idrettshøgskolen
Aage Radmann blir ny rektor ved Norges idrettshøgskole
I dag ble det klart hvem som skal lede Norges idrettshøgskole fra 1. august og fire år framover.
Valget ved Norges idrettshøgskole pågikk fra 1.—8. april, og nå er resultatet klart.
Det ble Aage Radmann som er professor ved Institutt for lærerutdanning og friluftsliv. Med seg får han Prorektorkandidat Live Steinnes Luteberget, førsteamanuensis, Institutt for fysisk prestasjonsevne.
Det er første gang på 23 år at det har vært reell valgkamp på Norges idrettshøgskole. Radmann tar over etter Lars Tore Ronlan som rektor 1. august. Ronglan har sittet i to perioder, altså åtte år.
Team Radmann ble valgt med 56 prosent av stemmene, hvorav 40 prosent ansattstemmer og 16 prosent studentstemmer.
Aage Radmann er i dag professor ved Institutt for lærerutdanning og friluftslivsstudier ved NIH. Han har arbeidet innenfor universitetsverden siden 1997 og har hatt flere lederroller, inkludert 15 år som instituttleder ved både Malmö universitet og NIH.
Prorektor Live Luteberget er førsteamanuensis ved Institutt for fysisk prestasjonsevne.
Ny rektor Aage Radmann
— Vi er stolte og glade for at vi har fått tilliten fra kollegaer og studenter og vi gleder oss til å ta fatt på alle spennende oppgaver som ligger foran oss. Med tillit, klokskap og fellesskap skal vi fortsette å gjøre NIH til en unik arbeids- og studieplass, sier Radmann i en artikkel på hjemmesidene til Idrettshøgskolen.
Radmanns motkandidat i rektorvalget var professor Elin Kolle. Hun fikk 44 prosent av stemmene som fordelte seg på 35 prosent ansattstemmer og 9 prosent studentstemmer.
Valgdeltakelsen var på henholdsvis 87,5 prosent for ansatte og 22,3 prosent for studenter. Studentens stemmer teller 25 prosent, mens stemmene fra de ansatte teller 75 prosent.
Retter en takk
— Valgstyret vil gjerne rette en stor takk til alle kandidatene som stilte til rektorvalget. Deres engasjement og åpenhet har vært avgjørende for en levende og inkluderende debatt ved Norges idrettshøgskole. Slike demokratiske prosesser er essensielle for å sikre at alle stemmer blir hørt og for å styrke vårt akademiske fellesskap, sier leder av NIHs valgstyre, Chris Horbel, til nih.no.
Horbel legger til at valgdeltakelsen var svært høy og det er fint å registrere at resultatet ble såpass jevnt.

Nylige artikler
Tore Midtvedt (1934 — 2025)
Navnene til mange tusen fagfeller på avveie. Noen har fått truende meldinger
Mener KI-utvalg overser rettslig problem
Skal teknologien få overta vurderingsarbeidet?
Store endringer for BIs flaggskip. Skal halvere antall studenter
Mest leste artikler
Ouriginal fant 98 prosent tekstlikhet. Advokat mener det kun er 0,94 prosent
Førsteamanuensis ved UiT får skriftlig advarsel
Benedikte Moltumyr Høgberg er Årets navn i akademia
Eg vil vere ein langsam ambulansesjåfør
Omdiskutert læringsapp trakk hundrevis før fryktet eksamen