ansettelse
Nytt åremål til kunstdekan i Stavanger
Morten Schjelderup Wensberg får en ny periode som dekan ved Fakultet for utøvende kunstfag ved Universitetet i Stavanger.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Styret ved Universitetet i Stavanger ansatte torsdag Morten Schjelderup Wensberg i en ny åremålsperiode som dekan ved Fakultet for utøvende kunstfag.
Wensberg har hatt dekanstillingen de fire siste årene og er ellers professor i dirigering ved fakultetet. Han er også leder for Universitets- og høgskolerådets nasjonale fagorgan for utøvende og skapende musikk og faglig leder i Dirigentløftet, ifølge universitetets nettsider.
Spiller eufonium
Wensberg har dirigert en rekke orkestre, ensembler og korps i flere land og er utdannet eufonist ved Norges musikkhøgskole og Duquesne University i Pittsburgh, USA. Senere tok han en master i orkesterdirigering ved Norges musikkhøgskole.
Eufonium er et messinginstrument som ser ut som en liten tuba.
Seks søkere
Det var seks søkere på stillingen, blant dem tre andre fra fakultetet: professor Elizabeth Norberg-Schulz, professor Tor Yttredal og førsteamanuensis Stein Inge Brækhus.
Styret ansatte også instituttleder ved Norges hotellhøgskole, som hører inn under Det samfunnsvitenskapelige fakultet. Her gikk jobben til Trude Furunes.
Dessuten ble Bjørn Henrik Auestad ansatt i ny åremålsperiode som instituttleder ved Det teknisk-naturvitenskapelige fakultet, Institutt for matematikk og fysikk.

Nylige artikler
Evakuering ved UiT etter funn at mistenkelig pakke
Grande hyller samarbeid med Kina. — Verdensledende forskere
Rolf Qvenild (1938—2026)
Skjebnedag for Østlandsforskning. Massive protester fra alle fagforeningene
Målingar frå Språkrådet hjelper oss lite i arbeidet med å fremje nynorsk på UiA
Mest leste artikler
Stenger ute alle søkere fra Iran, Russland, Kina og Nord-Korea
Student ble utestengt i to år etter tre tvilsmeldinger
Berg-Hansen og jeg
Sensitive teknologier: Slik er Norges forskningssamarbeid med «risikoland». Samarbeider mest med Kina om KI
Stjerneforskere måtte slutte etter kontakt med Epstein