Siste fra forsiden:
Siste fra forsiden:
- Siste
- Mest lest
Verden ser til trondheim
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Land over hele verden ser nå til Trondheim og nærmere bestemt NTNU og St. Olavs hospital i kampen mot koronaviruset, meldre NTNU i en pressemelding torsdag.
— Samfunnsoppdraget vårt er å utføre forskning som kommer folk til gode, sier professor ved Institutt for klinisk og molekylær medisin ved NTNU, Magnar Bjørås, til NRK.
Samfunnsoppdraget Bjørås sikter til er koronatest-prosjektet som helt siden mars har foregått ved NTNU og St. Olavs hospital i Trondheim, og som nå har spredd seg utover landegrensene.
Bjørås tror at spredningen av teknologien kan bidra til å redde liv. Arbeidet med testen startet allerede i mars. Les mer om det i Khronos artikkel fra 30. mars.
Se faktaboksen for mer informasjon om selve testen.
NTNU-testen avdekker om det er koronavirus i en prøve som er tatt med pinne i en pasients nese eller svelg, og på to ulike laboratorier i Trondheim lager forskere nå 1,2 millioner koronatestsett i uken.
I løpet av den siste tiden har sykehus rundt omkring i Norge fått levert fem millioner slike tester, ifølge NRKs artikkel.
I tillegg har NTNU solgt rundt en millioner tester til India og Danmark, og flere andre land i Europa, Asia, Afrika og Amerika ser nå til Trondheim i kampen mot viruset.
Se NTNUs video om covid-19-testen nederst.
NTNU selger ikke koronatester for å tjene seg rike, understreker prosjektleder ved NTNU Technology Transfer, Tonje Steigedal, som er ansvarlig for kommersialiseringen av covid-19-testen, som beskrives som svært sensitiv og som kan avdekke sykdom selv i prøver med lite virus.
— Det viktigste for oss er å få det ut, ikke å tjene mest mulig penger, sier Steigedal til statskanalen.
— Dette er god bruk av skattebetalernes penger, sier professor Magne Bjørås.
Samtidig som verden drar nytte av NTNUs nybrottsarbeid, fortsetter jobben på fire laboratorier i Trondheim. To av dem produserer koronatestene, ett kvalitetssikrer dem og ett forsker videre, fremkommer det av NRKs artikkel.
Nylige artikler
Advarer mot å ta milliarder fra forskning og gi til grunnskolen
Når vi bruker penger på sensur, mister studentene noe annet
Får ny periode som rektor for arkitektur og design
Domstol: Ikke nok bevis til å permittere professor for seksuell trakassering
Trump-administrasjonen saksøker Harvard på nytt
Mest leste artikler
Den kjente skoleforskeren John Hattie granskes for fusk
Professor åtvarar mot ukultur som kan korrumpere universitetet
Forsvarets høgskole skal tilby master i krigføring
Mener UiO driver bevisst hemmelighold for å redde eget omdømme
Så mange studenter ble utestengt for fusk i fjor