Utveksling

Internasjonale studenter strømmer til USA — også fra Norge

Norske studenter finner veien tilbake til USA. Økning på 18 prosent. 

Norske studenter er på reisefot. Utvekslingen til USA øker igjen, viser fersk internasjonal rapport.
Norske studenter er på reisefot. Utvekslingen til USA øker igjen, viser fersk internasjonal rapport.
Publisert Oppdatert

Med en økning på 12 prosent i antall internasjonale studenter som drar til USA, så er landet nesten tilbake på tallene fra før pandemien. Denne veksten er også den største USA har sett på fire tiår. Det kommer fram i rapporten «Fall 2023 Snapshot of International Student Enrollment» som kommer fra U.S. Institute of International Education.

Opphavsland på inter­nasjonale studenter i USA

2021/22 2022/23 Prosent av total Prosentvis endring
Totalt948.5191.057.188100,011,5
Kina290.086289.52627,4-0,2
India199.182268.92325,435,0
Sør-Korea40.75543.8474,17,6
Canada27.01327.8762,63,2
Vietnam20.71321.9002,15,7
Taiwan20.48721.8342,16,6
Nigeria14.43817.6401,722,2
Japan13.44916.0541,519,4
Brazil14.89716.0251,57,6
Saudi Arabia18.20615.9891,5-12,2
Nepal11.79915.0901,427,9
Mexico14.50014.5411,40,3
Bangladesh10.59713.5631,328,0
Iran9.29510.8121,016,3
Storbritannia10.29210.6591,03,6
Pakistan8.77210.1641,015,9
Tyskland8.5509.7510,914,0
Colombia8.0779.0960,912,6
Tyrkia8.4678.6570,82,2
Frankrike7.7518.5520,810,3
Spania8.1658.5480,84,7
Indonesia8.0038.4670,85,8
Ghana4.9166.4680,631,6
Italia5.6956.2740,610,2
Hong Kong5.8485.8670,60,3
Andre opprinnelsesland158.566171.06516,27,9

Disse tallene er fra rapport om internasjonale studenter i USA. Kilde: https://opendoorsdata.org/annual-release/international-students/#key-findings

Det startet over en million nye studenter i USA dette studieåret: hele 1.057.188 mennesker. Indiske studenter har flokket seg til USA, med en vekst på 35 prosent fra året før. Det vil si 268.923 studenter. Studentene fra Kina har så vidt blitt færre fra året før, men de er fremdeles mange: hele 289.526 kinesiske studenter tar turen. Totalt står Kina og India for 53 prosent av studentene som drar på utveksling til USA.

Ifølge Unesco er det i år 6,4 millioner internasjonale studenter på verdensbasis.

Fantastiske nyheter

Også de norske studentene finner stadig veien til USA. Ifølge rapporten økte tallet på norske studenter i studieåret 2022—23 med 18 prosent i forhold til året før.

Den amerikanske ambassadøren til Norge, Marc Nathanson, syns dette er fantastiske nyheter.

— Å oppmuntre flere nordmenn til å studere i USA og amerikanske studenter til å komme til Norge er en av mine hovedprioriteringer ved den amerikanske ambassaden. Studentutveksling er den beste måten å bli bedre kjent med hverandre på, og for å fremme samarbeid på tvers av næringsliv, forskning, myndigheter og kulturarenaer, sier han.

Til Universityworldnews sier utenriksminister for utdanning og kultur, Lee Satterfield, at studenter fra hele verden har valgt USA som beste reisemålet for internasjonale studier.

— Det fortsetter å forme fremtidens ledere, både her hjemme og i utlandet, og vi ser fram til å gjøre enda mer for å tiltrekke internasjonale studenter til USA og tjene som den globale lederen innen internasjonal utdanning, sa Satterfield.

Realfag på topp

Det er økning av internasjonale studenter i alle akademiske disipliner. Likevel skiller realfagene seg ut som program studentene velger. 

22,7 prosent av de internasjonale studentene studerer matte og informatikk. Rett bak er ingeniørfag, med 19,2 prosent. Natur- og livsvitenskap er samlet på lista, med 8 prosent av studentene. 

Totalt blir dermed disse realfaglige retningene studert av nesten 50 prosent.

Til samfunnsvitenskapen er tallet langt lavere: 8,1 prosent. På ledelsesstudier er det 14,9 prosent av studentene som tar turen. For kunstutdanning er tallene 4,9, og for kommunikasjon og journalistikk er det 2,1 prosent.

Godt for økonomien

Det er 32,7 prosent av studentene som skal være mellom et halvt og et helt semester, mens bare 2,5 prosent blir værende enten et helt kalender- eller akademisk år.

Ifølge Universityworldnews bidrar de internasjonale studentene i USA med 40,1 milliarder amerikanske dollar til økonomien. Dette kommer fram i en rapport fra NAFSA: Assosiation of International Educators. 

Det genereres 368.333 jobber fra internasjonale studenters utgifter — både ved deres høyskoler og universiteter, og i deres lokalsamfunn. Dette tallet er nesten 10 prosent høyere enn i fjor.

Powered by Labrador CMS