søkerliste
Disse vil bli sjef for det nye stor-direktoratet
Fem menn og en kvinne står på søkerlisten til direktørjobben i det nye direktoratet, som også har fått sin egen forkortelse.
OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.
Søknadsfristen til direktørstillingen i det nye, store Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse har gått ut.
Det er seks søkere til stillingen, fem menn og en kvinne. To kandidater har trukket seg, skriver Kunnskapsdepartementet i en pressmelding.
Last ned Khrono-appen og få varsel om de viktigste nyhetene.
Last ned til iPhone - Last ned til Android
-
Dette er søkerlista:
- Thorbjørn Gaarder (65), Chief credit officer, Oslo
- Sveinung Skule (55), Direktør for Kompetanse Norge, Bærum
- Unntatt offentlighet, mann
- Harald Nybølet (60), Direktør for for Direktoratet for internasjonalisering og kvalitetsutvikling i høyere utdanning (Diku), Bergen
- Einar Rosnæs (51), Partner/seniorrådgiver, Moss
- Ruth Grung (62), stortingsrepresentant for Arbeiderpartiet, Bergen
Både direktør i Kompetanse Norge, Sveinung Skule, og direktør for Diku, Harald Nybølet, som begge har ivret for omorganiseringen av seks sentrale direktorater og organer i høyere utdanning, står på søkerlisten.
Det gjør også nåværende stortingsrepresentant for Arbeiderpartiet, Ruth Grung. Hun er eneste kvinne på lista.
Direktoratet disse seks ønsker å lede er et nytt direktorat som opprettes fra 1. juli og som skal bestå av Diku, Kompetanse Norge, deler av Direktoratet for IKT og fellestjenester i høyere utdanning og forskning (Unit), Universell, som i dag er tilknyttet NTNU og jobber med universell utforming og noen oppgaver fra Norsk senter for forskningsdata (NSD).
Ny forkortelse
I revidert nasjonalbudsjett som ble lagt frem tirsdag, ble det også klart at direktoratet får forkortelsen HK-dir.
Hovedkontoret skal ligge i Bergen, men det er enda ikke avklart om den nye direktøren skal sitte der.
Da forskning- og høyere utdanningsminister i februar varslet den omfattende omorganiseringen, var lederne for både Diku, Nokut, Unit og Kompetanse Norge positive til nyheten.
Omorganiseringsnyheten ble mottatt ganske annerledes blant flere tillitsvalgte i organisasjonene, som representerer de rundt 900 ansatte som nå har store omveltninger fremfor seg.
Nylige artikler
Mer forskningsmidler fra stiftelser og fond? Slik kan det gjøres.
66 tilsette sagt opp ved Københavns universitet
Gir regjeringa skylden for dårlig norsk på studier
Spesialpedagog må bli en beskyttet tittel
For første gang på 10 år startet færre på IT-studier
Mest leste artikler
Slår alarm om svake norskkunnskaper blant studenter. — Betydelige utfordringer
La inn «KI-feller» i oppgavetekst: — Eksamen bør være rettferdig
Artikkel om vindskala mest lest i 2025. SNL-sjefen er flau over nummer to på lista
Legger ned campuskafé. — Deprimerende å sitte her
Dette teller mest når du søker jobb: — Ikke antall artikler alene