Palestina
Rødt tar Khamis Elessi-saken til Stortinget
Rødts Hege Bae Nyholt er opprørt etter å ha lest historien til den palestinske professoren som sitter fast i Gaza. — Vi bør uttrykke respekt for jobben han har gjort. I stedet møtes han av norsk byråkrati, sier hun.
— Det er så lite som skal til fra norsk side. Gang på gang fordømmer regjeringen krigføringen på Gaza, og så er de ikke villige til å omsette ord til praksis, sier Hege Bae Nyholt, utdanningspolitisk talsperson i Rødt.
Hun reagerer kraftig på historien om den Khamis Elessi, den palestinske legen og professoren i medisin. Han har fått stipend og stilling ved Universitetet i Oslo (UiO) gjennom Scholars at Risk-programmet, har arbeidstillatelse og midlertidig oppholdstillatelse i Norge.
Men norske myndigheter har vært tilbakeholdne med å bistå for å få ham ut av Gaza, med den begrunnelse at de ikke kan yte konsulær bistand til personer som ikke er norske statsborgere eller har særlig tilknytning til landet, noe som har fått flere til å reagere.
Tar saken til Stortinget
— Her har du en lege som har valgt å utøve legegjerningen sin og hjelpe sitt eget folk til tross for at han med det setter seg i en situasjon med fare for eget liv og helse. Vi bør uttrykke respekt for jobben han har gjort. I stedet møtes han av norsk byråkrati, sier Nyholt og bekrefter at hun nå vil ta saken opp i Stortinget.
Hun påpeker at dette er et stipend nettopp for akademikere som er i en situasjon hvor de ikke kan utøve sitt yrke, og at det da er naturlig at enkelte av disse sakene vil kreve litt mer jobb.
— Når en først gir et slikt stipend, følger det med en forpliktelse om å gjøre en innsats for å få ham til Norge.
— Blir Scholars at Risk-ordningen nærmest symbolpolitikk? Noe å smykke seg med når stipendene går til personer det er lett å få til Norge?
— Ja, det fremstår sånn. Og jeg skjønner ikke helt hvorfor utenrikstjenesten er så redde for å hjelpe til heller.
— Det pekes blant annet på at det er vanskelig å verifisere identitet?
— Jo, men det er noe med humanismen i det. Man må kunne stole på folk. Og i tillegg er det jo mulig å identifisere dem. Her har til og med en UiO-ansatt flydd nedover med ID-papirer.
— Fremstår kynisk
Nyholt har heller ikke stort til overs for skillet utenrikstjeneste gjør mellom norske og utenlandske statsborgere i denne saken.
— Det fremstår kynisk i en situasjon hvor det er nødvendig med hjelp. Her er alt på plass, og han kan dele sin kunnskap og erfaring med oss, både som lege som har arbeidet under et folkemord, og inn mot gjenoppbyggingen av landet.
Nyholt viser til at Rødt tidligere har tatt til orde for at palestinske studenter med påbegynte grader skal få fullføre utdanningen i Norge ut fra samme argumentasjon.
— På et eller annet tidspunkt skal Gaza gjenoppbygges. Og da vil det være helt nødvendig at man har kompetente folk som kan sørge for at en får på plass de utdanningene som trengs.
Får støtte av SV
Rødt er ikke alene på rødgrønn side om å reagere på måten norsk utenrikstjeneste, og med det den regjeringen de selv er støttepartier for, har agert på i saken.
— Poenget med ordningen er at den skal ta vare på forskere i risikoområder, noe Gaza er i aller høyeste grad. Når han har fått jobb, oppholdstillatelse og er med i programmet, da må norske myndigheter selvfølgelig gjøre det de kan for å få hentet ham, og hans familie, til Norge, sier Sunniva Holmås Eidsvoll, som sitter i utdannings- og forskningskomiteen på Stortinget for Sosialistisk Venstreparti.
— Det er trist og meningsløst å se at personer som Elessi, med ressurser og kompetanse, blir sittende i krigsområder når Norge burde tatt mer ansvar for å hjelpe dem hit, sier hun.
