STORBRITANNIA
Cambridge fortsetter med tvungen pensjon, men øker pensjonsalderen til 69 år
Et flertall stemte for å beholde pensjonsreglene ved Universitetet i Cambridge, men øker øvre aldersgrense med to år.
Ansatte ved Universitetet i Cambridge har stemt for å beholde dagens pensjonsregler, men hever øvre pensjonsalder fra 67 år til 69 år, skriver Times Higher Education.
Lenge har det vært debatt om pensjonsreglene ved Universitetet i Cambridge, fordi eldre akademikere ikke ønsker å pensjonere seg. Nå har universitetets ansatte stemt over ordningens framtidige form. Avstemmingen skjedde i Regent House, det besluttende organet til universitetet der 7200 vitenskapelige ansatte er medlemmer.
Nesten 3500 personer avga stemme, og 64 prosent stemte for å beholde reglene med mulighet for to års utsatt pensjonsalder.
— Det var høy valgdeltakelse, og har vært omfattende diskusjon og mye engasjement på hele universitetet, sier en talsperson for Cambridge.
Motstand fra professorer
Universitetet i Cambridge sine retningslinjer heter «Employer Justified Retirement Age» (EJRA), altså arbeidsgiverbegrunnet pensjonsalder.
Målet med retningslinjene er å gi yngre akademikere bedre jobbutsikter. Når de eldre arbeidstakerne blir lenger i jobb, er det færre muligheter ferske akademikere.
Universitetet i Cambridge har funnet ut at der akademikere ved andre universitet i Storbritannia pensjonerer seg mellom 62 og 67 år, er det mellom 60 og 70 prosent av Cambridge-akademikere som ikke gir seg før de når grensen på 67 år.
Over 120 nåværende og tidligere professorer skrev under på et brev til Cambridge-rektor Deborah Prentice hvor de ber henne om å fjerne regelen om tvungen pensjon ved 67 år. En tidligere professor ved Cambridge, Ross Anderson, har klaget inn universitetet for diskriminering og usaklig oppsigelse.
— Jeg er fremdeles frisk og rask, og produserer rundt 12 forskningsartikler i året. Det er mange andre akademikere som bidrar til akademia langt ut i 70- eller 80-årene, sier Anderson til Times Higher Education.

Nylige artikler
Snudde innstilling. No får han likevel jobben
Printerrot og kvalitetssystem på styremøte ved OsloMet
Forskningsrådet får ikke betalt utenlandske eksperter
Hedret etter å ha vært folkefiende i 20 år. — En voldsom oppreisning
Frykter uttalelse fra rektor kan skremme undervisere
Mest leste artikler
Disse studiene ble ikke valgt av noen – derfor står studieplassene tomme
Opp mot 250.000 studenter kan være rammet av hackerangrep
Mener særlig uavhengige stillinger er misbruk av ansatte
Vil endre reglar for opprykk og rekruttering av forskarar
Geir Anton Johansen (1960 — 2026)