Handelshøyskolen BI
BI-styret sa ja til å ta opp kampen om jusstudentene
Handelshøyskolen BI øker ambisjonsnivået og skal utvikle både bachelorgrad og mastergrad i rettsvitenskap.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
I mai bestemte et flertall på Stortinget å fjerne monopolbestemmelsene for rettsvitenskap, psykologi og teologi. Det betyr at andre universiteter enn Universitetet i Oslo, Universitetet i Bergen og UiT kan tilby master i rettsvitenskap, etter en endring av den såkalte gradsforskriften.
Flere andre universiteter har uttrykt interesse for å benytte seg av muligheten dette byr på, blant dem Handelshøyskolen BI som i lang tid har ytret et ønske om å opprette et masterstudium, spesifikt rettet mot forretningsjuss.
Tanken har vært å opprette en toårig mastergrad i rettsvitenskap for studenter som har tatt en bachelorgrad i rettsvitenskap andre steder i landet. Den planen utvides nå.
— Siden 90-tallet har vi utviklet et sterkt fagmiljø innenfor forretningsjuss og vi har i dag bachelorstudier i forretningsjuss og økonomi og masterstudium i juss og økonomi. Nå ønsker vi å ta det et skritt lenger, sier rektor ved BI, Inge Jan Henjesand.
Søker Nokut-godkjenning
Styret ved BI vedtok i forrige uke å utvikle en bachelorgrad i rettsvitenskap. Med den påtenkte mastergraden ser BI for seg å kunne tilby studentene en tre pluss to-modell - treårig bachelorgrad og en toårig mastergrad i rettsvitenskap.
Ifølge rektoren har arbeidet med mastergraden kommet lenger og administrasjonen jobber nå med søknaden til Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen (Nokut). Høgskolen har tidligere tatt sikte på oppstart høsten 2022. Ifølge Henjesand vil det avhenge av hvordan søknadsprosessen går.
Arbeidet med det ferske vedtaket om å opprette en bachelorgrad i rettsvitenskap er så vidt begynt.
Vil konkurrere om noen studenter
BI-styret peker på jusstudiets relevans og den stadig økende viktigheten av forretningsjuss i næringslivet, i økonomifagene og i samfunnet for øvrig som bakgrunn for vedtaket.
Henjesand er tydelig på at gradene skal ha en tydelig BI-profil.
— Vi skal ha en tydelig handelshøyskole-profil med tunge innslag av forretningsjuss. Dette er noe næringslivet etterspør og som vi vet at det er behov for.
— Tar dere opp kampen med de andre universitetene om jusstudentene, eller tror du dette vil tiltrekke en ny type student?
— Begge deler. Det er naturlig at vi konkurrerer om noen studenter, men vi retter oss mot dem som ønsker en forretningsjuridisk profil på graden sin, sier Henjesand.

Nylige artikler
Faglige innlegg forsvinner i en fragmentert debatt
Rektor Klaus Mohn: Nye styrer bør få ansette sine egne rektorer
Kritikken bommer. Vår analyse av tannhelsetjenesten står støtt
At forskning er en nyttig ting kan ingen komme fra
Ni norske universitet rangert utan å vite om det. — Underleg, seier rektor
Mest leste artikler
Direktør med uheldig «klaps» på direktesendt TV
På pulten til historieprofessoren låg ein lapp med beskjed om å rydda
Føler seg avskiltet etter søknad om merittering
Slutt på at ansatte kan bruke Airbnb og Booking.com på jobbreiser
Rektor Mogherini arrestert etter korrupsjonsanklager