European university association
Whittaker vant rektorkampen om styrevervet
Rektor ved Universitetet i Agder Sunniva Whittaker stakk av med seieren om styrevervet i European University Association.
Brussel (Khrono): — Vi er glade for at Sunniva Whittaker ble valgt med stort flertall inn i styret til EUA i dag, skriver generalsekretær i Universitets- og høgskolerådet (UHR) Nina Sandberg i en e-post til Khrono.
Torsdag 2. oktober var det ekstraordinær generalforsamling i European University Association (EUA) med én sak på agendaen: valg av nytt styremedlem.
Det var godt oppmøte med rundt 140 medlemmer som deltok i avstemmingen, der Whittaker fikk overveldende flertall. Hun gleder seg til å delta i sitt første EUA-styremøte slutten av oktober.
Alle de nordiske foreningene har støttet rektor ved Universitetet i Agder Sunniva Whittakers kandidatur. I nominasjonen legges det vekt på hennes kulturelle kompetanse, strategiske innsikt, inkluderende lederstil.
Mot henne stilte ungarske rektor ved Obuda universitetet Levente Kovács.
— Jeg er glad for at Sunniva ble valgt inn. Vi er opptatt av mange av de samme sakene. Jeg ser frem til videre godt samarbeid med henne, sier Kovács i en kommentar til Khrono.
Han påpeker videre at valget av Sunniva gir en bedre representasjon av Skandinavia i EUA og er bra for kjønnsbalansen i styret.
Begge har vært rektor omtrent like lenge. Mens Whittaker har ledet Universitets- og høgskolerådet i Norge, har Kovács vært visepresident i den ungarske rektorkonferansen.
Kritisk til EU-avgjørelse om utestengelse
Levente Kovács har i intervjuer uttalt at han er sterkt kritisk til EUs utestengelse av Ungarn fra programmer som Horisont Europa og Erasmus+, som han mener bygger på fiktive argumenter og bevis.
Utestengelsen fra EU-programmene begrunnes blant annet i knebling av den akademiske friheten.
— Dette er første gang en representant fra Ungarn kommer så langt i prosessen om et styreverv i EUA. Det er svært positivt. Dette gjenspeiler også innsatsen vi gjør for å sørge for at Ungarn igjen skal bli inkludert i Horisont og Erasmus+, sier Kovács til Khrono.
På den akademiske frihetsindeksen for 2025 ble Ungarn målt til å være blant de 30 til 20 prosentene av land med minst frihet.
EUA har bedt Ungarns regjering ta grep for å sikre demokrati og akademisk frihet, slik at landet igjen kan inkluderes i programmene.
Snakket om hvorfor EUA er viktig
Sunniva Whittaker og Kovács fikk fem minutter hver til å presentere seg før avstemmingen.
Whittaker sier at hun var mest opptatt av å snakke om hvorfor hun ønsker å bli en del av styret fremfor egne meritter.
— Jeg snakket om den nytten jeg har hatt av EUA, som leder for som leder av eget universitet, som leder av UHR og generelt. I tillegg la jeg vekt på hvor viktig det er at vi står sammen, sier hun.
— I tillegg la jeg vekt på at jeg har 25 års erfaring som akademisk leder og at områdene jeg er mest opptatt av er akademisk frihet, studentinvolvering og forskningens samfunnsmessige betydning.
Whittaker vil sitte som EUA-styremedlem frem til april 2029.
Mobiliserte i forkant av avstemming
Whittaker og hennes team har gjort mye for å mobilisere støtte i forkant av avstemmingen. Blant annet har de sendt ut et brev til samtlige medlemsorganisasjoner, der hun beskriver hva som er viktig for henne.
— Vi lever i en tid der det er viktig at universitetssektoren står sammen for å hegne om demokratiet og arbeider for å synliggjøre betydningen av forskning og kunnskap for samfunnet, sa Sunniva Whittaker i en kommentar til Khrono i forkant av avstemmingen.
— Mange land går i feil retning når det gjelder akademisk frihet. Det er urovekkende å se hva som for eksempel skjer i Serbia. Det er viktig å vise at vi står sterkere sammen.
Saken er oppdatert med kommentarer fra Levente Kovács fredag klokken 1020.
