statsbudsjett

Reagerer på pengetildeling: Kaller AYF for «en lukket organisasjon for eliteforskere»

Organisasjonen ferske forskere (OFF) synes det er leit at Arbeiderpartiet vil gi 3,5 millioner kroner til Akademiet for yngre forskere (AYF), mens de selv ikke får en krone. AYF svarer at det er regjeringens ansvar å prioritere midler.

Anders T. Hjertø Lind har ledet Organisasjonen ferske forskere siden oppstarten i 2023. Nå mener han det er på høy tid at regjeringen bidrar med midler til å drifte organisasjonen.

«Mens regjeringen fortsetter å øse penger over en eliteorganisasjon som på ingen måte kan sies å representere ferske, eller unge, forskere flest, fant de ikke plass til å støtte vårt arbeid.»

FAKTA

Organisasjonen ferske forskere (OFF)

  • Etablert våren 2023.
  • En medlemsbasert politisk interesseorganisasjon som har som formål å representere interessene til forskere i en tidlig karrierefase.
  • Har litt over 300 medlemmer per november 2025. Medlemskap er gratis, og organisasjonen blir styrt av medlemmene etter demokratiske prinsipp.
  • Alle ansatte i yrker med forskningstid, samt aktive ph.d.-kandidater og personer med doktorgrad oppnådd i løpet av de siste sju årene, kan tas opp som medlem i organisasjonen.

Kilde: Organisasjonen ferske forskere

Det skriver leder Anders T. Hjertø Lind og nestleder Oda Elisabeth Wiese Tvedt i Organisasjonen ferske forskere i et debattinnlegg i Khrono.

I Arbeiderpartiets forslag til statsbudsjett for 2026, bevilges det 3,5 millioner kroner til Akademiet for Yngre forskere (AYF).

Organisasjonen ferske forskere, som ble etablert i 2023, fikk null. De sendte tidligere i år et innspill til Regjeringen der de ba om én million kroner.

— Med over 300 medlemmer er det en moderat sum sammenlignet med de 3,5 millionene Akademiet for Yngre Forskere, med sine 42 medlemmer, årlig mottar, skriver Lind og Tvedt i debattinnlegget i Khrono.

— Begrenset hva vi kan gjøre

Khrono har spurt OFF-lederduoen om hvorfor de mener det er viktig å gi beskjed om dette nå.

— I valgkampen ble det snakket varmt om viktigheten av å satse på forskning. Samtidig opplever mange ferske forskere vanskelige arbeidsforhold, midlertidighet og maktubalanse. Om regjeringen faktisk ønsker å satse på forskning, er dette utfordringer som må tas tak i. Det gjøres ikke ved å kun gi pengestøtte til en lukket organisasjon for eliteforskere, svarer Lind.

Ifølge han står den nye organisasjonen klar til å bidra, men at de mangler penger.

— Det er vanskelig å være synlige i maktens korridorer når vi ikke har penger til å reise på møter i Oslo og fremme ferske forskeres perspektiver, sier Tvedt.

FAKTA

Akademiet for yngre forskere (AYF)

  • Etablert 29. oktober 2015.
  • Et uavhengig nettverk for samarbeid og erfaringsutveksling blant yngre forskere.
  • Består av rundt 40 yngre forskere som jobber i Norge.
  • Medlemmer må søke om medlemskap, og ha "betydelig og selvstendig vitenskapelig eller kunstnerisk utviklingsarbeid å vise til samt ha markert seg aktivt og faglig innenfor eget fagfelt".
  • Medlemskapet varer i fire år, og oppnås på bakgrunn av søknad etterfulgt av intervju.

Kilde: Akademiet for yngre forskere

Hun understreker at debattinnlegget og utspillet fra OFF ikke må tolkes til forkleinelse for alle de dyktige folkene som utgjør Akademiet for yngre forskere.

— Hvor mye penger AYF bør få fra staten får være opp til andre å vurdere. De har jo også en forskningskonkurranse for unge som krever ressurser, poengterer nestlederen.

— Men det er et prinsipielt politisk spørsmål, om de velger å finansiere en organisasjon med strenge opptakskrav, og deretter behandle den som representativ, samtidig som de ikke støtter en faktisk medlemsbasert organisasjon som representerer det samme segmentet, repliserer Lind.

— Har ikke demokratisk mandat

— Dere kaller AYF for et eliteakademi, hva legger dere i det?

— De har moderert ordbruken noe den senere tiden, men AYF er fortsatt et lukket akademi med få plasser og opptak basert på eksellense, svarer Lind.

— Selv om AYF bestreber seg på å representere et mangfold av dem som har særlig utmerket seg, er ikke det samme som å faktisk representere et mangfold av ferske forskere, påpeker Tvedt.

Lind mener at AYF representerer en liten elite.

OFF-lederduoen mener at Akademiet for yngre forskere ofte får fremstå som, og ikke minst tar rollen som, talerør for ferske forskere — og at dette er problematisk.

— Jeg mener at de ikke har demokratisk mandat til det, sier Tvedt.

— Og dette er en rolle som styrkes gjennom at det kun er AYF, og ikke OFF, som får støtte fra staten, sier Lind til slutt.

Oda Elisabeth Wiese mener at organisasjonen hun er nestleder for, Organisasjonen ferske forskere, burde fått penger fra regjeringen.

AYF: — Regjeringens ansvar

Khrono har spurt leder for Akademiet for yngre forskere, Marte E.S. Haaland, om hva hun tenker om noe av det lederduoen i OFF sier om både AYF som organisasjon og om tildelingen av pengene fra regjeringen.

Haaland understreker at AYF er en nasjonal arena for yngre forskere fra alle fagfelt og alle typer stillingskategorier. Hun ønsker også å være tydelig på at medlemmene er valgt inn gjennom åpne og transparente prosesser.

— Vi er et arbeidende akademi hvor medlemmene er forventet å bidra aktivt inn i vårt arbeid. Medlemmene våre arbeider for å fremme viktige forskningspolitiske interesser for yngre forskere generelt, sier Haaland.

— Dere får 3,5 millioner kroner, OFF får ingenting. Hva tenker du om det?

— Det er regjeringens ansvar å prioritere midler. Vi mener at både AYF og OFF har viktige roller, og vi støtter at flere stemmer for yngre forskere blir hørt. Det ville selvsagt vært positivt hvis regjeringen også kunne finne rom for å støtte OFF, svarer AYF-lederen.

Hun peker på at både OFF og AYF jobber for å fremme forskeres vilkår og muligheter, og synes det er positivt at det finnes flere aktører som jobber med de samme sakene.

AYF-leder Marte E.S. Haaland. håper på godt samarbeid med OFF i fremtiden.

— En betydelig del av støtten til AYF går til å arrangere Konkurransen unge forskere. Gjennom dette fremmer vi forskning for en stor målgruppe, og arbeidet bidrar til rekruttering av fremtidige forskere til hele sektoren, sier Haaland.

— Ellers vil jeg bare si at vi er glade for at OFF og AYF deler såpass mange kjernesaker. Vi samarbeider med flere organisasjoner og jobber for å styrke Norges forskningssatsing. Vi ser stor verdi i å stå sammen om saker som angår yngre forskere, og vi håper også at OFF og AYF kan finne felles prosjekter og initiativer fremover, avslutter Haaland.

Statsråden: Videreføring

Tilskuddet til AYF for 2026 er en videreføring av støtten de har mottatt de siste årene. 

Det skriver forsknings- og høyrer utdanningsminister Sigrun Aasland i en e-post til Khrono.

— Organisasjonen ferske forskere er en relativt ny organisasjon som allerede har gjort seg bemerket i det offentlige ordskiftet. Det har vi merket oss og derfor inviterer vi også inn OFF til møteplasser mellom myndigheter og forskerne. AYF har over de siste 10 årene markert seg som en viktig og velkjent stemme, med bred representasjon, skriver statsråden.

Powered by Labrador CMS