Gunnerusbiblioteket
Åpner vitenskapsbibliotek etter kraftige protester
Brukerne av Gunnerusbiblioteket i Trondheim ble rasende da NTNU stengte dørene i august. Nå blir biblioteket åpnet igjen.
— Vi er veldig glade for at vi nå har fått på plass tidsplan for utbedring av sikkerheten ved Gunnerusbiblioteket, samt de økonomiske forutsetningene for en midlertidig løsning, slik at lesesalen og publikumsarealene kan åpnes allerede denne uken, sier NTNUs bibliotekdirektør Sigurd Eriksson i en pressemelding.
— Gir oss ikke
Biblioteket ble stengt etter et innbrudd i sommer. Ifølge Eriksson ble det da avdekket vesentlige svakheter med sikkerheten i bygget. Nå er sikkerhetstiltak gjennomført og NTNUs ledelse har derfor valgt å åpne lesesal og publikumsareal i første etasje, men med reduserte åpningstider i begynnelsen.
— Dette er en klar framgang, men vi gir oss ikke før Gunnerusbiblioteket er helt åpent for studenter, forskere og allmennheten, sier professor emerita Birgitta Berglund.
Selv har hun som arkeolog daglig brukt Gunnerusbibliotekets tjenester. Den arkeologiske litteraturen kom til biblioteket i 1988 og plassert i åpne hyller der.
Hun deltok på den første demonstrasjonen utenfor vitenskapsbiblioteket, der 50 ansatte og studenter protesterte med budskapet:
— Vi forlanger adgang!
Demonstrantene fryktet at Gunnerusbiblioteket ville bli varig stengt og trodde ikke på bibliotekdirektørens forsikringer om at det blir åpnet når sikkerheten er god nok.
Berglund er overbevist om at det er påtrykket i media, innlegg og demonstrasjoner som nå fører til at biblioteket åpner igjen.
— Vi er fornøyde. den åpninga som skjer nå er bedre enn ingenting. Men vi vil at det skal åpnes for fullt.
Fra torsdag 30. november vil lesesalen være åpen for alle kl. 08.00—15.30 alle ukedager. Publikumsarealet i første etasje vil holde åpent kl. 10.00—14.00 mandag, tirsdag og torsdag.
Utbedringa av sikkerheten fortsetter, opplyser NTNU, som håper dette kan gjøres med minimal konsekvens for brukerne. De fleste tekniske tiltakene vil være ferdige i februar.
— Vi er glade for at de har lyttet til oss, men det er rart at det er to dager der publikumsarealet ikke er åpnet. Vi vil ikke gi oss før biblioteket er helt åpent, gjentar Berglund.

Nylige artikler
Førsteamanuensis ved UiT får skriftlig advarsel
Ikke legg ned Akademisk dugnad
NTL og de andre
Mann (58) sverger til ukulele
Forskningsrådet myker opp reglene for karantene
Mest leste artikler
Delstaten Florida boikotter fem norske universiteter
Ouriginal fant 98 prosent tekstlikhet. Advokat mener det kun er 0,94 prosent
Svarer «langsom professor»: — Ikke mulig å drive toppforskning med norsk arbeidsmoral
Hardt ut mot stempel som ekstrem. — Orwellsk nytale
Student fekk stryk etter bibelske svar om kjønn. Sensor suspendert