Sensitive teknologier: Slik er Norges forskningssamarbeid med «risikoland». Samarbeider mest med Kina om KI 29. januar 2026 - 00:08
Debatt ● per arne bjørkum Kierulf-utvalget går rundt grøten «Akademikere har seg selv å takke for problemene de opplever når de ytrer seg», mener professor emeritus Per Arne Bjørkum.
Myter og fakta om forskningstid Per Arne Bjørkum kommer med antagelser på sviktende grunnlag om forskningstid, mener innleggsforfatterne.
Akademikerne må vise at de fortjener tillit Eldre akademikere som ikke publiserer eller har markert seg på flere år, bør bruke tiden sin på å undervise fremfor å forske, mener Per Arne Bjørkum.
Det er ekspertene som er problemet I praksis fungerer bruken av ekspertene i Forskningsrådet som en geleidet nødlanding av den genuint nysgjerrighetsdrevne forskningen som kan åpne opp for en ny verden.
13 mot én (ikke-forsker) er feigt, og er et overtramp i seg selv Når 13 akademiske ledere kommer med uforbeholden støtte til en politikk Carl I. Hagen er uenig i, er det en stillingtaken som er i strid med vitenskapens fundament. Det er grunn til å spørre om motivet bak, skriver kronikkforfatteren.
Har våre klimaforskere fortalt oss alt vi trenger å vite? Forskere skal ikke tenke føre-var. De skal blottlegge forskningen for politikerne, men gjør de det?
Nylige artikler
Åpent brev til president Macron: «De dør på dine universiteter»
Forskerforbundet ut mot logopedstopp: — Dekker over realiteten
Skal selge «siving-ringer» for flere millioner kroner i år
Hvem karrer til seg mest i Innlandet?
Evakuering ved UiT etter funn av mistenkelig pakke
Mest leste artikler
Stenger ute alle søkere fra Iran, Russland, Kina og Nord-Korea
Student ble utestengt i to år etter tre tvilsmeldinger
Berg-Hansen og jeg
Stjerneforskere måtte slutte etter kontakt med Epstein
Sensitive teknologier: Slik er Norges forskningssamarbeid med «risikoland». Samarbeider mest med Kina om KI