Debatt ● Nils pharo
Utlys rektorvalg ved OsloMet
Nils Pharo vil foreslå å velge ny rektor på neste styremøte ved universitetet.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Denne teksten er et debattinnlegg. Innholdet i teksten uttrykker forfatterens egen mening.
Da jeg stilte til valg i universitetsstyret ved OsloMet – storbyuniversitetet gjorde jeg det klart at å kjempe for mer demokrati ved universitetet var en av mine viktigste saker. Konkret ved å arbeide for å erstatte fakultetsråd med fakultetsstyrer og ved å gjeninnføre valg av rektorat og dekaner. Universitetet innførte fakultetsstyrer allerede i mai 2019, før jeg gikk inn i styret. Når rektor overraskende velger å trekke seg fra jobben halvveis inn i sitt åremål kommer plutselig en mulighet til å endre ledelsesform.
I nyhetssaken fra OsloMet 5. mai heter det at
«I henhold til Universitets- og høgskoleloven skal stillingen som rektor lyses ut når det gjenstår mer enn ett år av perioden. OsloMet sitt universitetsstyre vil derfor på sitt møte i juni få presentert forslag til videre prosess for ansettelse av ny rektor.»
Det kom, som sagt, bardus på oss med lederskifte midt i perioden. Derfor har det heller ikke vært tid eller anledning til at universitetsstyret kunne diskutere konsekvensene av å endre styringsform. På det kommende møtet vil jeg derfor be om at OsloMet også utreder prosessen for eventuelt valg av ny rektor ved universitetet.
Nylige artikler
Frykter uttalelse fra rektor kan skremme undervisere
Lars Gule ut mot NTNUs rektor: — Han har et spesielt ansvar for å ta avstand
Opp mot 250.000 studenter kan være rammet av hackerangrep
Dømt til 8 års fengsel for terror — får bli på universitetet
Tips til studentene: Slik lykkes du på eksamen
Mest leste artikler
Disse studiene ble ikke valgt av noen – derfor står studieplassene tomme
Opp mot 250.000 studenter kan være rammet av hackerangrep
Vi forbereder studentene på en verden som ikke eksisterer
Epstein hjalp diplomatsønn med å søke studieplass på universitet
Mener særlig uavhengige stillinger er misbruk av ansatte