Siste fra forsiden:
Siste fra forsiden:
- Siste
- Mest lest
styremøte ved UIA
Underfinansiering av femårig lærerutdanning er en av sakene som kommer opp i styret ved Universitetet i Agder. Møtet kan følges direkte onsdag fra kl 9.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Styret ved Universitetet i Agder (UiA) har styremøte 13. og 14. oktober. Den første dagen var møtet lukket og styret hadde dialogmøte med fakultetene, mens onsdag 14. oktober er møtet åpent og kan følges direkte her fra kl 9.
En av sakene er orientering om statsbudsjettet for 2021.
I budsjettforslaget er finansiering av det femte året i grunnskolelærerutdanningen kommet inn, men UiA kommer dårlig ut, påpeker universitetsdirektør Seunn Smith Tønnessen.
— Vi uteksaminerer 150-160 grunnskolelærere årlig, men det er bare 108 studieplasser som er finansiert av Kunnskapsdepartementet. Det slår kraftig ut når vi nå får et femte studieår, som vi også må finansiere en tredjedel av selv. Spørsmålet er om det er så kostbart at vi må vurdere å redusere opptaket ned mot det antallet studieplasser som departementet finansierer, sier Smith-Tønnessen på uia.no.
Hun sier at dette i så fall vil bety at regionen får 50 færre nyutdannede lærere per år.
Kunnskapsdepartementet har bedt universiteter og høgskoler om innspill til sitt arbeid med statsbudsjettet for 2022, og styret ved UiA skal vedta sitt innspill på styremøtet onsdag. Som punkt nummer én på UiAs liste står nettopp finansiering av 50 nye studieplasser på femårig lærerutdanning.
Styret skal også ta stilling til om UiA skal tilby permanente distriktsvennlige studietilbud innen bachelor i sykepleie, bachelor i vernepleie og bachelor i barnehagelærerutdanninger.
Ifølge forslaget skal det tas opp et deltidskull med distriktsvennlig bachelor i sykepleie høsten 2021.
Distriktsvennlige utdanninger vil ha digital undervisning kombinert med fysiske samlinger i distriktet, lokale studentgrupper som møtes jevnlig og får oppfølging, samt fysiske samlinger på campus. Praksis skal gjennomføres lokalt. Målgruppen er i hovedsak studenter som har begrenset mobilitet både på grunn av jobbtilknytning og/eller familiesituasjon, slik at studier på campus i Kristiansand eller Grimstad ikke er aktuelt, heter det i sakspapirene.
Universitetsstyret skal også bestemme om UiA skal undertegne Dora-erklæringen, også kjent som San Francisco Declaration on Research Assessement. Det innebærer blant annet at vurdering av forskningsresultater ikke alene bør basere seg på hvilke tidsskrifter forskerne har publisert i, men på en kvalitetsmessig vurdering av innholdet i artiklene uavhengig av publiseringskanal.
Nylige artikler
Har mottatt 56 klager etter Israel-uttalelsen som skapte mediestorm
OsloMet inngår forlik etter ulovlig printeravtale
Polarisering, sikkerhetstiltak og økende kontroll truer akademisk frihet
Fridtjof Nansens Institutt lander avtaler med Utenriksdepartementet
90 prosent av studentene slipper. Nå kan flere måtte betale studieavgift
Mest leste artikler
Disse studiene ble ikke valgt av noen – derfor står studieplassene tomme
Vi forbereder studentene på en verden som ikke eksisterer
Disse studiene har bare kvinner satt øverst på listen
Epstein hjalp diplomatsønn med å søke studieplass på universitet
Vil endre reglar for opprykk og rekruttering av forskarar