stortingsvalg 2021 ● lise-may sæle og johannes banggren
Arbeiderpartiet bommer om Høyres studentpolitikk
Da Høyre tok over regjeringsmakten i 2013, kunne nesten ikke studentene se for seg alt det det gode de hadde i vente.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

Denne teksten er et debattinnlegg. Innholdet i teksten uttrykker forfatterens egen mening.
VALGKAMP| Arbeiderpartiets førstekandidat i Hordaland hevdet i BT at studenter har blitt nedprioritert de siste åtte årene. Det må være en av de merkeligste og mest grunnløse anklagelsene vi har hørt. Studenter har det klart best med Høyre i regjering.
Da Høyre tok over regjeringsmakten i 2013, kunne nesten ikke studentene se for seg alt det det gode de hadde i vente. Åtte år senere ser vi rekordmange studentboliger, en hel måned ekstra med studiestøtte og at studenter har mer makt over sitt eget studentvelferdstilbud.
Mange studenter sliter med å få endene til å møtes og må ofte ta flere deltidsjobber ved siden av krevende fulltidsstudier. Dette har Høyre tatt på høyeste alvor, og siden 2013 har studentene fått 14 000 kroner mer å rutte med. Vi har latt studenter få mer tid til å være studenter, og gjennomført det løftet som de rødgrønne aldri greide å innfri, nemlig å utvide studiestøtten en hel ekstra måned. Samtidig har vi økt frikortgrensen og vi lover nå at alle studenter skal få muligheten til å prøve seg i arbeidslivet uavhengig av hva man studerer.
Det har også blitt bygget rekordmange studentboliger de siste åtte årene. Regjeringen har bevilget penger til 17 650 studentboliger siden 2014. Det er rundt 2 500 studentboliger i året. Da Arbeiderpartiet styrte landet, var snittet på rundt 1 000 i året. Høyre har allerede sørget for at studenter har fått et rimeligere og bedre sted å bo, og det vil vi fortsette med.
Det er selvfølgelig helt riktig at det er studenter som ikke har fått tilbud om studieplass i hovedopptaket til høyere utdanning i år også. I år søkte rekordmange 152 730 seg til høyere utdanning og 60 996 har fått tilbud på sitt førstevalg. Det er en økning på 1,7 prosent flere kvalifiserte søkere siden i fjor. Som følge av koronakrisen har regjeringen bevilget penger til hele 4000 nye studieplasser med vekt på fagområder som blir viktige i årene fremover.
Det er ikke noe nytt at Arbeiderpartiet tilfeldigvis klarer å legge på litt ekstra midler som et opposisjonsparti. Valgflesk heter det. Høyre skal være stolte over jobben som har blitt gjort, og samtidig kjempe videre for å gjøre livet til studentene enda bedre.

Nylige artikler
25 prosent nedgang i doktorgradsavtaler
Varsler utredning etter fagskolekonkurs
Universitetet i Bergen vil berge logopedstudiet
«Kapitalelementet» vil svekke nøktern eiendomsforvaltning ved universitetene
Aasland ønsker seg mer kunnskapslekkasje
Mest leste artikler
Student ble utestengt i to år etter tre tvilsmeldinger
Skal selge «siving-ringer» for flere millioner kroner i år
Stjerneforskere måtte slutte etter kontakt med Epstein
Slutt for denne lønnede utdanningen: — Dette er så viktig
PST-sjef advarer mot spioner på Arctic Frontiers