USA

Trump med enda et slag mot internasjonal forskning

Trump har meldt USA ut av 66 internasjonale organisasjoner. — Markerer et brudd med den internasjonale ordenen, sier instituttleder Leiv Marsteintredet ved Universitetet i Bergen.

USAs president Donald Trump mener medlemskapet i de 66 internasjonale organisasjonene er sløsing med skattebetalernes penger.
Publisert

USAs president Donald Trump varslet tidligere denne uken at han trekker seg fra 66 internasjonale samarbeidsorganisasjoner, som han betegner som «sløseri med skattebetalernes penger». 

Flere av dem er direkte knyttet til forskning og høyere utdanning.

Leiv Marsteintredet, UiB
Leiv Marsteintredet sier det er bekymringsfullt at USA bryter med internasjonale lover og regler.

— Dette er et brudd med den internasjonale ordenen som er bygget opp, ikke minst av USA, etter den andre verdenskrig. Det er en stor bekymring at USA trekker seg fra en så stor del av det internasjonale samarbeidet innen klima, forskning, sikkerhet og andre områder, sier instituttleder for sammenlignende politikk ved Universitetet i Bergen, Leiv Marsteintredet, til Khrono.

Med dette bryter USA med respekten for internasjonale lover og regler, påpeker han.

Trekker seg fra disse organisasjonene

Her er en oversikt over noen av organisasjonene med betydning for forskning som Trump har valgt å gå ut av: 

FNs klimapanel (IPCC). Verdens ledende fagmiljø om klimaforskning, som sammenstiller forskningsrapporter om global oppvarming fra hele verden.

Kilder BBC har snakket med sier de er bekymret for hva dette vil bety for amerikanske forskere som jobber med å lage organisasjonens neste publikasjoner. Amerikanske forskere er allerede blitt nektet å delta på et av klimapanelets møter i Kina.

Forsknings- og teknologisenteret i Ukraina (STCU). Organisasjonen gir fullfinansierte stipender til forskere fra Aserbajdsjan, Georgia, Moldova, Ukraina og Usbekistan.

— USA har vært sentrale

Det mellomstatlige vitenskaps‑ og politikkpanelet for biologisk mangfold og økosystemtjenester (IPBS) skriver i en uttalelse fra organisasjonens styreleder, forsker David Obura, at USA har vært en sentral aktør i å grunnlegge organisasjonen: 

— Amerikanske forskere, beslutningstakere og interessenter — inkludert urfolk og lokalsamfunn — har siden opprettelsen i 2012 vært blant de mest engasjerte bidragsyterne til panelets arbeid. De har gitt verdifulle bidrag til objektive, forskningsbaserte vurderinger av planetens tilstand, for både mennesker og natur.

— Bidragene fra amerikanske eksperter spenner fra ledelse av viktige vurderingsrapporter og forhandlinger, til å være forfattere og fagfeller i arbeid med rapporter, samt å bidra til å styre organisasjonen både vitenskapelig og administrativt.

Obura understreker at arbeidet vil fortsette som før til tross for at USA trekker seg ut.

Anti-terror, global endring og utdanning i kriser

Det internasjonale instituttet for rettspleie og rettsstatsprinsipper
(IIJ),
har blant annet en egen akademisk avdeling som tilbyr kurs om terrorbekjempelse rettet mot utøvere innen strafferett.

Det interamerikanske instituttet for forskning på global endring (IAI) har flere forskningsprosjekter. Instituttet jobber for å koordinere den vitenskapelige og økonomiske forskningen om omfang, årsaker og konsekvenser av global endringer på det amerikanske kontinentet.

Education Cannot Wait er et globalt milliardfond som jobber for å sikre at mennesker i krise får utdanning. 

I tillegg er det aktører som UN UniversityEuropean Centre of Excellence for Countering Hybrid Threats, Forum of European National Highway Research LaboratoriesPan American Institute of Geography and History og andre som jobber direkte eller indirekte med forskning og høyere utdanning.

Powered by Labrador CMS