Forskning
Frykter at sjefen for Det europeiske forskningsrådet skal svekkes
EU-kommisjonen foreslår kortere åremålsperiode for presidenten i Det europeiske forskningsrådet ERC. Toneangivende akademikere frykter at ERC vil svekkes.
EU-kommisjonens leder Ursula von der Leyen la nylig fram forslag til langtidsbudsjett for 2028—2034. Der foreslår hun blant annet å doble bevilgningene til unionens rammeprogram for forskning, som vekselvis omtales som Horisont Europa og Framework Programme (FP10).
Det har hun fått mye ros for fra norske og europeiske forsknings- og utdanningsledere.
Men ett punkt i forslaget høster nå kritikk, og det er forslaget om å redusere funksjonstiden for presidenten i Det europeiske forskningsrådet ERC fra fire til to år, med mulighet for å forlenge åremålet med én periode.
— Ubetydelig figur
En av dem som kritiserer forslaget, er Manuel Heitor, professor og tidligere forskningsminister i Portugal, og mannen bak en mye omtalt EU-rapport det siste året, «Align, Act, Accelerate», eller Heitor-rapporten. I rapporten ga Heitor og en ekspertgruppe han ledet råd om hva som må til for at Europa skal ligge i front når det gjelder forskning og innovasjon.
Heitor mener EU-kommisjonens forslag vil innebære en klar svekkelse av ERC-presidenten.
— På to år rekker man ikke å gjøre seg synlig i Brussel på en meningsfull måte, sier han til Science Business.
— I tillegg gir det EU-kommisjonen mulighet til å kvitte seg med en president som er litt for aktiv. Etter mitt syn er målet helt tydelig: Å gjøre ERC-presidenten til en ubetydelig figur, sier Heitor.
— Ekstrem bekymring
EU-kommisjonens forslag får også EU-Life, et nettverk av ledende europeiske forskningsinstitutter innen livsvitenskap, til å uttrykke «ekstrem bekymring». De omtaler det som et «tilslørt angrep» på ERC, ifølge Research Professional News.
Rektor Svein Stølen ved Universitetet i Oslo er også bekymret.
— Dette er rart og uheldig, og det er vanskelig å se hva som er fordelen med denne måten å gjøre det på. ERC-presidentene har hatt lange åremålsperioder, og det har tjent EU og ERC godt. Jeg vet ikke hva som er motivasjonen for forslaget, men vi trenger sterke ERC-presidenter, og det kan tenkes at dette vil gi EU-kommisjonen større styring og kontroll, sier Stølen til Khrono.
Jobbet for å doble
Den tyske utviklingsbiologen og immunologen Maria Leptin har vært president for ERC siden 2021.
I et intervju med Khrono den gangen gikk hun friskt ut og erklærte at «målet er å legge grunnlaget» for en dobling av budsjettet.
Med EU-kommisjonens nylige forslag til langtidsbudsjett ser det ut til at hun har klart akkurat det.
Da Leptin og ERCs vitenskapelige råd besøkte Universitetet i Bergen i fjor sommer, advarte hun i Khrono mot å droppe forskningssamarbeid med konkurrentland selv om den geopolitiske situasjonen er utfordrende.
— Selvsagt utleverer du ikke resultatene dine til din verste konkurrent, som du vet vil ta rotta på deg, for å si det litt direkte. Men du kan ikke stenge av samarbeid fordi du risikerer å tape. Det er litt det samme med konkurransen mellom land. Dersom vi stenger av, slutter vi å lære. Vi må dessuten innse at de fremste konkurrentene ligger foran oss. Om vi slutter å samarbeide med konkurrentene våre, skyter vi oss selv i foten, sa hun.
