Krigen i Ukraina Russisk arkeolog arrestert i Polen. Risikerer utlevering til Ukraina Den russiske forskeren Alexandr Butjagin ble pågrepet da han ankom Polen for å holde en forelesning om Pompeii. Han er siktet for ulovlige utgravinger og ødeleggelser av et kulturminne på Krim-halvøya.
EU-topp: — Vi må ikke være redde for Trump — Vi må være forberedt på alle scenarioer fremover, sa Valérie Hayer, leder for den liberale fraksjonsgruppen i EU-parlamentet, da hun snakket om den amerikanske presidenten.
Publiserte i tidsskrift der han selv var redaktør: — Har ingenting å skamme meg for Den anerkjente finansprofessoren Brian Lucey ved Trinity College nekter ikke for å ha gitt den endelige godkjenningen til å publisere artikler der han selv var forfatter. Men han er uenig i forlagets avgjørelse om å trekke tilbake artiklene.
Professor med bokanmeldelse på 203 sider: «Blottet for intellektuelt innhold» I bokanmeldelsen fastslår den franske professoren at fagboken fra Oxford University Press er «blottet for intellektuelt innhold» og «hyklersk og slapp.» Den utilslørte bokslakten har skapt reaksjoner.
Trump med enda et slag mot internasjonal forskning Trump har meldt USA ut av 66 internasjonale organisasjoner. — Markerer et brudd med den internasjonale ordenen, sier instituttleder Leiv Marsteintredet ved Universitetet i Bergen.
Universitet må selge splitter ny milliard-campus for å dekke underskudd Tillitsvalgte og ansatte mener at byggingen av prestisjecampusen Castle Meadow, som nå må selges, er en grunnene til at det anerkjente toppuniversitetet i Nottingham har havnet i økonomisk uføre.
Krever 200 milliarder mer til Erasmus+ Til tross for en foreslått økning på 50 prosent av Erasmus+budsjettet, vil det langt fra være nok, advarer europeiske universitetsorganisasjoner.
Columbia-forsker i Paris: Blir møtt med forferdelse og sympati — Når du tilbringer mye tid ved et amerikansk universitet, begynner du å tvile på din egen oppfatning av virkeligheten. I Paris får jeg bekreftet at resten av verden reagerer sterkt på det som skjer, sier førsteamanuensis Joseph Howley.
John-Arne Røttingen: — Tilliten til forskning er svekket etter pandemien — Det vil alltid være usikkerhet om ny kunnskap. Jeg tror vi i større grad bør formidle forskningens usikkerhet og at kunnskap er i bevegelse, sier forskningstoppen John-Arne Røttingen i Wellcome Trust.
Professor presset ut etter transuttalelser. Nå har britiske universiteter fått en ny lov Presset fra transaktivistene ble for mye, mente professor Kathleen Stock. Hun valgte å slutte i jobben ved Universitetet i Sussex. Nå har den britiske regjeringen innført nye regler for å sikre ytringsfrihet og hindre kansellering på universitetene.
Jubel for britisk retur til Erasmus+ Etter Brexit ble Storbritannia ekskludert fra alle EUs programmer. Nå er de sakte, men sikkert på vei inn i flere av dem igjen.
Nye «superstipend» for realfagsstudenter møter motstand Norge advarer om at de nye stipendene kan komme til gå på bekostning av mobilitets- og samarbeidsprogrammene i Erasmus+. En rekke andre land er også kritiske.
Tollvedtak kan skape presedens. Vil det samme skje med Horisont Europa? Tollbarrieren for stål kom ut av det blå. Nå står forhandlingen om Norges deltagelse i Horisont Europa, og det er ikke opp til Norge hvordan det ender.
Mindre forskningstid hindrer kvinner i å lykkes To ulike prosjekter ved NTNU og UiO tok tak i problemet. Konkrete tiltak ga flere kvinnelige toppforskere og professorer.
Stipendiaten fikk en melding på LinkedIn som skulle snu opp ned på alt Stipendiat Anders Gunnar Helle hadde ett år igjen av doktorgraden ved NMBU. Da han ble headhuntet til FN.
Federica Mogherini sier opp som rektor etter korrupsjonsanklagene College of Europe-rektor Federica Mogherini er løslatt fra fengsel. Hun har nå varslet sin avgang og takker for tilliten og støtten fra de ansatte og studenter.
Rektor Mogherini arrestert etter korrupsjonsanklager Arrestasjonen av rektoren for College of Europe, Federica Mogherini, og EU-toppdiplomaten Stefano Sannino sender sjokkbølger i EU.
Trump-administrasjonen lover å frigi 8 milliarder til universitet — Dette er ikke en avtale universitetet tar lett på, sier konstituert rektor Henry Bienen ved Northwestern Universitet i Chicago.
Antallet norske studenter nesten halvert på 10 år Tallet på norske studenter i Storbritannia har stupt de siste 10 årene. Likevel er det fortsatt det største studielandet for norske gradsstudenter i utlandet.
15.000 stillinger kuttet ved britiske universiteter i år: — Høyere utdanning ødelegges En tredjedel av britiske universiteters realinntekter har forsvunnet det siste tiåret. Nå kan det bli innført en ny skatt som vil ramme mange universiteter hardt.
Halve Fulbright-styret slutter i protest mot Trump — Vi kan ikke med god samvittighet være involvert i programmet, skriver de nederlandske styremedlemmene i sitt oppsigelsesbrev.
Laurent er 15 år. Nå skal han forsvare doktorgraden — Mitt mål er å skape supermennesker, sier Laurent Simons (15), som allerede er i gang med sin andre doktorgrad.
Voldsom økning i forbudte bøker. Nå rammes universiteter Amerikanske bibliotekarer risikerer både bøter og fengselsstraff for å tilgjengeliggjøre såkalt upassende litteratur, ifølge den amerikanske bibliotekforeningen.
Fripro-søknad om uetisk dyrehandel ble vurdert av ekspert på eksorsisme — Jeg har mistet all tillit til Forskningsrådet, sier forsker Ragnhild Sollund. Forskningsrådet innrømmer feil og vil gi søknaden en ny sjanse.
Dette fremtidscenarioet frykter europeiske universiteter mest Antidemokratiske krefter er på fremmarsj. Om dette tiltar i Europa de neste ti årene, vil universitetene måtte kjempe for sin autonomi, viser ny rapport fra European University Association.
Ett år med massive demonstrasjoner. Politiet okkuperer universitet — Universitetene og Serbia blir aldri det samme, sier førsteamanuensis Vladimir Mihitsj. 1. november markeres ettårsdagen for togstasjonskollapsen i Novi Sad i Serbia.
Universiteter på kollisjonskurs med regjeringen: Håper på politisk kursendring Nederlandske universiteter har saksøkt utdanningsdepartementet på grunn av store budsjettkutt. I dag er det valg i Nederland, og nederlenderne skal avgjøre om regjeringspartiene får fortsette.
«Den dummeste, dyreste og mest skadelige reformen noensinne» Folketingsrepresentant Stinus Lindgreen er ikke nådig når han omtaler Danmarks nyeste universitetsreform. Dansk Industri-direktør er mer positiv.
Vil ikke garantere at høgskoler og universiteter slipper budsjettkutt Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap) sier det blir opp til Stortinget hvor millionene til sletting av studielån skal tas fra.
Rektor diskuterer ledelsesdilemmaer med KI Rektor Peter Møllgaard ved Copenhagen Business School bruker kunstig intelligens aktivt for å bli en bedre leder.
ERC lanserer nytt superstipend på over 80 millioner kroner Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland tror norske forskere vil hevde seg godt i konkurransen om de nye superstipendene.
Agders europakontor har gjenoppstått. Nå med universitetet på laget — Vi skal påvirke, mobilisere og øke gjennomslagskraften i EU, sier styreleder for Agders nye europakontor og UiA- direktør Ann Camilla Krogh.
Domstol: Trump bryter loven om ytringsfrihet Trussel om utvisning av utenlandske akademiske ansatte og studenter er brukt til å kneble ytringsfrihet, slår domstol fast.
Whittaker vant rektorkampen om styrevervet Rektor ved Universitetet i Agder Sunniva Whittaker stakk av med seieren om styrevervet i European University Association.
Dette betyr USAs nedstenging for akademia og forskning Den føderale nedstengingen i USA vil føre til stans i forskning og forskningstildelinger. Dersom den varer lenge vil den kunne få alvorlige konsekvenser.
Her får samfunnsfag-studenter mer enn dobbel studieavgift I Australia har myndighetene tatt debatten om jobbnyttige studier et steg lenger. Her premieres profesjons- og landbruksfag med store kutt i studieavgiften, mens humaniora, jus og samfunnsfag-studentene straffes.
Norge mot Ungarn i rektorkamp om styreverv UiA-Rektor Sunniva Whittaker stiller mot den ungarske rektoren Levente Kovács for å bli valgt som styremedlem i universitetsalliansen European University Association (EUA).
Slik forsvarer NTNU millioner til Brussel-kontor Hele NTNU-ledelsen med rektor Tor Grande i spissen var samlet i Brussel for å markere universitetets 10-år i EU-hovedstaden. I fjor kostet drift av kontoret fem millioner kroner.
Statsråd Aasland på G20: Vanskeligere å få til enighet Det ble ingen ny erklæring for forskning og innovasjon blant verdens rikeste nasjoner.
EU vurderer loddtrekning i Horisont Europa EU-sjefen for forskning, Ekaterina Zaharieva, letter på sløret om hvordan EU-kommisjonen vurderer å forenkle prosessene i Horisont Europa.
Ny rapport: Utdanning lønner seg lite i Norge Norge er blant landene med størst økning i unge som tar høyere utdannelse, men det skyldes ikke den fete lønnen de vil få etter endte studier. Se hvordan høyere utdanning i Norge endrer seg sammenlignet med andre OECD-land.
Universiteter må avkorte Erasmus+-støtte. — Uheldig Universiteter og høgskoler fortviler over at de får for lite Erasmus+-støtte. Fagdirektør i HK-dir Vidar Pedersen synes det er beklagelig.
USA bygger ned globale forskningsfyrtårn: — Det største angrepet på forskning Norce-konsernsjef Camilla Stoltenberg mener nedbyggingen og politiseringen av USAs forskningsinstitusjoner, som National Institutes of Health (NIH), vil få enorme konsekvenser for USA og globalt.
Frontene tilspisses ved universitetene etter drapet på Charlie Kirk Universiteter har innført lockdown på grunn av trusler, ansatte er oppsagt etter å ha hetset Kirk, og kritikken hagler om at Kirk både hylles for mye og kritiseres for mye etter sin død.
Skutt på campus: Mente universitetene indoktrinerte unge Charlie Kirk fremstilte universitetene som bastioner for venstreradikal indoktrinering og startet angiverliste for professorer som bryter med MAGA-filosofi.
Populær britisk partileder mener universitetene forgifter studentenes tanker Nigel Farages uttalelse om å «gjøre Storbritannia stort igjen» er åpenbart inspirert av Trump. Det samme er hans angrep på universitetene. Dette vil vi se mer av fremover i Europa, tror Erik Mustad, dosent i britiske studier.
Ny studie: Tilfeldigheter og skjevheter påvirker hvem som får forskningsstøtte Stipendiat Jan-Ole Hesselberg kritiserer Forskningsrådet og andre som deler ut støtte til forskning, for å ta for lett på likebehandling av søknader: — Hvem som vurderer søknaden har nesten like mye å si som kvaliteten på søknaden.
Øyvind Ødegård slapp gjennom nåløyet og får 23 millioner kroner 92 forskere ved norske forsknings- og utdanningsinstitusjoner søkte ERCs høythengende Starting Grant for ferske forskere i år. Bare sju fikk positivt svar. NTNU-forsker Øyvind Ødegård får 23 millioner kroner.
Vil endre Horisont Europa: — Det må bli kortere frister og mer åpne tema EU-sjefen for forskning, Ekaterina Zaharieva, er tydelig på at milliardene til forskning ikke lenger vil være reservert for sivile formål og at forskningen må bidra til et bedre samfunn.
Danskene tok en Pollestad - lykkes ikke Sp-topp Geir Pollestads forslag om å legge flere studieplasser i distriktene, er forsøkt i Danmark, med middels resultat. Fortsatt er en like stor andel av studentene i storbyene.
Draghi etterlyser reformer: — Det siste året har bare gjort det mer presserende Mario Draghi mener Europas eksistens avhenger av at det satses på forskning og ny, banebrytende teknologi. — Europa har allerede mistet toget, men kan fortsatt rekke å hoppe på noen togvogner, sier han.
Året i USA ble mye mer dramatisk enn forventet. — Føler lettelse og sorg — Det vi ser i USA nå er politisk desperasjon, sier professor Jan Grue, etter ett år som gjesteforsker ved Berkeley i California.
Tommel opp for nye regler for eksportkontroll Folk i kunnskapssektoren er glade og lettet over lisensunntak for grunnforskning i det nye eksportregelverket. Men professor Helge Holden advarer mot at det kan bli et hvileskjær.
Nye regler for eksportkontroll: Lisensunntak for grunnforskning Forslaget til ny forskrift om eksportkontroll ved kunnskapsoverføring møtte sterk motstand da det ble sendt på høring i 2022. Tre år senere er forskriften endelig klar.
Forskningsrådet ga topp- og bunnkarakter til samme søknad Professor Håvard Kauseruds Fripro-søknad ble vurdert vidt forskjellig i to søknadsrunder. — Jeg opplever fagpanelets tilbakemeldinger som upassende subjektive og tidvis usaklige, sier han.
Forskningsverden ser mot Danmark etter eventyrlig suksess med slankemedisin Kan forskningssuksessen til slankemedisingiganten Novo Nordisk gjentas? Ja, mener dansk nobelprisvinner.
— Jeg kan fint være inne i to uker i strekk for å jobbe Vincent Engel har drømmekontoret. — Her kan jeg skrive, lese, lytte til musikk, se film og holde møter. Dette er min kulturelle kokong, sier han.
EU-kommisjonen vil ekskludere Israel fra Horisont-program Israelske selskaper har fått over to milliarder kroner fra Horisont Europa til innovasjon og teknologi. EU-kommisjonen ønsker å sette en stopper for dette, men Tyskland sier nei.
Endelig Fulbright-ja: 21 norske forskere får reise, men én fikk mangfolds-nei Fulbright-forsker Karine Eide og mannen var usikre på om det ville ordne seg. Da visumet kom, kastet de ikke bort tiden. Tre dager etter satt de på flyet.
Columbia og Brown må dele info om studentenes hudfarge med Trump-administrasjonen Detaljer i avtalene med Trump-administrasjonen avdekker at prestisjeuniversitetene har gått med på å dele lister over studentopptak, inkludert informasjon om hudfarge, minoritetsbakgrunn og etnisitet.
Polartoktet er i gang. Forsker i lykkerus. — Men vil savne laboratoriet 13 forskere og 57 studenter har kastet loss fra Grønland. UiT-forsker Andreas Altenburger har forberedt reisen i ett år. Nå håper han å gjøre nye oppdagelser.
Tre spanske politikere avslørt for CV-juks Den fremadstormende spanske politikeren Noelia Núñez Gonsalez (33) har i likhet med to andre politikere trukket seg fra sine stillinger og verv, etter at det ble kjent at de ikke har den utdannelsen de påstår.
UiO på pallplass i Norden i antall ERC-stipend Avtroppende rektor Svein Stølen har grunn til å glise. UiO har løftet seg mange hakk i konkurransen om ERC-stipend opp mot andre nordiske universiteter.
Gjeninnfører muntlige og håndskrevne eksamener for å unngå KI-juks Penn og papir og muntlig er igjen på moten ved universiteter over hele verden, som forsøker å løse problemet med KI-juks.
EU vil bli best i klassen: Satser på multinasjonale kliniske studier EU er god på innovasjon og patenter når det kommer til livsvitenskap, men sakker akterut når det gjelder å ta forskningen i bruk i den virkelige verden. Ny strategi skal endre på dette innen 2030.
Fremragende, sier ERC. For dårlig, mener Norges forskningsråd. — Føles som voksenkjeft Samme søknad fikk vidt forskjellige vurderinger av Det europeiske forskningsrådet (ERC) og Norges forskningsråd. — Kan KI ha noe av skylda? undrer OsloMet-professor Svenn-Erik Mamelund.
Rapport: Press fra USA er en alvorlig trussel mot den akademiske friheten Den akademiske friheten i Europa er under press, viser ny rapport. USAs forsøk på å påvirke europeisk forskning, er en ny alvorlig trussel.
Uppsala oppfordret til Israel-reaksjoner. — Bør handle kraftfullt Styret ved det nordiske toppuniversitetet valgte å gå vekk fra prinsippet om å ikke ta stilling i utenrikspolitiske spørsmål. Rektor Anders Hagfeldt håper på en modigere debatt, men møter kritikk fra rektorkolleger.
UiB puster NTNU i nakken i ny internasjonal rangering Ett norsk universitet klatrer, et holder topplasseringen, mens fire går tilbake i fersk universitetsrangering. Innføring av studieavgift er en av årsakene til at flere taper terreng.
Sjusifrede stipend til disse fem fremragende forskere ERCs prestisjestipend går til forskning på tordenskyer, kriminelle løpebaner, algoritmer, krigføring og den matematiske verdensanskuelsen.
Etterlyser insentiver til samarbeid mellom næringsliv og forskningsaktører Sintef-rådgiver Anders Hanneborg mener Norge mangler treffsikre ordninger for mer samarbeid mellom næringslivet og forskningssektoren.
Finland har lovfestet å bruke mer på forskning. — Norge bør la seg inspirere Finland har lovfestet å øke forskningsbudsjettet kraftig og har innført en rekke insentiver for å få landets bedrifter og offentlige forskningsaktører til å samarbeide mer.
Mangfold-forskeren skulle til Norge. Trump-administrasjonen sa nei Til tross for anbefaling fra fagfellepanelet om at forskeren Christopher Martell burde få Fulbright-stipend, avslo Trump-administrasjonen søknaden. Uten begrunnelse.
En av fem søkere får ikke lenger støtte til utenlandsopphold: — Trodde slikt bare skjer i USA Forskningsrådet avvikler ordning med utenlandsstipend for flere titalls postdoktorstipendiater med forlenget kontrakt. — Jeg trodde slikt bare skjer i USA, ikke Norge, sier postdoktor Magdalena Madany-Saa.
Beredt til å gå i fengsel om de taper kampen Demonstrerende studenter i Serbia kjemper en beinhard kamp for reformer. På universitetene har de innført direktedemokrati der alle beslutninger tas ved avstemming.
Anerkjent islam-forsker frikjent for «forsvar av terrorisme» Påtalemyndigheten mente den tidligere forskningsdirektøren François Burgat burde sone åtte måneder i fengsel. Nå er han frikjent.
Fikk sparken etter hvit makt-møter. Nå avgjør han norske Fulbright-søknader Darren Beattie fikk sparken for å ha deltatt på nasjonalistiske møter. Nå er det han som bestemmer hvilke norske forskere som skal få Fulbright-stipend. Én norsk forsker har allerede fått avslag.
Universiteter risikerer å bli lagt ned: — Vi er under hevnangrep — Myndighetene har presset oss opp i et hjørne, sier visedekan Aleksandra Krstitsj ved Universitetet i Beograd.
Lover nytt selvstendig Horisont Europa — men for tidlig å juble Universitetsalliansene og forskningsmiljøenes jubler. Deres kamp om neste budsjett for forskning og innovasjon har ført frem. Men det er for tidlig å puste lettet ut, advarer UiO-rektor Svein Stølen.
Norsk forskning risikerer mindre tilgang til EU-milliarder For Norge er det mye som står på spill ved utformingen av nytt EU-budsjett til forskning. Norce-leder Camilla Stoltenberg frykter at norske forskningsmiljøers tilgang til EU-programmene svekkes.
Løp 2000 kilometer for å møte EU-parlamentet Studenter har løpt, haiket og gått fra Novi Sad i Serbia til Brussel i Belgia for å møte EU-parlamentet: — Trist at mange ikke vet hva som skjer i Serbia
«En for alle og alle for en»-pakt for universiteter mot Trump Professorene har forfattet en forsvarspakt som skal sikre at universiteter står opp mot urett fra Trump-administrasjonen — også den som ikke rammer dem selv.
Serbiske akademikere får kun forske én time om dagen Samtidig som studentdemonstrasjonene fortsetter for fullt, retter den serbiske regjeringen skytset mot ansatte ved universiteter og høgskoler. En klar hevn som følge av demonstrasjonene, mener akademikerne.
EU-kommisjonen vil skrote prinsipp om kun sivile formål i Horisont Europa — Uakseptabelt, sier leder for universitetsalliansen LERU, som frykter at EUs fremtidige rammeprogram for forskning og innovasjon vil ende opp med å bli et verktøy for flyktige politiske prioriteringer.
Hun tar doktorgrad om Henrik Ibsen - i Frankrike Den franske doktorgradsstipendiaten Solenne Guyot skriver om Henrik Ibsens forhold til middelalderen. — Jeg prøver å vise hvordan Ibsen var en forfatter av sin tid, sier hun.
Nobelprisvinner: — Ikke la dere diktere av politikken Nobelprisvinner og kjemiprofessor Ben Feringa har en klar oppfordring til høyere utdanningsinstitusjoner i en urolig verden: Husk deres formål.
Avbryter søknad i mangfoldsprotest. — Skuffende at de gir etter for press — Vi ønsker ikke å være medlem i en organisasjon som ikke står opp for akademisk frihet, sier dekan Ola Kvaløy ved Handelshøgskolen ved Universitetet i Stavanger.
Sverige vil bli fristed for amerikanske forskere Den svenske ministeren for høyere utdanning og forskning Johan Pehrson vil lokke amerikanske forskere til landet. I Norge jobbes det med å finne økonomiske virkemidler for utenlandske forskere og studenter.
Universitetene forventer mer EU-finansiering. — Kan ikke erstatte offentlige midler Universitetene forventer trangere økonomi, men mer EU-støtte. — EU-midlene kan ikke og bør ikke komme istedenfor nasjonale budsjetter, men i tillegg til, sier Enora Bennetot Pruvot i European University Association.
Støre: Børsfallet kan hindre amerikanske studenters tilgang til høyere utdanning Statsminister Jonas Gahr Støre er i Brussel for å snakke om toll og sikre at Norge ikke blir stående utenfor det europeiske fellesskap når tollkrigen strammer seg til.
300 forskere fra USA har søkt om akademisk asyl i Marseille Rektor ved universitetet Aix Marseille, Éric Berton, vil motta forskerflyktninger fra USA. Han oppfordrer andre europeiske universiteter til å bli med på dugnaden, så de får hjulpet flere.
Columbias rektor går av. Den nye rektoren har vært tydelig kritisk til demonstrantene En uke etter at Columbia-universitetet ga etter for Trump-ledelsens krav, går den konstituerte rektoren Katrina Armstrong av. Tidligere TV-journalist Claire Shipman tar over roret.
Norsk mangfoldsopprør sprer seg til hele Norden Handelshøgskoler fra Danmark, Sverige, Finland og Island har skrevet under på kritikken av akkrediteringsorganisasjonen som fjernet mangfoldsord fra sine kjerneverdier. — Et sterkt signal, sier BI-rektor.
«Om de høyere utdannings-institusjonene ikke gjør noe nå, så er det fare på ferde» — Det som skjer i USA nå er så radikalt at det er uforenlig med akademiske grunnverdier, sier Sjur Bergan, tidligere leder for Europarådets utdanningsavdeling og æresdoktor.
Pensjonert lege dømt til fengsel for å ha fabrikkert bok som plagiatbevis Domstolen mener den tyske legen laget en falsk antologi for å ødelegge instituttlederens karriere. Motivet skal ha vært sinne etter morens obduksjon.
Fraråder USA-reiser etter at forsker ble nektet innreise på grunn av Trump-meldinger Reaksjonene er sterke etter at en fransk forsker ble nektet innreise i USA på grunn av private anti-Trump-meldinger på telefonen. Det får flere akademikere til å fraråde reiser til USA. Noen tar til orde for boikott.
Fulbright-stipend i limbo: Paret frykter USA-planene for familien ikke blir noe av — Vi har sagt opp barnehageplass og allerede signert leiekontrakt i Santa Cruz, forteller forsker Randi Solhjell. Dersom Fulbright-stipendet hun skulle få trekkes tilbake, vil familien få store økonomiske utfordringer.
Handelshøgskoler reagerer på at mangfoldsord fjernes: — Svært uheldig Norske handelshøgskoler reagerer sterkt på at det internasjonale akkrediteringsorganet AACSB har fjernet alle mangfoldsord fra sine retningslinjer.
Blodrøde tall: Skotsk universitet nedbemanner over 600 ansatte Dundee universitet i Skottland har 830 millioner norske kroner i underskudd og har varslet at det må kvitte seg med 632 fulltidsstillinger. Beskjeden sender sjokkbølger inn i britisk akademia.
Harvard innfører ansettelsesstopp etter Trump-advarsel Harvard er et av 60 universiteter og høgskoler som har fått advarsel fra Trump-administrasjonen. Presidenten vil undersøke om de har gjort nok for å beskytte jødiske studenter.
— Den akademiske friheten har sunket til Sovjet-nivå Det russiske regimet strammer grepet om akademia. Patriotistisk obligatorisk undervisning skal gjøre studentene mer regimevennlige, sier forskere.
Ihor fikk aldri fullført studiene. Han ble drept i kamp mot russiske soldater Mange studenter og akademikere verver seg til krigen i Ukraina.— Vi hyller deres mot, sier den ukrainske universitetsdirektøren Valentyna Zasadko.
Sverige vil fostre gode realfagsforskere. De begynner i barnehagen Den svenske regjeringen vil at flere velger å studere realfag og har lansert en ny strategi som går fra barnehagen til forskerkarriere. Fagforeninger krever at strategien følges opp med økte budsjetter.
Oppsigelsene har begynt ved universitetene i Nederland Regjeringens budsjettkutt og nye språkkrav i høyere utdanning får store konsekvenser for nederlandsk akademia.
Over 90 professorer er oppsagt for «umoralsk oppførsel» i Russland De siste årene er minst 92 professorer sagt opp og 86 studenter er utvist fra russiske universiteter av politiske grunner, viser The Insiders gjennomgang.
Hun er postdoktor ved Sciences Po. — Tjener mindre enn som stipendiat i Norge Én av fem som har disputert i Norge reiser deretter utenlands. Oda Nedregård er postdoktor ved prestisjeuniversitetet Sciences Po i Paris. — Det er ikke lønn som driver meg, sier hun.
Forventer forskerflukt fra USA. Rektorer vil lokke toppforskere til Norge og Europa — Det er trange tider, men det er alltid mulig å investere i toppfolk, sier UiO-rektor Svein Stølen om muligheten for å rekruttere ledende forskere fra USA til Norge.
Budsjettkutt i britisk akademia: 10.000 kan miste jobben Over 80 britiske universiteter har meldt at de må nedbemanne for å håndtere store budsjettkutt. Universitetet i Cardiff skal kutte 400 stillinger.
Vil ha retur-EU-ordning for universiteter: — Kan risikere å si nei til prosjekter NTNU-rektor Tor Grande og prorektor for forskning og innovasjon Toril Nagelhus Hernes ber Arbeiderpartiet satse på mer EU-orientert kunnskapspolitikk fremover.
Guri Melby inviterer Ap til samarbeid: — Vi kan få til endringer raskt — Vi forventer en mer internasjonalt orientert politikk for forskning og høyere utdanning fra regjeringen, sier Venstres leder Guri Melby. Hun oppfordrer Arbeiderpartiet til å søke samarbeid med Venstre og Høyre for å få gjennomslag på Stortinget.
Donald Trump forbereder nedleggelse av Utdanningsdepartementet Elon Musk og hans antibyråkratiserings-team har fått tilgang til departementets systemer. 50 ansatte har allerede blitt permittert eller fått sparken.
Rektor anklaget for plagiat. — Svertekampanje, mener universitetet Doktorgraden til rektor for Indiana universitet, Pamela S. Whitten, inneholder flere mistenkelige tekstlikheter, mener eksperter The Chronicle har snakket med. — Forsøk på å motarbeide rektoren, mener universitetet.
Den svenske regjeringen vurderer om universitetene skal skilles fra staten I Sverige kan universiteter og høgskoler bli skilt fra staten om utdanningsministeren får det som han vil. Kristin Clemet mener tilknytningsformen for høyere utdanningsinstitusjoner bør utredes også i Norge.
Millionødeleggelser og politisk jordskjelv har gitt Amsterdam-rektoren søvnløse netter, men også mer motivasjon. Millionødeleggelser og politisk jordskjelv har gitt Peter-Paul Verbeek, rektor ved Universitetet i Amsterdam, søvnløse netter, men også mer motivasjon.
Tiltalt for å ha laget denne falske boken for å bevise plagiat Den tidligere legen laget en falsk bok som «bevis» for instituttlederens plagiat, ifølge påtalemyndigheten. Nå er 70-åringen tiltalt for bedrageri, dokumentforfalskning og ærekrenkelse.
Donald Trump:— Vi har et utdanningssystem som lærer barna våre å hate landet vårt Flere av Donald Trumps første uttalelser og presidentordrer vil også påvirke høyere utdanning. — Det er viktig at universitetene ikke handler ut av frykt, sier Curt Rice.
Akademia holder pusten: Professor fikk sparken etter e-post om Trump Da Trump vant valget, avlyste professor James Bowley undervisningen og skrev at USA var et «fascistisk land». Med det mistet han jobben. Mandag blir Donald Trump innsatt som USAs 47. president.
Forskeren ble sagt opp etter 20 år: — Universitetsverden er veldig forstokket Etter rundt 20 år som forsker ved Aalborg universitet fikk Helene Pristed Nielsen sparken. — Akademia har et fryktelig umoderne arbeidsliv, mener hun.
Danske anti-sjikaneregler for universiteter innskrenker ytringsfriheten Den danske regjeringen har vedtatt ny «anti-sjikane»-politikk for universitetene. Det er uheldig å skape uklarhet om hva som er lovlige ytringer, mener Anine Kierulf. — Problematisk, mener SAIH.
Reformtsunami i dansk akademia: — Ikke prøv dette i Norge Danske universiteter har vært utsatt for mer enn 30 politiske store og små reformer på drøye 20 år. I disse dager rulles en ny reform ut.
Studentene strømmer til det finske lærerstudiet. — Norge må lære av Finland I Finland kjemper studentene om en plass ved lærerutdanningene. I Norge sto 878 plasser ledige i høst. — Norsk skole har blitt så kjedelig, mener professor.
Sveriges forskningssatsing vekker oppsikt: — Vi skal ikke være det «passe bra» landet — Vi skal konkurrere med de beste i verden, sier Sveriges minister for forskning og høyere utdanning, som øker forskningsbudsjettet med 6,5 milliarder svenske kroner.
Professor ber studentene forplikte seg: Du vil bli sett på som en forræder om du dropper ut Flere oppfinnelser har blitt til ved Aalto Design Factory. Skal du være en del av dette studiet, så forplikter det, mener grunnlegger Kalevi Ekman.
Rekordmange norske Erasmus-studenter og elever. Sigrid og Stella dro til Brussel Norske studenter, elever og ansatte drar på utenlandsopphold med Erasmus+ som aldri før. På seks år er antallet som drar ut doblet. Disse to Erasmus-studentene får godkjent praksisopphold i Brussel som en del av studiene.
Måtte flykte fra Syria i 2013: — Studentutvalgets kontor ble brukt som torturrom På Universitetet i Damaskus var det regimetro studenter som torturerte andre studenter. — Nå må hele universitetssektoren reformeres, mener syriske Osama Shaheen, som selv måtte flykte.
Norske kvinner leser bedre enn menn, men høyt utdannede menn er fortsatt best I 2012 hadde menn bedre leseforståelse enn kvinner. Nå er rollene snudd. Men blant høyt utdannede har menn fortsatt best leseforståelse.
Studenter sto bak halvparten av trakasseringen mot vitenskapelige ansatte — Jeg tror enkelte studenter noen ganger ikke tenker gjennom hva de sier, sier Lise Randeberg, professor og leder i Akademikerne.
Finsk rektor: — Sjikane av forskere er et angrep på ytringsfriheten, den akademiske friheten og tankefriheten vår Geopolitikken har inntatt forelesningssalene, mener Sari Lindblom, rektor ved Helsingfors universitet.
Pionersamarbeid om deling av data gir raskere utvikling av medisin Norge står i bresjen for nordisk-baltisk samarbeid om deling av helsedata innen kreftforskning. — Deling av helsedata gir økt konkurransekraft, sier kreftforsker Kjetil Taskén.
Studenter kalte forelesere islamofober og fascister. Innafor, mener retten «Fascister i våre forelesningssaler. Islamofobi dreper.» Setningen ble skrevet sammen med navnene på to forelesere og hengt på veggen på universitetet. Uakseptabelt, mener utdanningsdirektør. Innenfor ytringsfriheten, slår domstol fast.
Nylige artikler
Som man roper i skogen, får man svar
Kjent studie om diskriminering i akademia er feil, ifølge forskere
25 prosent nedgang i doktorgradsavtaler ved universitetene
Varsler utredning etter fagskolekonkurs
Universitetet i Bergen vil berge logopedstudiet
Mest leste artikler
Skal selge «siving-ringer» for flere millioner kroner i år
Student ble utestengt i to år etter tre tvilsmeldinger
Stjerneforskere måtte slutte etter kontakt med Epstein
Slutt for denne lønnede utdanningen: — Dette er så viktig
PST-sjef advarer mot spioner på Arctic Frontiers