden jeg våknet, sier sistnevnte.
Ekte historier
Leder for Institutt for sosialvitenskap og veiledning på Fakultet for helse- og sosialvitenskap, Erik Hagaseth Haug, er meget fornøyd med å tilknytte seg Kongsmo og Nilsson på fast basis.
— Vi har fått tilbakemeldinger fra blant annet konferanser de har vært på. Ord som går igjen i tilbakemeldingene til oss er troverdig, ekte og glimt i øyet, sier instituttlederen.
På direkte spørsmål om han tror vernepleierutdanningen ved Høgskolen på Innlandet blir bedre ved å involvere Kongsmo og Nilsson i sitt videre arbeid, svarer Hagaseth Haug dette:
— Ja, jeg mener klart det. Jeg tror den «jordinga» i helt ekte historier vi får her er det for lite av i høyere utdanning, så dette er absolutt noe andre bør se på muligheten for å gjøre.

Nylige artikler
For første gang på 10 år startet færre på IT-studier
Cathrine Holst: — Jeg må si at jeg er redd og dyster med tanke på verden
Kompetanse, lokal lønnsdannelse og handlefrihet trengs for å skape fremtiden
KI har kommet for å bli, men på hvilke premisser?
Filmtips for late juledager
Mest leste artikler
Slår alarm om svake norskkunnskaper blant studenter. — Betydelige utfordringer
La inn «KI-feller» i oppgavetekst: — Eksamen bør være rettferdig
Artikkel om vindskala mest lest i 2025. SNL-sjefen er flau over nummer to på lista
Legger ned campuskafé. — Deprimerende å sitte her
Dette teller mest når du søker jobb: — Ikke antall artikler alene