til minne
Edgar Hovland
(1938 — 2025)
Professor emeritus Edgar Hovland døde 22. desember 2025, 87 år gammel. Etter fullførte universitetsstudier i Oslo, et vikariat ved Lærerhøgskolen i Trondheim og studieopphold i Tyskland, ble han i 1964 knyttet til Historisk institutt ved Universitetet i Bergen, fra 1973 som førsteamanuensis. Han var aktivt med i ledelsen av instituttet, som han også bestyrte flere ganger. I 1994 ble Hovland professor. Han var aktiv faglig også etter pensjonering i 2004, med base på Fiskerimuseet i Bergen.
Hovland var en markant historiker, med tyngdepunkt i økonomisk historie. Hans forskning favner bredt, lokalhistorie, bedrifts- og næringshistorie, styrings- og forvaltningshistorie, og vitenskapshistorie.
Han bidro i lærebøker og oversiktsverk som Norsk økonomisk historie bind 1. 1500-1850 (1979), Grunnbok i Norges historie (2013), og ikke minst det store verket Norges fiskeri- og kysthistorie (2014).
Hovland veiledet utallige studenter på alle nivå, blant dem 100 hovedfags- og mastergradsstudenter. Hans varemerke var engasjert og grundig veiledning. Mange av studentene fulgte han opp faglig og bidro derfor sterkt til rekrutteringen i faget, til oppdragsforskning og stillinger ved universiteter, høgskoler og museer, deriblant miljøer som aspirerte til universitetsstatus i Stavanger, Agder og Bodø.
Nettverkene var omfattende, etablert gjennom aktivt faglig samarbeid, nasjonalt og internasjonalt. Han holdt tett kontakt med Nordland, der han kom fra, gjennom bistillinger ved høyere læresteder og i museumssektoren, som Hurtigrutemuseet på Stokmarknes.
Edgar Hovland var en dyktig og engasjert historiker, en aktiv institusjonsbygger på hjemmebane og nasjonalt, og en kjær kollega og venn. Han vil ikke bli glemt.
Minneordet er skrevet av venner og kolleger ved Universitetet i Bergen.
Nylige artikler
Edgar Hovland (1938 — 2025)
Vi må ta tak i realitetene i lærings- og vurderingsformene i høyere utdanning
Hull i oversikt over forskning på samfunnssikkerhet og beredskap
Surfekameratene deler kontor: — Heldigvis vanner Børre plantene
Trump sensurerer forskinga hennar. Noreg berga stipendet
Mest leste artikler
Epstein-oppvask i akademia: Stadig flere blir strippet for oppgaver
De fleste har enekontor og faste plasser. Men det er to unntak
Foreleser mistenkes for å ha funnet opp sin egen «nobelpris» og gitt den til seg selv
Forsker hevdet at død pasient ga samtykke
Professor mot professor på NHH. Leverte varsel etter debatt om skatt