terrorisme
Norsk student mistenkt for å ha forberedt terrorangrep
Den norske studenten som er pågrepet i Bulgaria er mistenkt for medlemsskap i en terrororganisasjon, forberedelser til et terrorangrep og oppildning til terrorisme.

OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Nordmannen (22) som denne uken ble pågrepet i Bulgaria for deltakelse i en terrororganisasjon, er også mistenkt for å ha forberedt et terrorangrep.
Han er også mistenkt for å ha oppildnet til terrorisme, opplyser bulgarsk påtalemyndighet til VG.
– I den koordinerte operasjonen ble en voksen borger av kongeriket Norge pågrepet. Han blir etterforsket av norske myndigheter for medlemskap i en terrororganisasjon, forberedelser til et terrorangrep og oppildning til terrorisme, skriver Valentina Madzharova ved spesialpåtalemyndighetens kontor i Bulgaria i en epost.
PST ønsker ikke si noe mer rundt siktelsen før mannen er utlevert til Norge. Det tror de kan skje allerede neste uke.
– Vi får komme tilbake til mer rundt siktelsen da. Nå gjennomfører vi etterforskning og avhør og vil derfor ikke si noe mer ennå, sier seniorrådgiver og pressekontakt Martin Bernsen i PST.
Onsdag ble en 18-åring pågrepet i Oslo, samtidig som 22-åringen ble pågrepet i Bulgaria. Begge er siktet for å støtte al-Qaida.
Støtten dreier seg om nettaktivitet på ulike plattformer og fora, sa politiadvokat Thomas Blom hos Politiets sikkerhetstjeneste (PST) onsdag. Han opplyste da at 22-åringen var siktet for flere forhold, men ville ikke utdype dette.
De to siktede er i familie. Ifølge VG er de brødre.
Nylige artikler
KI kan aldri erstatte læreboka
Norge mangler en beredskap for fysisk stengte skoler
Vitenarkivet utsettes - igjen
Flere samskipnader sliter: Kutter kantiner, ansatte og selger ut studentboliger
Sit har et ansvar som boligutvikler – også for kulturmiljøet
Mest leste artikler
Mangfold-forskeren skulle til Norge. Trump-administrasjonen sa nei
Foredragene til denne professoren koster tusen kroner minuttet
Slakter rektormaleri. — Skandaløst dårlig
Studentavis sendte Musk-inspirerte spørsmål til ansatte. Da ble det bråk
Slik skal KI-milliarden brukes. Her er de nye KI-sentrene