Ved Høgskulen på Vestlandet (HVL) er det et helt nytt årsstudium innen digital økonomi og ledelse ved Campus Bergen som er det mest attraktive studiet. Her konkurrerte 1606 søkere om 30 plasser, og opptaksgrensen endte på 57,2 poeng, forteller HVL i en pressemelding.
Økonomiske og administrative utdanninger er blant de mest populære ved høgskolen.
— HVL har siviløkonomutdanninger i Bergen, Sogndal og Haugesund. Dette er en nyvinning vi er stolte av å tilby, sier prorektor for utdanning Anne-Grethe Naustdal i HVL, i pressemeldingen.
FAKTA
Her var det vanskeligst å komme inn på den ordinære opptakskvoten
16 av de 20 studiene med høyest poenggrense i årets opptak har høyere
poenggrense i år enn i fjor. Her er lista (opptaksgrensen i 2022 i parentes)
Medisin, høst Universitetet i Oslo 70,2 (69,6 )
Medisin, Trondheim NTNU 69,6 (69,2)
Medisin, vår Universitetet i Oslo 69,2 (68,8)
Medisin,
Trondheim/Levanger NTNU 68,8 (68,7 )
Medisin Universitetet i Bergen 68,6 (68,3)
Medisin, Trondheim/Ålesund NTNU 68,5 (68,6)
Psykologi , høst Universitetet i Oslo 68,5 (68,1)
Industriell økonomi og
teknologiledelse NTNU 68,4 (66,9 )
Medisin UiT Norges arktiske universitet 68,2 (68,2)
Psykologi , vår Universitetet i Oslo 67,3 (66,7)
Odontologi Universitetet i Oslo 67,2 (67,7)
Psykologi, profesjonsstudium Universitetet i Bergen 67 (66)
Psykologi, profesjonsstudium NTNU 66,7 (66,2)
Odontologi Universitetet i Bergen
66,6 (66,6)
Psykologi, profesjonsstudium UiT Norges arktiske universitet 66,5 (65,8)
Odontologi UiT
Norges arktiske universitet 66 (66)
Filosofi, politikk og økonomi Universitetet i Oslo 64,9 (64,5)
Rettsvitenskap (jus), høst Universitetet i Oslo 64,2 (63,5)
I år er det færre som søker seg til lærer- og barnehagelæreryrket, også ved HVL.
— Det er altfor få som søker seg til disse viktige utdanningene. Dette merker vi her på høgskolen, men det merkes ikke minst i kommunene som trenger denne viktige arbeidskraften i årene som kommer. Kommuner melder allerede om mangel på nødvendig arbeidskraft, sier Naustdal og legger til:
— Sentrale styresmakter, utdanningssektoren og arbeidslivet må aktivt jobbe sammen for å snu trenden. Det haster med å ta gode og framtidsrettede grep.
Hun mener en bør vurdere å fjerne karakterkravene for å komme inn på lærerutdanningene. Det samme bør gjelder for sykepleierutdanningen.
— Vi kan miste mange flinke lærere og sykepleiere på grunn av de karakterkravene som nå gjelder. Vi som arbeider på høgskolen er sikre på at vi skal klare å kvalifisere og lære studentene det de trenger for å være godt rusta og gå ut i yrket de utdanner seg til, sier Naustdal.
Rift om teknologi- og mediefag
Rettsvitenskap, medisin og psykologi holder stand som de mest populære utdanningene ved Universitetet i Bergen (UiB). Teknologi- og mediefag har flest søkere per studieplass, heter det i en pressemelding fra universitetet.
Det er spesielt medisinsk teknologi, data science og informasjonsteknologi og økonomi som tiltrekker seg mange søkere innenfor teknologifagene. Data science er et nytt studieprogram i UiB sin teknologiportefølje. Det nye femårige integrerte masterprogrammet starter opp denne høsten.
Prorektor Pinar Heggernes. sammen med UIB-rektor Margareth Hagen.Silje Katrine Robinson
— UiB har lange disiplintradisjoner innen IKT- og mediefagene. Vi har over tid bygget opp en solid portefølje også med tverrfaglige teknologiprogram og det er fint å se at denne innsatsen treffer godt. Dette er kompetanse som er etterspurt, og som vil bli enda viktigere i tiden som kommer, sier Pinar Heggernes, prorektor ved UiB.
FAKTA
Samordna opptak 2023
Samordna opptak koordinerer opptaket til 27 universiteter og høyskoler og 24 fagskoler.
Totalt var det 134.782 søkere i 2023. Dette tilsvarer en prosentvis økning i antall søkere på 0,9 prosent sammenlignet med i fjor.
104618 søkere har fått tilbud om studieplass ved hovedopptaket, mot 105 216 i fjor.
Totalt er det ved årets opptak meldt inn 62 757 studieplasser til Samordna opptak, det er 247 flere enn i 2022.
63.264 søkere har ved årets opptak fått tilbud om studieplass på sitt førstevalg. Det er en liten nedgang fra i fjor.
16.604 kvalifiserte søkere sto per 20. juli uten tilbud. Det er litt flere enn i fjor, men før det må vi ti år tilbake for å finne et år der så få står uten tilbud.
Av de som har fått tilbud om en studieplass i årets opptak, er kvinneandelen på 61,3 prosent og mannsandelen på 38,7 prosent. Dette er den høyeste kvinneandelen siden 2008.
Sammenlignet med i fjor, er det størst økning i studieplasser innen økonomiske og administrative fag, mens lærerstudiene opplever størst nedgang.
Av de 20 enkeltstudiene med høyest poenggrense i år, har 16 høyere poenggrense i år enn i fjor. Medisinstudiene ved UiO, NTNU og UiB har de høyeste poenggrensene i ordinær kvote.
FAKTA
Her er det vanskeligst å komme inn på kvoten for førstegangsvitnemål
Industriell økonomi og teknologiledelse NTNU 63 (61,9)
Medisin, Trondheim NTNU 62,2 (62,5)
Medisin, Trondheim/Ålesund NTNU 61,5 (61,4)
Honoursprogram, Realfag Universitetet i Oslo 61,5 (63)
Medisin, høst Universitetet i Oslo 61,2 (62,4)
Medisin, Trondheim/Levanger NTNU 60,8 (61)
Kybernetikk og robotikk NTNU 60,7 (60,3)
Datateknologi NTNU 60,1 (60,3)
Medisin, vår Universitetet i Oslo 60,1 (61)
Medisin Universitetet i Bergen 60,1 (60,8)
Nanoteknologi NTNU 61,4 60 (61,4)
Medisin UiT Norges arktiske universitet 59,8 (60,4)
Fysikk og matematikk NTNU 58,7 (58,7)
Medisinsk og biologisk kjemi NTNU 58,7 (59,8)
Odontologi Universitetet i Oslo 58,6 (59)
Honoursprogram, Samfunnsvitenskap Universitetet i Oslo 58,6 (57)
Psykologi, profesjonsstudium NTNU 59 58,5 (59)
Psykologi , høst Universitetet i Oslo 58,5 (59)
Odontologi Universitetet i Bergen 58,8 58,5 (58,8)
Informasjonsteknologi og økonomi Universitetet i Bergen 58,3
(56,5)
TV-produksjon troner øverst på listen over studieprogram med flest søkere per studieplass. Journalistikk er også blant topp tre, med henholdsvis 12 og 7 søkere til hver studieplass på disse to programmene.
— Det er gledelig å se at USN også rekrutterer godt i regionen hvor vi har åtte ulike campuser, sier viserektor for utdanning, Ingvild Marheim Larsen.
Ved flere studier er det tøff kamp om plassene, og lange ventelister. Samtidig er det hvert år ledige studieplasser etter hovedopptaket som alle kan søke.
— Kvalifiserte søkere som ennå ikke har fått studieplass, kan nå melde seg og bli tatt opp etter førstemann til mølla-prinsippet, sier Aasen.
Rektor ved USN, Petter Aasen.Siri Øverland Eriksen
Det store bildet viser at studietilbudene for grunnskolelærer-, barnehagelærer- og sykepleieutdanningen opplever kraftig nedgang over hele landet. Antall internasjonale studenter har også gått ned etter innføring av studieavgift for denne gruppen. Den nasjonale trenden viser seg også i opptakstallene til USN. Fagområder som er mest populære ved årets opptak hos USN:
IT-fag
Maritime fag
Samfunnsvitenskap og jus
Økonomi og ledelse
Helse- og sosialfag med barnevernspedagog, vernepleie, radiografi og optometri
Ledige plasser både på lærer og sykepleie
Totalt 8657 søkere hadde UiT Norges arktiske universitet som sitt førstevalg, en økning på nærmere sju prosent fra 2022.
— Vi ser fram til å kunne ta imot drøyt 7500 nye studenter ved UiT til høsten. Det er veldig gledelig at så mange har studier ved verdens nordligste universitet som sitt førstevalg, og nå oppfordrer vi alle som har fått tilbud om studieplass til å takke ja, sier Kathrine Tveiterås, prorektor for utdanning i en pressemelding fra universitetet.
Ved medisinstudiet ved UiT er poenggrensen 68,2, mens den på psykologistudiet er 66,5. Deretter følger odontologi (66,0), paramedisin (63,0) og tettsvitenskap (61,4). Det er også økt etterspørsel etter fleksible studier, det vil si studier som er særlig tilrettelagt for å kunne kombinere med jobb eller andre forpliktelser.
For grunnskolelærerutdanningene fortsetter en bekymringsfull trend også ved UiT, skriver universitetet i sin pressemelding. Samtlige kvalifiserte søkere til utdanningene i Harstad, Alta og Tromsø får tilbud om studieplass. Det samme gjelder for grunnskolelærerstudiet for 5. — 10. trinn i Tromsø og Alta. Det betyr at det fortsatt er ledige studieplasser på lærerutdanningene ved UiT.
Kathrine Tveiterås, prorektor ved UiT.Leikny Havik Skjærseth
Tendensen gjør seg nå også gjeldende for sykepleierutdanningene ved UiT. Kun sykepleie i Tromsø opererer med venteliste. Både i Harstad, Hammerfest og Narvik er det nå ledige studieplasser etter at det er gitt tilbud til alle kvalifiserte.
— Det er en stor utfordring at interessen for samfunnskritiske profesjoner faller. Undersøkelser viser at de som har studert til sykepleier og lærer ved UiT er veldig fornøyde. For dem som ennå ikke har bestemt seg for hva de skal gjøre til høsten er det heller ikke for sent. Det er mulig å søke på ledige studieplasser helt fram til 11. august, sier Tveiterås.
Økt interesse for fleksible utdanninger
4326 kvalifiserte søkere har fått tilbud om studieplass ved Nord universitet. Prorektor Levi Gårseth-Nesbakk sier tallene er som forventet og viser omtrent samme tendens som før pandemien, og registrerer samtidig at søkerne tiltrekkes fleksible studier, heter det i en pressemelding.
— I en tid med svært lav arbeidsledighet og fallende ungdomskull sender vi ut et antall tilbud på linje med fjoråret. Den nye trenden vi registrerer er en vridning i etterspørselen, der stadig flere søker seg til studier som er fleksible og mer tilpasset mennesker i ulike livssituasjoner. Vi ser at særlig nett- og samlingsbaserte utdanninger er attraktive for søkerne. Dette er en trend vi tror kommer til å fortsette, derfor jobber vi på Nord med å videreutvikle oss på dette området, sier Gårseth-Nesbakk.
Fleksibel studiemodell har ført til oppsving i interessen for språkfag, og da særlig det nye nettbaserte årsstudiet i engelsk.
Blå-grønne studier er fremdeles attraktive utdanninger. Havbruksdrift og ledelse, samt naturforvaltning er eksempler på studier som tiltrekker seg mange søkere.
Prorektor Levi Gårseth-Nesbakk, Nord universitet.Nord universitet
— Dette er viktige utdanninger som både er sentrale i våre satsinger og svært viktige for arbeidslivet i vår region. Fra neste år vil Blått Bygg stå ferdig, noe som vil hjelpe oss å møte etterspørselen enda bedre både fra søkere og næringslivet som trenger kompetanse, sier Gårseth-Nesbakk.
Helsefagene har fremdeles mange kvalifiserte søkere til Nord universitet, men det er likevel en nedgang sammenliknet med i fjor.
— Vi ser at det er færre kvalifiserte søkere til lærerutdanningene nasjonalt, noe som også gjelder for Nord universitet. Vi har dessverre en nedgang på grunnskolelærerutdanning 5.-10. trinn (GLU 5-10) fra i fjor. På den positive siden har vi en reell oppgang i antall kvalifiserte søkere til GLU 1-7, og vi ligger på samme nivå som i fjor på antall kvalifiserte søkere til barnehagelærerutdanningen. Vi kan likevel ikke være fornøyd med disse tallene, sier prorektoren.
Høgskolen i Innlandet (HINN) har mange studenter på venteliste, og har samtidig ledige studieplasser på 46 studietilbud, heter det i høgskolens pressemelding.
De to fakultetene ved HINN med aller flest på venteliste, er Fakultet for helse- og sosialvitenskap, og Handelshøgskolen Innlandet — fakultet for økonomi og samfunnsvitenskap.
Studiene i barnevern, sosialt arbeid og vernepleie er det mange som ønsker å gå på.
— Det er gledelig at disse studiene på Lillehammer fortsatt er populære blant studentene. Her er det lange ventelister, forteller prorektor for utdanning, Stine Grønvold.
Handelshøgskolen, som holder til både på Rena og i Lillehammer, har mange studietilbud innenfor økonomi, organisasjon, krisehåndtering og ledelse.
Prorektor for utdanning ved Høgskolen i Innlandet, Stine Grønvold.Høgskolen i Innlandet
Disse studiene er populære, og høgskolen merker spesielt godt en høy interesse for fleksible tilbud som passer studenter som også har andre forpliktelser å ta hensyn til i hverdagen.
— Høgskolen skal være en fremtidsrettet utdanningsinstitusjon som har studier tilpasset ulike målgrupper, og det er gledelig å se at de fleksible studietilbudene er populære, og sammen med våre campusbaserte studier gir det oss en god miks i studieporteføljen, sier Grønvold.
Lærerutdanningene ved Høgskolen i Innlandet har hatt en langt mindre nedgang enn ellers i landet, men også her er det altså fortsatt plass til flere.
— Hvis jeg skal slå et slag for lærerutdanningene, vil jeg si at disse holder til midt i Hamar som ligger omkring en time fra Oslo. Toget til Oslo går minst en gang i timen nesten hele døgnet. Vi tilbyr hybler nært campus og kan tilby et godt småbyliv med gode, urbane kvaliteter, sier Grønvold.
Universitetet i Stavanger
Bachelor i rettsvitenskap er det vanskeligste studiet å komme inn på ved Universitetet i Stavanger (UiS) i år. På andreplass ligger bachelor i toll, vareførsel og grensekontroll, som også er utdanningen med flest førstevalgssøkere ved UiS, heter det i en pressemelding fra universitetet.
Med en poenggrense på 58,2 har bachelor i rettsvitenskap det høyeste inntakskravet for en utdanning ved UiS i 2023. Utdanningen har økt poenggrensen med 1,8 siden i fjor, og 1 227 personer sto på venteliste da hovedopptaket ble kjørt.
— UiS har opprettet en ny master i rettsvitenskap, og det er nok grunnen til at dette bachelorstudiet har gått fram så mye i år, sier seniorrådgiver Susanna King ved UiS. Fagmiljøet har jobbet seg større og sterkere, noe som gjør at vi nå kan tilby et fullstendig studieløp innenfor rettsvitenskap.
Også tollstudiet med 15,7 førstevalgssøkere per studieplass har blitt vanskeligere å komme inn på. Poenggrensen gikk opp fra 56,8 i fjor til 57,8 i år. Her var det 1 264 på ventelisten.
På årets topp 10-liste over vanskelige studier å komme inn på, er det tre nykommere. Det er årsstudium i idrett, bachelor i økonomi og administrasjon og den helt nye bachelor i skolefritidspedagogikk, den eneste i sitt slag i Norge.
For første gang ledige lærerplasser
Økonomi, helse og kreative fag mest populært ved OsloMet, forteller universitetet i en pressemelding. Prorektor for utdanning, Silje Fekjær, er glad for at flere velger høyere utdanning ved OsloMet.
Samtlige av studiene innenfor økonomi, ledelse og administrasjon ved OsloMet har i år økt poenggrense for å komme inn. Det femårige siviløkonomistudiet som er nytt av året, starter med en poenggrense på 55,2.
Silje Bringsrud Fekjær, prorektor for utdanning ved OsloMet.Torkjell Traedal
— Det er tydelig at disse er studiene er svært relevante nå, også på masternivå. Både privat og offentlig sektor er under stor utvikling og har stadig behov for mer økonomi- og lederkompetanse, sier Silje Fekjær.
Nok et år er de korte utdanningstilbudene ved OsloMet attraktive. Seks årsstudier er blant de ti studiene som har høyest konkurranse om plassene.
Årsstudiet i økonomi og ledelse både på deltid og heltid topper lista med henholdsvis 62,3 og 61 poeng for å komme inn, foran årsstudier i informasjonsteknologi, og medier og kommunikasjon, som begge har 60 i poenggrense.
OsloMet fortsetter å trekke til seg flere kvinner til sine teknologiutdanninger. I år er det for første gang flere kvinner enn menn som har fått studietilbud ved bachelorutdanningen i anvendt datateknologi. Kvinneandelen på dette studiet har da økt med 12 prosent fra i fjor, og er nå på 51 prosent.
Også årsstudiet i informasjonsteknologi har gitt tilbud til flere kvinner enn menn.
I likhet med de nasjonale tallene, opplever også OsloMet lavere interesse for lærerutdanninger. For første gang er det ledige studieplasser på flere av lærerutdanningene.
— Den negative utviklingen for lærerutdanningen har preget samfunnsdebatten det siste året, og tallene for årets opptak viser at denne fortsetter. Vi er helt avhengige av å finne ut hvordan vi kan snu denne trenden sammen — myndigheter, utdanningsinstitusjoner og arbeidsliv — slik at vi får flere til å velge dette viktige yrket, sier Fekjær, som minner om at det fortsatt er mulig å søke studieplass på en av OsloMets lærerutdanninger.
Alle kvalifiserte på sykepleie kom inn
11 av totalt 36 studier ved Høgskolen i Østfold som er utlyst gjennom Samordna Opptak har venteliste etter hovedopptaket. Sykepleie heltid har ikke venteliste i år, og her er alle kvalifiserte tilbudt plass, forteller høgskolen i en pressemelding.
Det er bachelorstudium i vernepleie som har flest søkere på venteliste, mens Årsstudium i spansk, deltid, har høyest poenggrense blant studiene ved høgskolen.
Annette Veberg Dahl er prorektor ved Høgskolen i ØstfoldBård Halvorsen , HiØ
— Det er fortsatt et stort press på høgskolens mest populære studier, med ventelister spesielt på bachelorstudiene innen helse-, bio- og velferdsfag. Det er også ventelister på ulike språkstudier, ulike IT-, økonomi, ledelse og administrasjonsstudier, forteller prorektor for utdanning Annette Veberg Dahl.
HiØ har enkelte ledige studieplasser på noen ulike lærerutdanninger, på noen ingeniørretninger og på noen av årsenhetene.
— Her er det viktig at de som ikke har kommet inn på det de søkte på, eller ikke rakk å søke innen 20. april, går inn på Samordna opptak sine sider der de finner alle studiene som har ledige plasser. Fra 20. juli har det vært mulig å søke på ledige studieplasser, så nå er det bare å benytte muligheten, sier Veberg Dahl.
Utlysningene vil bli oppdatert hele sommeren fram mot studiestart.
— Det lønner seg likevel å være tidlig ute, da det er få plasser og de fylles fort sier prorektor.
Ettertraktede studier ved UiO
De mest attraktive studiene ved Universitetet i Oslo (UiO) er profesjonsutdanningene i juss, medisin og odontologi, samt honours-programmene. Nykommeren kjernefysikk og nukleærteknologi er også inne på topplisten, forteller universitetet i en pressemelding.
På listen over de mest populære programmene finner vi også de tverrfaglige studiene «filosofi, politikk og økonomi», tverrfaglige kjønnsstudier og honours-programmene.
En annen nykommer på topplisten er økonomi og datavitenskap. De nye tverrfaglige studietilbudene er med andre ord blant UiOs mest ettertraktede.
I Norge har UiO flest studieprogram (15) som krever over 60 poeng for å komme inn i ordinær kvote. I år bikket medisinstudiet poenggrensen på 70 poeng for ordinær kvote, med 70,2.
Bjørn Stensaker, viserektor for utdanning ved Universitetet i Oslo.Ketil Blom Haugstulen
Bjørn Stensaker, viserektor for utdanning, trekker fram at studentene søker seg til nye tilbud så vel som de klassiske universitetsfagene.
— Fremover kommer vi mer enn noensinne til å trenge ulik type kompetanse for å løse de komplekse samfunnsutfordringene dagens unge har foran seg. Da er det behov for både tverrfaglig kompetanse og dybdeforståelse i mange ulike fag, sier han.
— Vi skal gjøre det vi kan for at studietilværelsen ved Universitetet i Oslo blir minneverdig og en god investering i framtiden for den enkelte student og for samfunnet, sier han og fortsetter:
— Alle nye studenter får en faddergruppe første dag i studiestarten, som skal bidra til at de blir kjent med medstudentene sine og universitetet. Det blir aktiviteter hver dag både på dag- og kveldstid. I år har vi igjen et stort telt på Frederikkeplassen, som er åpent for alle studenter. Her blir det konsert, debatt, live-podkast og mye mer.
Rettsvitenskap setter poengrekord
Rettsvitenskap er karaktermessig det vanskeligste bachelorstudiet å komme inn på ved Universitetet i Agder (UiA) noensinne. Det er også ledige plasser ved flere studieretninger, skriver universitetet i en pressemelding.
Greta Hilding, utdanningsdirektør ved Universitetet i Agder.UiA
For å komme inn på bachelorstudiet i rettsvitenskap må man i år ha 53,9 poeng i førstegangsvitnemålskvota (søkere som er 21 år eller yngre) eller 58,6 i ordinær kvote. De to poenggrensene er opp henholdsvis 0,9 og 2 poeng fra 2022.
— Det er naturlig å tenke at dette har å gjøre med at vi nå tilbyr master i rettsvitenskap, sier utdanningsdirektør Greta Hilding.
Økningen i søkere til bachelorstudiet var opp 50 prosent fra 2022 til 2023. Masterstudiet er også svært populært og hadde ved søknadsfristen 328 søkere som kjempet om 40 studieplasser.
Totalt 5.308 personer har fått tilbud om studieplass på UiA i 2023. Det er en nedgang på rundt 300 fra 2022.
— En stor del av nedgangen skyldes nedgangen i søkertall til lærerutdanningene, sier utdanningsdirektør Greta Hilding.
I fjor var poenggrensen for å komme inn på grunnskolelærerutdanningen for 5. til 10. trinn rundt 45.
— I år har vi derimot ledige studieplasser, sier Hilding.
Rundt 46 prosent av tilbudene er sendt til personer bosatt i Agder, mot 47 prosent i fjor.
NTNU: Mange høye opptakskrav
NTNU har sendt ut i alt 17.200 tilbud om studieplass i år. Nær 14.000 av disse er utdanninger i Trondheim. NTNU i Ålesund har litt over 1300 tilbud, mens NTNU i Gjøvik har godt over 1900, skriver universitetet i en pressemelding.
— Mange studietilbud har fått høyere inntakskrav, særlig innen områder der det er høye søkertall, sier prorektor for utdanning Marit Reitan.
Dette gjelder blant annet for økonomiutdanninger, en del femårige og treårige teknologiutdanninger, medisinstudiet og samfunnsvitenskapelige utdanninger som psykologi, sosiologi og statsvitenskap.
NTNU-rektor Anne Borg sammen med prorektor Marit Reitan (til høyre) i samtale med direktør Sveinung Skule i HK-dir.Solveig Mikkelsen
— Stort sett er vi ikke spesielt bekymra for kvaliteten eller tilgangen på søkere til lærerutdanningene ved NTNU, men vi ser at dette en stor utfordring nasjonalt, sier prorektor Reitan.
Likevel: NTNU klarer ikke å fylle studieplassene ved grunnskolelærerutdanningen for 5—10. trinn i norsk, yrkesfaglærerutdanning og noen av lektorutdanningene.
Tross en nedgang i søkertall på sykepleie, er ventelista lang i Trondheim, mens det verken i Gjøvik eller Ålesund er ventelister på denne utdanningen.
Kvinneandelen ved NTNU øker fra år til år, totalt sett. I år er over 56 prosent av de som får tilbud kvinner.
70 prosent av de som får plass ved lærer- og lektorutdanningene er kvinner. Kvinneprosenten er på hele 82 for helsefagene. Menn er i flertall innenfor de fleste teknologistudiene. Ved teknologifagene samlet er kvinneandelen 38 prosent.
Ventelister på sosionomutdanning og mediefag
Høgskulen i Volda er førstevalget for mange søkere som ønsker å studere sosialfag og mediefag til høsten. Det er ventelister både på Sosionom, Journalistikk, Medieproduksjon og PR, kommunikasjon og media. Rektor Johann Roppen synes det er kjekt at disse studia har mange søkere.
Årsstudiet i Friluftsliv har også venteliste, noe som har vært en trend over flere år. Sammen med Journalistikk og Medieproduksjon er dette utdanningene med høyest poenggrense ved Høgskulen i Volda.
Rektor ved Høgskulen i Volda, Johann Roppen.Siri Øverland Eriksen
Tall for hele landet viser en nedgang i tallet på søkere til lærerutdanningene. Høgskulen i Volda har derimot like mange førsteprioritetssøkere til Grunnskolelærerutdanning for 1.- 7. trinn i år som i fjor.
Grunnskolelærerutdanning for 5. — 10. trinn følger den nasjonale trenden.
Aldri vært høyere poenggrense
Søkere med vitnemål fra videregående skole må ha 55,6 for å komme inn på Norges Handelshøyskole (NHH).
Øystein Thøgersen, rektor NHH.Paul S. Amundsen
— Det har aldri vært tøffere konkurranse om studieplassene ved NHH, og søkerne våre vet at vi tilbyr en utdanning av svært høy kvalitet, sier rektor Øystein Thøgersen, i en pressemelding fra den vitenskapelige høgskolen.
Søkere i ordinær kvote — som har ekstrapoeng — må i år ha 59,5 poeng. Dette er opp 0,6 poeng, fra 58,9 i fjor.
En av de 500 som har fått plass på NHH fra august, er Herman Gotheim (18) fra Bærum.
— Jeg søkte meg til NHH fordi det er en av de beste handelshøyskolene i Europa, og jeg tror at skolen kan gi meg den kunnskapen og den studietiden jeg trenger for å sikre meg gode vilkår når jeg skal ut i arbeidslivet.
For å være helt sikker på studievalget sitt, leste Gotheim seg opp på NHH:
— NHH har kommet langt på forskning internasjonalt, og er spesielt dyktige på økonomisk-administrative fag. En skole som kun baserer seg på gammel fakta er ikke optimalt, men at NHH da fortsetter med forskning og utvikling i så stor grad, gjør at skolen blir mer attraktiv. Det er rett og slett en bra skole som jeg tror kan bidra til en spennende studietid.
Mannen er en av tre personer som ble pågrepet 3. desember i fjor etter en større narkotikaetterforskning i Vest politidistrikt.
– Det er en alvorlig sak, der et nettverk i Bergen inngår i et større nasjonalt nettverk, sier politiadvokat Jørgen Henriksen til BT.
Seks personer er siktet i saken. Politiet mener studenten har en hovedrolle i nettverket sammen med en mann i 30-årene, som er bosatt på Østlandet og har en lederstilling i byggebransjen. Sammen skal de to ha kjøpt narkotika for nesten ti millioner kroner.
Politiet knytter ikke saken til noe miljø på NHH, men mener etterforskningen viser at mannen skal ha hatt en ledende rolle i narkotikaomsetning i hele landet.
Ifølge BT skal de siktede ha betalt for leveransene av narkotikaen med blant annet kryptooverføringer.
Den siktede studenten har fengslingsmøte bedt om løslatelse. I retten viste han til at han var student på NHH og ville prioritere eksamen.
NHH-studenten skal ha vært sentral i narkotikaomsetningen i Norge. Bildet er fra immatrikulering ved NHH i 2023.Glenn J. Mangerøy
Professor ved Universitetet i Bergen, Charalampos Tzoulis, er tildelt Hjernerådets forskningspris 2026. Tzoulis, som også er overlege ved Nevroklinikken, Haukeland universitetssjukehus, får prisen for sin fremragende forskning på Parkinsons sykdom og relaterte hjernesykdommer.
Tzoulis arbeid har vært viktig for å heve kunnskapen om de biologiske mekanismene bak Parkinsons sykdom og andre nevrodegenerative hjernesykdommer.
— Belastningen fra hjernesykdommer er stor både for den som rammes, deres pårørende og ikke minst samfunnet. For at vi skal forebygge og behandle hjernesykdom mer effektivt, er vi helt avhengig av dedikerte forskere som Charalampos Tzoulis. Tzoulis har et imponerende engasjement og står bak fremragende forskning som virkelig utgjør en forskjell», sier Henrik Peersen, som er generalsekretær i Hjernerådet.
Tzoulis sier han er dypt takknemlig for anerkjennelsen.
— Nevrodegenerative sykdommer representerer en enorm belastning for enkeltmennesker og samfunnet, og behovet for nye løsninger er presserende, sier han.
Hjernerådet deler hvert år ut en pris til en forsker som i særlig grad bidrar til hjerneforskningen og til økt bevissthet om hjernesykdommer i Norge.
Charalampos Tzoulis er årets vinner av Hjernerådets forskningspris. Han arbeider ved Universitetet i Bergen og Haukeland universitetssjukehus.Eivind Senneset
Kari Nygaard blir leder for styringsgruppa i Fram – Nordområdesenter for klima- og miljøforskning. Ifølge pressemeldingen er Nygaard godt kjent med Framsenteret.
Hun har tidligere jobbet i flere institutter, blant annet Havforskningsinstituttet og NIVA er hun var i 20 år. Senere har hun ledet NILU i 12 år. Nygaard leder nå sitt eget selskap og har bred erfaring med styreverv, både i instituttsektoren, Norges Forskningsråd, Norsk Romsenter og innovasjonsselskapet på Kjeller.
Framsenteret består av 21 institusjoner som samarbeider om forskning som er viktig for forvaltningen av nordområdene. I 2026 er 20 forskningsprogrammer og prosjekter i arbeid, som involverer rundt 400 forskere og teknikere.
Ledelsen består av en styringsgruppe som utnevnes av Klima- og miljødepartementet.
Lederskifte i Framsenteret, Bo Andersen avløses av Kari Nygaard. Foto: Helge M. Markusson/FramsenteretHelge M. Markusson/Framsenteret
Fagskolen Viken og Gatebil.no inngår et nytt samarbeid. Dette skal gjøre det enklere for bil- og motorinteresserte å få innsikt i tekniske utdanningsmuligheter, melder fagskolen i en pressemelding.
– Gatebil har alltid vært et samlingspunkt for mennesker som elsker teknologi i praksis. Vi ser fram til å samarbeide med Fagskolen Viken om å løfte fram teknisk kunnskap, sier Hans Jørgen Andersson i Gatebil.no.
Gatebil er et begrep som blir brukt på en bil som er modifisert av eier. Gatebil.no er et miljø for bilinteresserte og arrangerer fem festivaler årlig. De holder til i Kongsberg.
Avtalen skal bidra til økt kunnskap om studietilbudene innen mekaniske fag, kompositt og elektriske systemer.
– Vi vet at mange som er opptatt av motor, teknikk og praktisk problemløsning har bakgrunn som fagarbeidere eller hobbybyggere. Dette er miljøer som passer svært godt for videre utdanning hos oss, sier rektor Eirik Hågensen ved Fagskolen Viken.
Samarbeidet går ut på at Gatebil.no deler saker og innhold fra fagskolens laboratorier og studiesteder. I tillegg åpner avtalen for studentprosjekter knyttet til gatebil-miljøet.
Avtalen gjelder fra mars i år og evalueres etter to år.
Rektor Eirik Hågensen (til venstre) sammen med Hans Jørgen Andersson i Gatebil.noFagskolen Viken
Ei ny bildebok samlar lulesamisk, engelsk og maori i éi og same forteljing – og blir no sett på verdskartet under ei av verdas største bokmesser, melder Nord universitet.
For første gong blir det lansert ei bildebok som kombinerer lulesamisk, engelsk og maori. Initiativet kjem frå Nord universitet, som ønskjer å løfte urfolksspråk både nasjonalt og internasjonalt.
Utgangspunktet er den tidlegare tospråklege utgjevinga Ábiid plástihkat– Plasten i havet, skriven av Rita Sørly, som no er vidareutvikla til ein ny, trespråkleg versjon med tittelen Mij le ábijn dáhpáduvvamin? He aha te raruraru ki tai? What’s the Matter with the Sea?
Initiativet til boka kom frå Charlotta Maria Langejan og Maria Nayr de Pinho Correia Ibrahim ved Nord universitet. Dei har også bidrege med omsetting frå bokmål til engelsk.
— Boka spring ut av eit behov for å kople læreplanen sine krav om samiske perspektiv med ønsket om gode bildebøker i engelskundervisninga, seier førsteamanuensis Ibrahim.
Lanseringa skjer 13. april under den store barne- og ungdomsbokmessa i Bologna, der Noreg er æresgjest i 2026.
– Barn har rett til å lære og lese på sitt eige språk. Difor er denne boka viktig, seier Charlotta Maria Langejan ved Nord universitet.Adrian Svendsen Bensvik
Professor i teknologi, Lars-André Tokheim, får USN-prisen for blant annet mangeårige innsats knyttet til CO₂-fangst- og lagring.
Det skriver Universitetet i Sørøst-Norge (USN) i en pressemelding.
I juryens begrunnelse heter det at prisvinneren har gjennom mer enn to tiår vist en sjelden evne til å forene forskning, utdanning og innovasjon i arbeid med stor og dokumenterbar samfunnseffekt.
Juryen trekker ellers fram at Tokheim gjennom undervisning og veiledning, har bidratt til å utdanne teknologer med kompetanse som er relevant for det grønne skifte. Han har sikret at bærekraft, energioptimalisering og utslippsreduksjoner er integrerte deler av studiene.
— Dette var veldig hyggelig. Jeg husker jo nå at jeg ble nominert, men det er så lenge siden at det hadde jeg helt glemt. Og at prisen er på 100 000 kroner var jeg slett ikke klar over, uttaler årets prisvinner.
USN-prisen tildeles ansatte som gjennom forskning, utdanning og/eller formidling fremmer samspillet med arbeidsliv, bærekraft eller innovative løsninger for samfunnet. Prisen ble delt ut for første gang i fjor.
Juryleder og viserektor for forskning ved USN, Heidi Ormstad annonserte prisvinner fra skjerm, på instituttmøte for Institutt for prosess-, energi- og miljøteknologi. Foran: stolt instituttleder Ali Ghaderi, (som hadde to nominerte fra sitt institutt), og en glad prisvinner Lars-André Tokheim.USN
Prosjektet Psykisk helse under studietiden (PUST) får 2,3 millioner kroner, mens Aktivitetsglede for studenter får 1 million kroner.
— Denne støtten gjør at vi kan være mer til stede der studentene er i hverdagen. Vi vet at mange trenger flere møteplasser og et sted å høre til, ikke bare i starten av studiet, men gjennom hele året, sier Einar Skare, leder for studenthusene i Sit og pådriver for PUST-prosjektet.
Tilskuddet kommer i tillegg til midlene Sit allerede bruker på lavterskeltiltak og helsefremmende tilbud for studenter. Støtten gir rom for å videreutvikle tiltak som allerede fungerer, og nå flere studenter, står det i pressemeldingen.
Torsdag presenterte byrådet i Bergen sitt forslag til bybanetrasé gjennom Sandviken. Forslaget inkluderer riving av flere hus, deriblant deler av Bergen Arkitekthøgskole.
I en pressemelding skriver rektor Emma Nilson og prorektor Anders Rubing ved Bergen Arkitekthøgskole at planene vil få flere ulike konsekvenser for skolen dersom de iverksettes.
— Mangelen på informasjon fletter seg inn i et større sakskompleks, der Bergen kommunes planavdeling innskrenker skolens rettigheter til egen tomt og egne bygg på alle fire sider, skriver Nilsson og Rubing blant annet.
— Skolen trenger både skolebygg og utearealer for sin undervisning. I en bygge- prosess vil studentene få begrenset tilgang til skolen, og dersom forslaget får stå, vil både verkstedsareal, uteareal og undervisningsareal forsvinne, uavhengig av hvordan og hvor mye som rives, fortsetter de.
Avslutningsvis spør lederduoen om Bergen kommune egentlig ønsker en arkitekthøgskole i byen.
Byutviklingsbyråd i Bergen, Eivind Nævdal-Bolstad (H), skriver i en pressemelding fra Bergen kommune at det er krevende å bygge ny infrastruktur i en by som allerede er bygget.
— Det er dessverre ikke til å unngå at det kan bli negative konsekvenser for enkeltmennesker, melder han.
Emma Nilson er rektor ved Bergen Arkitekthøgskole.Line Frøyland
Nylige artikler
Forskere er Norges lykkeligste arbeidstakere
Advarer mot å ta milliarder fra forskning og gi til grunnskolen
Når vi bruker penger på sensur, mister studentene noe annet
Får ny periode som rektor for arkitektur og design
Domstol: Ikke nok bevis til å permittere professor for seksuell trakassering
Mest leste artikler
Den kjente skoleforskeren John Hattie granskes for fusk
Professor åtvarar mot ukultur som kan korrumpere universitetet
Forsvarets høgskole skal tilby master i krigføring
Mener UiO driver bevisst hemmelighold for å redde eget omdømme
Så mange studenter ble utestengt for fusk i fjor