israel-boikott

Delstaten Florida boikotter fem norske universiteter

Florida har satt fem norske universiteter og én høgskole på boikottliste, fordi de på ulike nivåer har boikottet eller avviklet samarbeid med Israel: — Jeg håper dette bare er begynnelsen, sier MF-professor Torkel Brekke.

Florida-guvernør Ron DeSantis strammer grepet. Nå har en rekke norske studiesteder havnet på delstatens boikottliste.
Publisert Sist oppdatert

I Florida har delstatsmyndighetene gått ut mot bedrifter, organisasjoner og institusjoner som har markert avstand til eller har avsluttet formelle samarbeid med Israel. Dette er en del av politikken til Floridas konservative guvernør, republikaneren Ron DeSantis, som tidligere også var presidentkandidat. 

Det er Florida State Board of Administration (SBA) som har utarbeidet lista, som blir oppdatert kvartalsvis. Ifølge SBA er det etter lovens bokstav forbudt å samarbeide med de som blir ført opp på lista.

De norske studiestedene som er ført opp fra og med oktober, er følgende:

  • Universitetet i Stavanger
  • Nord universitet
  • Universitetet i Bergen
  • Bergen Arkitekthøgskole
  • OsloMet
  • Universitetet i Sørøst-Norge

I tillegg er også Oslo kommune, LO og Storebrand på Floridas boikott-liste. Alle er oppført med 12 måneders boikott-periode fra 1. oktober i år.

Også Oljefondet og Folketrygdfondet kan dukke opp på neste oppdatering av boikott-lista. Finansminister Jens Stoltenberg har ifølge E24 mottatt et brev, med en advarsel om at dette kan skje, fordi fondene har utelukket selskaper myndighetene de mener har en tilknytning til okkupasjon på Vestbredden.

Ønsker en protestbølge

Professor Torkel Brekke ved MF vitenskapelig høyskole gleder seg over boikotten av norske studiesteder. I fjor skrev han kronikken «Please Boycott My Country», i Wall Street Journal, der han oppfordrer til boikott av alle norske virksomheter som Brekke mener driver med antisionisme. 

Professor Torkel Brekke synes Floridas boikott av norske universiteter er helt på sin plass.

— Da har du fått det som du ville?

— Ja, det er jo bare én delstat, da. Det gjenstår mange stater, og hva som skjer på føderalt nivå, vet jeg ikke noe om. 

— Du ønsker at det skal gå en bølge gjennom Amerika på med en boikott mot disse nevnte studiestedene? 

— Ja, selvfølgelig. Ikke bare i Amerika. Poenget må jo være å stille til ansvar de organisasjonene som støtter opp under det som er en global kampanje med klare rasistiske konsekvenser. 

— Bør være upolitiske 

Man kan ikke bare sitte i et hjørne av verden og boikotte, mener Brekke. Han sier det må bli et større alvor over det for de som engasjerer seg mot Israel.

— Ved å vedta disse boikottene vi ser på norske universiteter og høgskoler, blir man en del av den globale, antisionistiske politikken som vi ser utøves i dag. Det må reageres på, det er viktig.

— Det vi ser i dag er at forskere fra Israel blir nektet å delta i internasjonale forskernettverk, konferanser, tidsskifter og så videre. Og resultatet er en rasistisk form for utestengelse.

— Hvorfor mener du er galt av norske universiteter i å markere motstand til Israel gjennom boikotter? 

— Jeg ser ikke noe poeng i det hele tatt i at norske utdanningsinstitusjoner har politiske meninger om pågående saker i det hele tatt. 

— De skal være upolitiske i all sin fremferd? 

— Ja, det mener jeg absolutt at de skal være.

— Ville du ha støttet en akademisk boikott mot Palestina? 

— Nei. Selvfølgelig ikke. Men det er et litt morsomt spørsmål. Det palestinske lederskapet er jo udemokratisk, og kommer jo aller nederst på alle internasjonale rankinger av demokratiske friheter og menneskerettigheter. Men likevel så ville jeg ha vært mot en boikott av palestinske, akademiske institusjoner. 

— Hvis Florida hadde satt opp din arbeidsplass MF på boikottlista, ville du ha støttet den boikotten?

— Ja, selvfølgelig. Hvis de hadde gjort en grundig undersøkelse av at institusjonen boikottet på den måten vi snakker om her, så ville jeg selvfølgelig støttet det. 

— Og det ville vært greit for ledelsen ved MF, at du ville gått aktivt inn for en boikott av dem?

— Det har jeg ikke svar på, jeg regner med at det ikke blir aktuelt. Og så er det noe som heter lojalitet til arbeidsgiver. Men spørsmålet er uansett bare hypotetisk, så dette kan jeg ikke svare på.

— Foruroligende

Klaus Mohn, rektor ved Universitetet i Stavanger (UiS), mener å lese ut av lista at den er mest rettet mot kommersielle forbindelser generelt og investeringer spesielt. 

— Dermed forstår jeg ikke helt relevansen av å inkludere norske universiteter og høyskoler, sier Mohn.

Han tror ikke listeoppføringen vil få konsekvenser for universitetet, fordi den akademiske utvekslingen med Florida per nå er ikke er spesielt omfattende. For eksempel har de ingen avtaler om studentutveksling med universiteter i Florida.

— Så er det riktig at styret ved UiS har lagt begrensninger på samarbeidet med israelske universitet og høyskoler på institusjonsnivå, men jeg vil samtidig minne om vårt styre ikke har vedtatt noen full boikott av Israel som sådan.

— Rent overordnet: Hvordan ser du på det at en amerikansk delstat velger å plukke ut norske universiteter og høgskoler til en slik liste? 

— Det er foruroligende. Hvis det skulle bre seg opp i en generell trend som gjelder et større utvalg av amerikanske delstater, så vil dette selvsagt bli problematisk.

Ikke institusjonell boikott

Hans rektorkollega i Bergen er også urolig over den demokratiske utviklingen i USA.

— Det er utrolig trist og uforståelig at det skjer, selvfølgelig. Det sier også hvor langt det har gått i USA, sier Margareth Hagen ved Universitetet i Bergen (UiB). 

Margareth Hagen er urolig over den demokratiske utviklingen i USA.

— Hva er det som har utløst at dere er oppført på lista, tror du?

— Det kan skyldes at to av våre fakulteter har sagt opp avtaler med israelske institusjoner. Så var det også en sak fra tidligere år som også Khrono har omtalt, et planlagt, internasjonalt samarbeid mellom Senter for kvinne- og kjønnsforskning ved UiB og et universitet i Florida.

UiB har tre prosjekter med University of Central Florida. Et av disse, som heter AI LEARN, er i ferd med å starte opp, mens to er i ferd med avsluttes. Det første nå i desember, det andre i januar. På nåværende tidspunkt vet ikke UiB hvilke konsekvenser Floridas boikott-liste har for University of Central Florida’s deltakelse i AI LEARN.

UiB har ingen utvekslingsavtaler med universiteter i Florida.

Margareth Hagen sier universitetet ikke har vedtatt noen institusjonell, akademisk boikott av Israel. 

— Vi har behandlet dette i UiBs styre i flere omganger, og det de sier er at akademisk frihet er en grunnverdi for et demokratisk og kunnskapsbasert samfunn. Uten akademisk frihet så har ikke universitetet den rollen de skal ha, nemlig å ha høyt tillit, kvalitet og å være sannhetssøkende.

UiB-rektoren sier det er helt grunnleggende at forskerne kan arbeide fritt, uten føringer og uten politisk tvang.

— Hvis ikke de kan arbeide fritt uten politiske føringer, så kan heller ikke befolkningen ha tillit til forskningen som leveres hos oss. Det er et viktig prinsipp at forskningsmiljøene står fritt til å inngå eller avvikle samarbeid med sine samarbeidspartnere, og de har et selvstendig ansvar for disse valgene, sier Margareth Hagen.

Powered by Labrador CMS