BOLIG
Studentboligkøen har økt: Over 16.000 venter på bolig
16.184 studenter står i kø for å få seg studentbolig. Det er 509 flere enn i fjor på samme tid.
Samskipnadsrådet årvisse studentboligstatus per 1.august viser at 18.114 studenter er blitt tildelt studentbolig ved studentsamskipnadene i sommer, 725 flere enn i 2024. Det er flere enn noen gang før. Likevel har altså studentboligkøen økt.
— Det er bekymringsverdig at såpass mange studenter går en usikker studiestart i møte. Mange av oss må nå bruke tiden under semesterstart til å gå på boligjakt. Tid som helst skulle blitt brukt til på å bygge gode relasjoner og på å komme inn i studentmiljøet, sier Sigve Næss Røtvold, leder av Norsk studentorganisasjon (NSO), i en pressemelding.
Samtidig viser NSOs tall at den nasjonale dekningsgraden for studentboliger nå er på 15,7 prosent. Det er den høyeste dekningsgraden målt siden 2008.
I fjor sommer var dekningsgraden 14,94.
Størst kø i Oslo
Presset på studentboliger varierer mye mellom studiestedene, avhengig av størrelsen på studentmassen og tilgangen på private utleieboliger. Størst er køen i Oslo, der samskipnaden har 6198 på venteliste, ned fra 6860 i fjor. Deretter følger Vestlandet, der køen har økt fra 3407 til 4406.
Minst kø er det i Østfold, der det ifølge Samskipnadsrådet ikke er en eneste student på venteliste, og i Finnmark, der bare fire studenter ennå ikke har fått bolig.
— Det er stor variasjon mellom studiestedene, og selv om det flere steder er lange køer, kan flere mindre studiesteder tilby bolig til alle som søker og i enkelte tilfeller har ledig kapasitet, sier Rita Hirsum Lystad, styreleder i Samskipnadsrådet.
Hun poengterer at så lenge de har målt, har aldri så mange studenter kunnet flytte inn gjennom sommeren, og aldri før har det vært flere studentboliger i Norge.
— Det betyr at mange flere studenter får muligheten til å starte studiene i en trygg og rimelig bolig, sier hun.
— Det er svært gledelig at studentboligene våre er så attraktive for studentene. Køtallene viser at tilbudet vårt treffer behovene til studentene og er et førstevalg for mange, sier styrelederen i Samskipnadsrådet.

Nylige artikler
Stjerneforskere måtte slutte etter kontakt med Epstein
Har etterlyst Gaza-sak i halvannet år. — Ikke godt nok
Fyrer løs mot rapport om forskning ved universiteter og høgskoler
Rapport med vesentlige feilslutninger
Slutt for denne lønnede utdanningen: — Dette er så viktig
Mest leste artikler
Stenger ute alle søkere fra Iran, Russland, Kina og Nord-Korea
Det renner inn med KI-genererte søknader. — Som en flodbølge av KI-skvip
Student ble utestengt i to år etter tre tvilsmeldinger
Berg-Hansen og jeg
Norge samarbeider mest med Kina om KI: — Ikke greit i det hele tatt