Slik gikk lønnsoppgjøret. Universitetslektor går opp 41.500 kr
Lars Harald Eide gikk ned over 100.000 i lønn da han sluttet som lærer og begynte å utdanne lærere. Nå tar han igjen noe av det tapte.
Lars Harald Eide (lengst t.v.) er universitetslektor på Norges Idrettshøgskole, hvor han underviser de som skal bli lærere i kroppsøving. Her går de gjennom aktiviteter de fremtidige lærerne kan bruke i kroppsøvingstimene.Jørgen Svarstad
Det er mange ansatte ved universiteter og høgskoler som
får utbetalt ekstra tusenlapper før jul. Lars Harald Eide kan forvente å få etterbetalt rundt 24.000 kroner på lønningen som kommer om noen dager.
I kroppsøvingssal 2 på Norges idrettshøgskole har Eide
samlet de fremtidige kroppsøvingslærerne i en sirkel.
FAKTA
Resultatet i de lokale lønnsoppgjørene
Unio/Akademikerne-avtalen:
Universitetet i Oslo: Hele potten er fordelt med et prosentvis tillegg på 5,47 %. Ikke individuelle lønnsforhandlinger.
Universitetet i Bergen: 5,3 prosent lønnsøkning. I tillegg har arbeidsgiver gitt tilskudd på 3. mill. til ansatte som har en lønn som ligger under minste startlønnsnivå.
Høgskolen i Innlandet:Et generelt tillegg på 4%, Det resterende, tilsvarende 9,1 millioner, til individuelle forhandlinger for 990 årsverk.
Høgskolen i Østfold: Kronetillegg på 26 000 kr for årslønn inntil 634 999 og prosenttillegg på 4,1 kr for årslønn fra og med 635 000. Individuelle forhandlinger om de resterende midlene.
Universitetet i Sørøst-Norge: Et generelt tillegg på 5,46%
NMBU: 6,1 prosent, eller minimum 33 000 kroner i tillegg
UiT Norges arktiske universitet: Ansatte omfattet av Unio/Akademikerne-avtalen får et generelt tillegg på 4,23 %. Ansatte som er medlem av en fagforening under Unio eller Akademikerne får yterligere 3,13%.
Høgskulen i Volda: 6,3 prosent i generelt tillegg ,minimum 36 000 kr. )
Universitetet i Stavanger: Generelt tillegg på 5,5 %,, minimum 32.000 kr (til alle med lengre arbeidskontrakter enn 6 mnd). Dette gjelder ikke stipendiater, som får et kronetillegg på 31.000 kr. I tillegg et flatt kronetillegg til fast ansatte på 3356 (for den enkelte i 100% stilling).
Nord universitet: Generelt tillegg på minimum 5,2%, minimum 31.000 kr. Noen fagforeninger valgte å forhandle seg opp til et høyere generelt tillegg på bakgrunn av lavere eller ingen prioritering av individuelle lønnskrav. Her ble det gikk et generelt tillegg på 5,4 - 5,7%.
Norges idrettshøgskole: 31.000 kr til alle. Universitetslektorer og ansatte i ingeniørkodene får også et gruppetilllegg på 10.500 kr. 1,7 mill. avsatt til individuelle/gruppetillegg.
Norges Handelshøyskole: 6,68 % i generelt tillegg, minimum 31.000 kr.
Norges musikkhøgskole: Generelt tillegg på 5,55%, men minst 31.500 kr. Individuelle forhandlinger for restbeløpet.
Universitetet i Agder: 5,3 % til alle. Innbakt i dette prosenttallet er automatisk lønnsøkning knyttet til stillingskategori (f.eks. at førsteamanuenser får 1,1% årlig lønnsvekst de 10 første årene).
Høgskulen på Vestlandet: Et generelt tillegg på 5,3 %, minimum 30.000 kr (med noen unntak). Resten (rundt 13% av potten, 8,2 millioner kr) ble brukt til individuelle tillegg til 593 ansatte. Flere ansatte fikk endret stillingskode.
Kunsthøgskolen i Oslo: 80 prosent
av rammen fordelt som generelle tillegg. De med lønn opp til 584
700 krfår 31 000 kr, de med over dette får 5,5%, generelt tillegg for
stipendiater på 2%, generelt tillegg for Econa-medlemmer på 5%, generelt
tillegg for andre under Akademikerne på 39.000 kr. I tillegg
ble professorer (stilingskode 1013) løftet til minimum 800.000 kr, resten ble
fordelt som individuelle kronetillegg.
LO/YS-avtalen:
Universitetet i Oslo: 31.000 kr til alle. Et tillegg på 5300/6000 kr som ble gitt til alle i fjor, ble forhandlet bort for noen for å frigjøre midler. Enkelte fikk nytt lønnstrinn/ny lønnskode.
Universitetet i Bergen: 31.000 kr til alle. I tillegg har arbeidsgiver gitt tilskudd på 3. mill. til ansatte som har en lønn som ligger under minste startlønnsnivå.
OsloMet: Et minimumstillegg på 31.000 kroner (etter de sentrale forhandlingene) og i tillegg et flatt tillegg på i overkant av 5000 kroner (i henhold til stillingsprosent).
Høgskolen i Innlandet: 31.000 kr til alle. Individuelle forhandlinger om 1,6 mill, til ca. 315 årsverk.
Universitetet i Sørøst-Norge: Tillegg på 31. 000 kr til alle. 1,6 millioner fordelt i lokale forhandlinger: 3000 kr til ansatte med lavere årslønn enn lønnstrinn 60 (584 500 kr i året), 5000 kr til ansatte på lønnstrinn 60-70 (584 500-692 400). Ansatte på lønnstrinn 70 og høyere får et samlet tillegg på 5,5 prosent (der både sentralt og lokalt tillegg er inkludert).
UiT Norges arktiske universitet: 31.000 kr til alle. I tillegg kronetillegg på mellom 5.700 og 10.200 kroner for ulike lønnstrinn og stillingsgrupper.
Høgskulen i Volda: 31. 000 kr til alle. Generelt tillegg på 0,95% (minimum 5000 kr).
Universitetet i Stavanger: 31.000 kr til alle. I tillegg et flatt kronetillegg til alle på 5421 (i 100% stilling).
Nord universitet: 31.000 kr til alle. Restpotten (0,85%) ble fordelt basert på arbeidsgivers og fagforeningenes prioritering av lønnskrav.
Norges idrettshøgskole: 31.000 kr til alle. I tillegg et lokalt, flatt tillegg på 4800 kr. Restsummen ble gitt som et gruppetillegg på 400 kr til renholdere og fagarbeidere med fagbrev.
Norges Handelshøyskole: 31.000 kr til alle. Resten fordeles slik at alle får et lønnsopprykk på minst 6,6%.
Norges musikkhøgskole: 31.000 kr til alle. Alle universitetslektorer fikk et lønnstrinn. Resten av avsetningen ble fordelt med et likt kronebeløp per årsverk, men noe høyere til YS enn til LO, da YS ikke har universitetslektorer blant sine medlemmer. Beløpene var 7.051 kroner for YS-medlemmer og 5.556 kroner for LO-medlemmer per årsverk.
Høgskulen på Vestlandet: 31.00 kr til alle. Individuelle tillegg til 177 ansatte, totalt 2,3 mill. kr.
Kunsthøgskolen i Oslo: 31.000 til
alle. 360 000 kr til lokale forhandlinger. Alle ansatte med kronetillegg
ble plassert på det nærmeste høyere lønnstrinnet, alle renholdsarbeidere ble
løftet med ett lønnstrinn, resten ble fordelt individuelt.
— Vi skal spille bumball. Dette er gøy! Nå skal vi
spille det så vi kan lære det bort, sier han, og går kjapt gjennom reglene, som
involverer å ta imot ballen med bryst og rumpe.
Universitetslektor Eide jobbet i Osloskolen i 14 år
før han i 2019 begynte på Idrettshøgskolen for å utdanne lærere.
Jobbskiftet gjorde at Eide, som er lektor med opprykk, gikk
ned mer enn 100.000 kroner i lønn, forteller han.
— Studentene stiller meg det spørsmålet ofte: Hvordan
er et det å tjene mindre enn vi kommer til å tjene? sier Eide.
— Jeg tror akademia går glipp av ganske mange gode
universitetslektorer, som ikke har råd til å jobbe her, kontra skolen, fortsetter han.
Men i år får han i hvert fall et greit løft, selv om han
ikke tar igjen forspranget.
Nå er nemlig resultatene fra de lokale lønnsforhandlingene
ved alle de statlige universitetene og høgskolene klare.
I faktaboksene kan du se hvordan det har gått ved hver enkelt institusjon (listene er ikke helt komplette).
For Eide ved Idrettshøgskolen blir fasiten
41.500 kroner ekstra i året.
Store generelle tillegg
Resultatet fra det sentrale lønnsopppgjøret i april ga en
ramme på 5,2 prosent lønnsvekst.
Men det betyr ikke at du får 5,2 prosent mer i lønn.
For deretter har pengene blitt fordelt
lokalt. Fagforeningene og ledelsen ved universitetene og høgskolene er nå ferdige med å
forhandle, fristen var 31. oktober.
Det er to hovedtariffavtaler i
staten. For LO- og YS-medlemmer er saken ganske
enkel. Alle får et tillegg på 31.000, kroner, og det er kun 0,85 prosent av
lønnsmassen det ble forhandlet om lokalt.
I tariffavtalen
mellom Unio og Akademikerne, der fagforeninger som Forskerforbundet og Tekna
inngår, fordeles imidlertid alt lokalt.
Gjennomgående har det i år vært høye
generelle tillegg i Unio/Akademikerne-avtalen. Man har altså har prioritert å gi
alle et lønnsløft. Lønna til de uorganiserte følger også denne avtalen.
Ved Idrettshøgskolen ble partene i Unio/Akademikerne-avtalen
enige om at alle skulle få et flatt tillegg på 31.000 kroner. De valgte altså samme løsning som i LO/YS-avtalen.
Dessuten får
alle universitetslektorer et ekstra tillegg på 10.500 kr.
Det synes Eide er på sin plass.
— Universitetslektorer havner i litt i en skvis, siden de har
veldig mye undervisning. Det å forsere i det akademiske løpet, er ikke så lett
for oss, sier Eide.
Lars Harald Eide går gjennom reglene med studentene.Jørgen Svarstad
Ved Idrettshøgskolen
tjente universitetslektorer, før årets lønnsoppgjør, i snitt i underkant av 650.000 kroner. Universitetslektor er en undervisningsstilling som ikke krever doktorgrad.
Tillegget, som regnes fra 1. mai, får han etterbetalt på
lønningen nå i november. På lønningen som kommer om noen dager, får han dermed rundt 24.000 kroner ekstra, før skatt.
— Det blir vel fine julegaver til dem som er hjemme, ler han.
Mange får etterbetalt mange tusen
Mange universiteter og høgskoler har allerede etterbetalt årets lønnsøkning til sine ansatte som er omfattet av Unio/Akademikerne-avtalen.
Men ved flere institusjoner blir dette utbetalt i november eller desember.
Blant annet kan ansatte ved Nord universitet, Høgskolen i Innlandet, Universitetet i Bergen, UiT, Idrettshøgskolen, Norges musikkhøgskole, Høgskolen i Molde, Høgskulen på Vestlandet og Kunsthøgskolen i Oslo glede seg over flere tusen ekstra på lønnsslippen før jul.
Størrelsen på det generelle
tillegget varierer. Flere, blant annet Universitetet i Bergen og OsloMet gir 5,3 prosent lønnsøkning til alle.
— Vi tenker at siden
prisstigningen er høy, og alle rammes av den, da sikter vi mot at alle skal få
et likt tillegg, med en årslønnsvekst på 5,3 prosent, solidarisk, sier for
eksempel lederen for lokallaget til Forskerforbundet ved Universitetet i Agder.
Flere har klart å gi enda større generelle
tillegg enn dette, for eksempel får ansatte ved NMBU, Høgskulen i Volda og Norges Handelshøyskole et generelt tillegg på mer enn seks prosent.
NTNU gir minst generelt tillegg
Mens andre igjen, blant annet NTNU, fordeler
mer av pengene individuelt.
I Unio/Akademikerne-avtalen ved NTNU
gis kun 2,75 prosent som et generelt tillegg.
Litt forenklet vil
dette innebære at en person med 650 00 kroner i årslønn minimum får en lønnsøkning på
17 875 kroner.
2,75 prosent er
mindre enn forventet prisstigning.
— Tradisjonen ved
NTNU er at nesten alle får individuelle tillegg. Det er ikke sånn at noen få
får individuelt, og mange kun får det generelle. Det påvirker hvor det er
ansvarlig å sette et generelt tillegg, forklarer Øystein Moen i lokallaget til
fagforeningen Tekna.
Han var
forhandlingsleder for Akademikerne.
— Men nå som det er
høy prisvekst, hvorfor setter dere ikke det generelle tillegget høyere, så alle
er sikret et løft?
— Når man får et
generelt tillegg, og de aller fleste får et individuelt tillegg, gir det et
forsvarlig lønnsoppgjør. Og det er viktig for oss at ingen skal få ekstremt
store tillegg, for det vil gå på bekostning av andre som kun får det generelle.
NTNU vil ikke si
mer om hvordan pengene blir fordelt, og viser til at partene har blitt enige om
en sperrefrist til 27. november for at tallene skal kvalitetssikres og
klargjøres til lønnssystemet.
Tror flatt tillegg treffer bedre
Lokallagsleder Christian Thue Bjørndal i Forskerforbundet ved
Idrettshøgskolen forklarer at de ønsket et flatt tillegg til alle på grunn av
dyrtiden.
— Det er et ønske om en litt mer sosial profil på
lønnsoppgjøret, som begrunnes med dyrtid og renteøkninger. Jeg tror et flatt
tillegg treffer litt bedre, sier han.
Han sier at universitetslektorene har kommet litt dårligere
ut av lønnsoppgjøret de siste årene enn andre grupper.
Ved lærerutdanningen hos dem kommer mange fra læreryrket,
forteller han.
— Det er jo mange gode grunner til at lærerlønningene i den
offentlige skolen bør være høy, og høyere. Men det er litt paradoksalt at
universitetslektorene må kraftig ned i lønn når de begynner å arbeide i høyere
utdanning, sier han.
Tradisjonelle bevegelsesaktiviteter står på timeplanen i timen til Lars Harald Eide på Idrettshøgskolen.Jørgen Svarstad
Lavere prisvekst enn forventet
Tidligere i år lå det an til at de fleste ansatte ved universiteter og høgskoler kom til å få redusert kjøpekraft, men nå ser situasjonen lysere ut.
Det siste året (fra september til september) har prisveksten i Norge vært på 3,3 prosent, ifølge Statistisk sentralbyrå.
Regjeringen forventer en prisvekst på 3,8 prosent i 2024, ifølge statsbudsjettet.
Fakta: Slik gikk det i lønnsoppgjøret:
Unio/Akademikerne-avtalen:
Universitetet i Oslo: Hele potten er fordelt med et prosentvis tillegg på 5,47 %. Ikke individuelle lønnsforhandlinger.
Universitetet i Bergen: 5,3 prosent lønnsøkning. I tillegg har arbeidsgiver gitt tilskudd på 3. mill. til ansatte som har en lønn som ligger under minste startlønnsnivå.
Høgskolen i Innlandet:Et generelt tillegg på 4%, Det resterende, tilsvarende 9,1 millioner, til individuelle forhandlinger for 990 årsverk.
Høgskolen i Østfold: Kronetillegg på 26 000 kr for årslønn inntil 634 999 og prosenttillegg på 4,1 kr for årslønn fra og med 635 000. Individuelle forhandlinger om de resterende midlene.
Universitetet i Sørøst-Norge: Et generelt tillegg på 5,46% NMBU: 6,1 prosent, eller minimum 33 000 kroner i tillegg
UiT Norges arktiske universitet: Ansatte omfattet av Unio/Akademikerne-avtalen får et generelt tillegg på 4,23 %. Ansatte som er medlem av en fagforening under Unio eller Akademikerne får yterligere 3,13%.
Høgskulen i Volda: 6,3 prosent i generelt tillegg ,minimum 36 000 kr.
Universitetet i Stavanger: Generelt tillegg på 5,5 %,, minimum 32.000 kr (til alle med lengre arbeidskontrakter enn 6 mnd). Dette gjelder ikke stipendiater, som får et kronetillegg på 31.000 kr. I tillegg et flatt kronetillegg til fast ansatte på 3356 (for den enkelte i 100% stilling).
Nord universitet: Generelt tillegg på minimum 5,2%, minimum 31.000 kr. Noen fagforeninger valgte å forhandle seg opp til et høyere generelt tillegg på bakgrunn av lavere eller ingen prioritering av individuelle lønnskrav. Her ble det gikk et generelt tillegg på 5,4 - 5,7%.
Norges idrettshøgskole: 31.000 kr til alle. Universitetslektorer og ansatte i ingeniørkodene får også et gruppetilllegg på 10.500 kr. 1,7 mill. avsatt til individuelle/gruppetillegg.
Norges Handelshøyskole: 6,68 % i generelt tillegg, minimum 31.000 kr.
Norges musikkhøgskole: Generelt tillegg på 5,55%, men minst 31.500 kr. Individuelle forhandlinger for restbeløpet.
Universitetet i Agder: 5,3 % til alle. Innbakt i dette prosenttallet er automatisk lønnsøkning knyttet til stillingskategori (f.eks. at førsteamanuenser får 1,1% årlig lønnsvekst de 10 første årene).
Høgskulen på Vestlandet: Et generelt tillegg på 5,3 %, minimum 30.000 kr (med noen unntak). Resten (rundt 13% av potten, 8,2 millioner kr) ble brukt til individuelle tillegg til 593 ansatte. Flere ansatte fikk endret stillingskode.
Kunsthøgskolen i Oslo: 80 prosent av rammen fordelt som generelle tillegg. De med lønn opp til 584 700 krfår 31 000 kr, de med over dette får 5,5%, generelt tillegg for stipendiater på 2%, generelt tillegg for Econa-medlemmer på 5%, generelt tillegg for andre under Akademikerne på 39.000 kr. I tillegg ble professorer (stilingskode 1013) løftet til minimum 800.000 kr, resten ble fordelt som individuelle kronetillegg.
Under Unio og Akademikerne ligger blant annet fagforeningene Forskerforbundet, Utdanningsforbundet, Norsk Sykepleierforbund, Politiets fellesforbund, Tekna, Legeforeningen, Juristforbundet og Samfunnsviterne.
LO/YS-avtalen:
Universitetet i Oslo: 31.000 kr til alle. Et tillegg på 5300/6000 kr som ble gitt til alle i fjor, ble forhandlet bort for noen for å frigjøre midler. Enkelte fikk nytt lønnstrinn/ny lønnskode.
Universitetet i Bergen: 31.000 kr til alle. I tillegg har arbeidsgiver gitt tilskudd på 3. mill. til ansatte som har en lønn som ligger under minste startlønnsnivå.
OsloMet: Et minimumstillegg på 31.000 kroner (etter de sentrale forhandlingene) og i tillegg et flatt tillegg på i overkant av 5000 kroner (i henhold til stillingsprosent).Høgskolen i Innlandet: 31.000 kr til alle. Individuelle forhandlinger om 1,6 mill, til ca. 315 årsverk.
Universitetet i Sørøst-Norge: Tillegg på 31. 000 kr til alle. 1,6 millioner fordelt i lokale forhandlinger: 3000 kr til ansatte med lavere årslønn enn lønnstrinn 60 (584 500 kr i året), 5000 kr til ansatte på lønnstrinn 60-70 (584 500-692 400). Ansatte på lønnstrinn 70 og høyere får et samlet tillegg på 5,5 prosent (der både sentralt og lokalt tillegg er inkludert).
UiT Norges arktiske universitet: 31.000 kr til alle. I tillegg kronetillegg på mellom 5.700 og 10.200 kroner for ulike lønnstrinn og stillingsgrupper.
Høgskulen i Volda: 31. 000 kr til alle. Generelt tillegg på 0,95% (minimum 5000 kr). Universitetet i Stavanger: 31.000 kr til alle. I tillegg et flatt kronetillegg til alle på 5421 (i 100% stilling).
Nord universitet: 31.000 kr til alle. Restpotten (0,85%) ble fordelt basert på arbeidsgivers og fagforeningenes prioritering av lønnskrav.
Norges idrettshøgskole: 31.000 kr til alle. I tillegg et lokalt, flatt tillegg på 4800 kr. Restsummen ble gitt som et gruppetillegg på 400 kr til renholdere og fagarbeidere med fagbrev.
Norges Handelshøyskole: 31.000 kr til alle. Resten fordeles slik at alle får et lønnsopprykk på minst 6,6%.
Norges musikkhøgskole: 31.000 kr til alle. Alle universitetslektorer fikk et lønnstrinn. Resten av avsetningen ble fordelt med et likt kronebeløp per årsverk, men noe høyere til YS enn til LO, da YS ikke har universitetslektorer blant sine medlemmer. Beløpene var 7.051 kroner for YS-medlemmer og 5.556 kroner for LO-medlemmer per årsverk.Høgskulen på Vestlandet: 31.00 kr til alle. Individuelle tillegg til 177 ansatte, totalt 2,3 mill. kr.
Kunsthøgskolen i Oslo: 31.000 til alle. 360 000 kr til lokale forhandlinger. Alle ansatte med kronetillegg ble plassert på det nærmeste høyere lønnstrinnet, alle renholdsarbeidere ble løftet med ett lønnstrinn, resten ble fordelt individuelt.
Under LO og YS ligger blant annet Norsk Tjenestemannslag (NTL),
Parat og Befalets Fellesorganisasjon.
Fakta om tariffavtalene i staten
Det er to tariffavtaler i staten, en mellom hovedsammenslutningene Unio/Akademikerne og staten og en mellom LO/YS og staten.
I vår ble partene i begge avtalene enige om en ramme på 5,2 prosent (altså 5,2 prosent lønnsøkning).
I Unio/Akademikerne-avtalen blir hele potten fordelt lokalt på den enkelte arbeidsplass. Partene lokalt blir enige om generelle, prosentvise tillegg og eventuelt individuelle tillegg. Størrelsen på det generelle tillegg varierer mellom institusjoner.
I LO/YS-avtalen ble partene enige om et lønnstillegg på 31.000 kroner. Kun 0,85 prosent av lønnsmassen skulle forhandles lokalt.
Lønna til de uorganiserte følger av Unio/Akademikerne-avtalen, siden dette er den største avtalen.
Endringslogg: 22. november kl. 14.34. På grunn av problemer med å lese faktaboks om resultatet i noen nettlesere, ble faktabokser i tillegg lagt nederst i artikkelen.
— Dette er et viktig steg for norsk teknologisatsing. Kandidatene fra UiB vil være med på å bygge nasjonal kompetanse og sikre at vi har fagpersoner som kan delta i utviklingen av fremtidens teknologi, både som forskere, utviklere og rådgivere, sier rektor ved UiB, Margareth Hagen.
Kvanteteknologi regnes som en av de mest banebrytende teknologiene i vår tid, og gir helt nye muligheter innen blant annet sensorteknologi, kryptografi, materialutvikling og databehandling. Med det nye programmet vil UiB ta en nasjonal lederrolle i utdanning av framtidens kvanteteknologer, står det i pressemeldingen fra UiB.
Fredrik Winther er ansatt som ny administrerende direktør i Sintef Technology Transfer Office (TTO).
Han begynner i stillingen 1. april 2026, skriver Sintef i en pressemelding. Han overtar etter Anders Lian, som har hatt rollen i 24 år.
Med Fredrik på laget ser Sintef fram til videreutvikling og forsterking av sin viktige posisjon, forteller konsernsjef i Sintef Alexandra Bech Gjørv.
Winther kommer fra stillingen som strategidirektør i Katapult, og har bred erfaring med investering, venturekapital, store innovasjonssystemer, og har en doktorgrad i industriell økonomi.
– Venture-drevet innovasjon har vært dominerende i den globale teknologiutviklingen de siste tiårene, en trend som har nådd Norge og Europa, og vil være en avgjørende driver for både norsk omstilling og europeisk innovasjon. Sintef, som et av Europas største forskningsinstitutter, er unikt posisjonert i dette landskapet, sier Winther.
Fredrik Winther er ansatt som ny administrerende direktør i Sintef Technology Transfer Office.Privat
HR- og HMS-direktør Arne Kr. Hestnes skal slutte etter mange år i jobben. Nå er NTNU på utkikk etter hans etterfølger.
I alt 17 søkere hadde søkt på jobben da fristen gikk ut 8. desember.
Det er flere interne søkere på stillingen.
Arve Skjervø er i dag administrativ leder på Institutt for energi- og prosessteknikk. Juristen har tidligere arbeidet i HR- og HMS-avdelingen under Hernes.
Seksjonssjef Hege Margrethe Sand er seksjonssjef og arbeider med HR- og HMS i Fellesadministrasjonen ved NTNU.
Thale Kvernberg Andersen er instituttleder ved NTNUs Handelshøyskole.
Postdoktor Øyvind Eikrem søker også. Det var ledelsen i HMS- og HR-avdelingen, sammen med daværende rektor Anne Borg, som gikk inn for å gi ham sparken. Den turbulente saken endte med et forlik.
Dette er søkerlista, der i alt fire søkere er unntatt offentlighet:
1. Fatima Rasool Baloch, arbeidsledet, Trondheim
2. Nagmeh Dekhoda, forsker, Stavanger
3. Anette Gimnes, HR-konsulent
4. Søker er unntatt offentlighet, kvinne
5. Søker er unntatt offentlighet, mann
6. Charlotte Akerø, arbeidsledig, Ålesund
7. Hana Klak Ustolin, Destination Manager, Trondheim
Styret ved Universitetet i Innlandet vedtok på møtet 16. desember å tilby Nicoline Frølich stillingen som prorektor for utdanning ved Universitetet i Innlandet.
Nicoline Frølich tilbys stillingen som prorektor for utdanning ved Universitetet i Innlandet..Nifu
— Tusen takk for tilliten styret ved Universitetet i Innlandet har vist. Nå skal jeg først snakke med rektor Peer Jacob Svenkerud og vurdere tilbudet nøye, sier Frølich til inn.no.
Frølich er professor og senterleder ved Link-Senter for læring og utdanning ved Universitetet i Oslo. Tidligere har hun blant annet vært forskningsleder og forsker ved Nifu (Nordisk institutt for studier i innovasjon, forskning og utdanning).
Hennes felt er blant annet studier av høyere utdanning, styring, ledelse og organisering av høyere utdanning, offentlig politikk rettet mot UH-sektoren, utdanningsreformer og kunnskapspolitikk.
Prorektorstillingen ved Universitetet i Innlandet ble ledig etter at Stine Grønvold takket ja til å bli organisasjonsdirektør ved universitetet. I dag er Kai Tore Bakke konstituert i stillingen.
Trump-administrasjonen ønsker å splitte opp National Center for Atmospheric Research (NCAR) i Boulder i Colorado, som karakteriseres som et av verdens viktigste miljøer for klima- og værforskning.
NCAR er føderalt finansiert og har siden 1960 vært sentralt i utviklingen av moderne værvarsling og klimaforskning. Ifølge administrasjonen skal senteret gjennomgås for det de kaller «klimaalarmisme», og forskningsaktivitet knyttet til klima kan bli fjernet. Viktige funksjoner som værmodellering og superdatabehandling skal flyttes til andre institusjoner eller steder.
Planen innebærer blant annet å stenge Mesa-laboratoriet i Boulder. Tiltakene skal settes i gang umiddelbart, skriver USA Today News.
NCAR har rundt 830 ansatte og drives av University Corporation for Atmospheric Research (UCAR), et konsortium av over 130 universiteter og høyskoler. Det er uklart hvor mange arbeidsplasser som kan forsvinne.
Beslutningen kommer samtidig som Trump-administrasjonen foreslår store kutt i den amerikanske vær- og havforskningen, blant annet i NOAA. Flere forskere reagerer kraftig. NCAR er internasjonalt kjent for banebrytende arbeid innen værvarsling, blant annet forbedrede orkanprognoser.
Den folkekjære norske artisten, Bjørn Eidsvåg, blir æresdoktor ved Lunds universitet.
Nyheten ble offentliggjort tirsdag denne uken.
— Dette så jeg ikke komme. Du verden så stas! skrev Bjørn Eidsvåg selv på sin Facebook-profil tirsdag.
— Eidsvågs lyrikk kjennetegnes av en dypt menneskelig eksistensialisme der religiøse motiver integreres med livsnære og ofte kampfylte uttrykk. Hans musikk kretser rundt den menneskelige erfaringen, kampen mellom tanker og følelser, relasjonenes sårbarhet og søken etter mening, står det blant annet i begrunnelsen for æresdoktoratet.
Dekan ved Det teologiske fakultet ved Lunds universitet, Alexander Maurits, uttaler følgende i en kommentar på universitetets nettside:
— Gjennom sin musikk har Bjørn Eidsvåg utviklet et felles kulturelt rom der tradisjonelle grenser mellom tro og sekularitet løses opp og erstattes av en samtale som er både tilgjengelig og teologisk meningsbærende.
Bjørn Eidsvåg blir æresdoktor i Sverige. Artisten er utdannet prest.Heiko Junge
Nokut har ansatt Gry Ulvedalen som direktør for den nye avdelingen for høyere yrkesfaglig utdanning. Hun er i dag rektor ved Fagskolen Diakonova.
Avdelingen har 22 medarbeidere, og har blant annet ansvaret for akkreditering, tilsyn og veiledning innen høyere yrkesfaglig utdanning.
– Jeg gleder meg til å bli en del av Nokut og til å samarbeide med dyktige kolleger i avdelingen og ledergruppen, sier Gry Ulvedalen.
— Det er spennende å få bidra i et arbeid som har stor betydning for kvaliteten i høyere yrkesfaglig utdanning. Fagskolesektoren er i sterk utvikling, og Nokuts rolle er avgjørende for å sikre tillit og kvalitet. Jeg ser frem til å ta del i dette viktige oppdraget, sier hun.
Gry Ulvedalen går fra Fagskolen Diakonova til Nokut.Jeanette Bækkevold/Nokut
Forskningsrådet tildeler støtte til 23 innovasjonsprosjekter i norske bedrifter.
Bedriftene skal blant annet utvikle ny løsning for høytemperatur varmepumper, batterisystemer for storskala solcelleanlegg og undersøke hvordan kunstig intelligens kan brukes for å overvåke oljesøl.
185 millioner kroner går til næringslivsaktører innen miljøvennlig energi og 86 millioner til petroleumsforskning.
— Energiforskning er avgjørende for å styrke Norges økonomi, miljø og energisikkerhet. Næringslivet spiller en nøkkelrolle. Jeg ser frem til å følge prosjektene som skal utvikle ny energiteknologi som vi trenger for å øke energieffektiviseringen og konkurransekraften, sier energiminister Terje Aasland.
Nylige artikler
Legger ned campuskafé. — Deprimerende å sitte her
Hvem får definere hva som er legitim kunnskap?
Deler ut 48,2 milliarder. Krever tøffere prioritering
Rødt og SV bekymret for konsekvensene av ny finansieringsordning
La inn «KI-feller» i oppgavetekst: — Eksamen bør være rettferdig
Mest leste artikler
Slår alarm om svake norskkunnskaper blant studenter. — Betydelige utfordringer
Førsteamanuensis ved UiT får skriftlig advarsel
La inn «KI-feller» i oppgavetekst: — Eksamen bør være rettferdig
Ouriginal fant 98 prosent tekstlikhet. Advokat mener det kun er 0,94 prosent
Dette teller mest når du søker jobb: — Ikke antall artikler alene