politihøgskolen
3020 søkere: — Jeg er glad
Rektor Nina Skarpenes håper at de gode søkertallene til politiutdanningen er starten på en positiv trend.
Da at søknadsfristen gikk ut 1. mars, hadde 2215 søkere valgt Politihøgskolen (PHS) som sitt prioriterte studieønske.
Det skriver Politihøgskolen i en pressemelding.
Totalt har 3020 søkere politiutdanningen som ett av sine studieønsker for høsten, noe som er en oppgang på fem prosent fra i fjor. Antall studieplasser er 524.
— Jeg er glad for at søkertallene går oppover. Jeg håper dette er starten på en positiv trend. Samfunnet vårt trenger et sterkt politilag som jobber kunnskapsbasert med å håndtere et krevende kriminalitetsbilde. Det er en viktig del av samfunnsberedskapen vår, uttaler PHS-rektor Nina Skarpenes.
Det nye studietilbudet i Alta, som Khrono tidligere har skrevet om, har fått 256 søkere. Søkerne kommer hovedsakelig fra Troms og Finnmark, i tråd med studieplasseringens hensikt, står det i pressemeldingen fra PHS.
— Målet med studietilbudet i er Alta at de som allerede bor i nord søker seg til en utdanning og jobb i politiet. Vi håper at det er et tiltak som vil virke godt for å rekruttere og beholde politifolk i de nordligste politidistriktene, sier Skarpenes.
Det er fortsatt studiested Oslo som har flest førsteprioritetssøkere. I underkant av 46 prosent av søkerne har valgt Oslo som sitt førstevalg i år. Deretter følger Stavern med 26 prosent, Bodø 17 prosent og Alta med 12 prosent av søkerne.
Høsten 2024 skrev Khrono at Politidirektoratet meldte om bedring i jobbtallene for nyutdannede politi.

Nylige artikler
Navnene til mange tusen fagfeller på avveie. Noen har fått truende meldinger
Mener KI-utvalg overser rettslig problem
Skal teknologien få overta vurderingsarbeidet?
Store endringer for BIs flaggskip. Skal halvere antall studenter
Tilrettelegging og skikkethetsvurdering - må det være enten eller?
Mest leste artikler
Ouriginal fant 98 prosent tekstlikhet. Advokat mener det kun er 0,94 prosent
Førsteamanuensis ved UiT får skriftlig advarsel
Benedikte Moltumyr Høgberg er Årets navn i akademia
Svarer «langsom professor»: — Ikke mulig å drive toppforskning med norsk arbeidsmoral
Forskningsrådet endrer vurderingskritierier og innfører ny karakterskala