Serbia 

Støttet demonstrantene. Mister jobben etter 20 år på universitetet

Førsteamanuensis Jelena Kleut ved universitetet i Novi Sad har åpent støttet studentopprøret i Serbia. Nå har universitetet avgjort at hun må slutte i jobben.

Jelena har briller. Hun står i et åpent, lyst kontormiljø med glassvegger.
Førsteamanuensis i kommunikasjonsstudier Jelena Kleut har jobbet ved universitetet i Novi Sad i 20 år, før hun nå fikk avslag på grått papir.
Publisert

Brussel (Khrono): Tirsdag skal Jelena Kleut, førsteamanuensis i mediefag, som vanlig ha forelesning for studentene sine ved Universitetet i Novi Sad i Serbia. Hun vet imidlertid ikke ennå om hun ser dem igjen dagen etter eller om dette blir hennes siste dag på universitetet. 

Det kommer an på når universitetsstyret leverer det skriftlige vedtaket om at hun ikke lenger jobber der. 

— Egentlig skulle jeg snakket om mitt favorittfag «resepsjonsteorier innen massekommunikasjon», men dagen vil nok gå med til å snakke med og betrygge studentene mine, som er svært usikre på hva som skjer nå, sier Kleut til Khrono. 

Jelena holder en presentasjon bak ECREA 2024-talerstol på en konferansescene.
Jelena Kleut er styreleder for European Communication Research and Education Associations (ECREA) avdeling for publikum og resepsjonsstudier.

Studentene hennes har eksamen i slutten av januar, så mange er urolige for hva de skal gjøre nå som foreleseren deres forsvinner. 

— Jeg vet ikke helt hva jeg skal tenke. Dette er galskap, sier Kleut.

Dagen før Khrono snakker med henne, okkuperte flere studenter ledelsens kontor ved Fakultetet for filosofi, der Jelena Kleut er ansatt, i protest mot universitetets avgjørelse om å avslutte kontrakten hennes.

Dekanen ved fakultetet, Milivoj Alonovic, svarte med å understreke at fakultetet er imot at Kleut ikke får fortsette og støtter hennes sak. Han legger til at så lenge det ikke har kommet en skriftlig avgjørelse fra ledelsen, så vil han sørge for at Kleut fortsatt får undervise på fakultetet, ifølge avisen danas.rs.

Onsdag kom beskjeden Kleut har fryktet og ventet på, den formelle skriftelige avgjørelsen om at hun ikke lenger får jobbe ved universitetet. 

«Våget å være ulydig»

Jelena Kleut «har mistet jobben — ikke på grunn av manglende kompetanse, men tilsynelatende fordi hun våget å være ulydig og stilte seg på studentenes side», skriver Serbian Times

De omtaler Kleut som en av landets mest anerkjente medieforskere.

Den serbiske regjeringen strammer stadig grepet for å slå ned på demonstranter og kritikere av regjeringen. De serbiske styresmaktene er sterkt kritisert både nasjonalt og internasjonalt for å bli stadig mer autokratiske, korrupte og antidemokratiske. 

I 2025 var det massive demonstrasjoner mot regjeringen i hele Serbia. Det startet med at studentene i landet tok til gatene etter at taket på togstasjonen i Novi Sad kollapset og drepte 16 personer. Demonstrasjonene har hatt bred støtte blant universitetsansatte, deriblant Jelena Kleut. 

Mye kan tyde på at dette er grunnen til at hun nå mister jobben

Ble nektet opprykk

Saken begynte med at Kleut søkte om opprykk fra førsteamanuensis til professor i oktober.

I Serbia er ikke forelesere og forskere fast ansatte før de oppnår fullt professorat. Som førsteamanuensis har man som regel femårsstillinger, forklarer Jelena Kleut. 

Dette er grunnen til at hun ikke får fortsette uten forfremmelse, ettersom kontrakten hennes går ut. Dette til tross for at hun har jobbet 20 år ved universitetet. 

Ekspertkomiteen som vurderte søknaden hennes anbefalte at hun bør forfremmes. Deretter var det en avstemming på hennes fakultet, som også gikk i hennes favør. Etter dette gikk søknaden til det vitenskapelige rådet, som også gikk god for søknaden. 

Jelena går på solrik gate med megafon i hånden og veske over skulderen
Jelena Kleut har deltatt aktivt i demonstrasjonene og har åpent støttet demonstrantene.

Nå gjensto det bare selve avstemmingen i universitetets senat, som består av blant annet dekanene og noen andre ledere ved universitetet. Her ble det imidlertid en diskusjon og avstemmingen endte med seks for, to imot og tolv blanke stemmer. Ettersom avgjørelsen trengte et flertall ble søknaden derfor avslått.

Jobbet 20 år ved universitetet

— For å bli professor må man oppfylle en rekke kriterier. Det vises ikke til at noen av disse kriteriene ikke er oppfylt. Det vanlige ville vært å sende saken tilbake til det vitenskapelige rådet, dersom senatet har spørsmål til søknaden, sier Kleut.

Begrunnelsen som ble oppgitt var at hennes forskning ikke var av stor nok «nasjonal betydning». Ifølge det serbiske nettverket for akademisk solidaritet og engasjement sier at dette aldri tidligere har vært et krav for å bli forfremmet til professor, skriver Masina.rs.

Kleut klaget på avgjørelsen. 15. januar var det en ny avstemming i et utvidet universitetsenat. Denne gang stemte flertallet mot.

Smiljana Milinkov, leder for Medieavdelingen ved Det filosofiske fakultet, sier det er skremmende hvordan universitetets øverste organ, Senatet i Novi Sad, tar beslutninger. Hun mener videre det er bekymringsfullt at folk som sitter i dette organet tier i møte med klare brudd på prosedyrer, ifølge avisen Masina.rs.

Flere medlemmer av senatet har påpekt at det var et press i senatet for å stemme i Jelenas Kleuts disfavør, ifølge avisen.

Kleut sier til Khrono at hun ikke er i tvil om at avgjørelsen er politisk og kommer som reaksjon på at hun har åpent støttet studentdemonstrasjonene i landet. 

Ifølge henne har 14 av de totalt 25 senatsmedlemmene aktivt gått ut med støtte til den sittende regjeringen. 

Tar saken til retten

— Dette er svært problematisk. Universiteter burde være uavhengige, men nå er deler av universitetene våre styrt av regjeringen, sier hun.

Jelena Kleut har bestemt seg for å gå rettens vei for å få omgjort avgjørelsen. Både via den administrative domstolen som håndterer universitetssaker og ordinær rett, der hun vil saksøke universitetet for diskriminering som følge av forskjellsbehandling av forfremmelsessøknaden hennes. 

Kleut har ikke hørt om lignende saker andre steder i Serbia, men sier det var vanlig at kritiske akademikere ble nektet forfremmelse under president Slobodan Milošević på 1990-tallet.

— Men hele utdanningssystemet i Serbia er under stadig mer press. 

Øker kontrollen ved universitetene

Kleut gir flere eksempler: 

Universitetet i Nis ble nylig omstrukturert mot sin vilje. Regjeringen har blant annet opprettet et nytt fakultet for serbiske studier mot universitetsledelsens vilje, ifølge Kossev.info.

På Novi Pazar State University er 30 ansatte sagt opp og 200 studenter har mistet sine studieplasser. Dette blir blant annet omtalt i Serbian Times. 

På andre universiteter er det bestemt at ingen kan søke forfremmelser, som vil føre til at flere mister jobben når de midlertidige stillingene går ut.

— Jeg tror myndighetene har innsett at universitetene er institusjoner der de ikke har full kontroll, så det prøver de å gjøre noe med. Angrepene på universiteter øker, men det skjer ikke bare her. Bare se hvor fort det har utviklet seg i for eksempel USA, sier Kleut.

Khrono har kontaktet universitetet i Novi Sad, men har ikke fått svar. 

Powered by Labrador CMS