internasjonalisering
Endrer utlysningstekst: Her er ordet som endrer «alt»
Forskningsrådet bytter ut ett ord med et annet. — Dette er bedre, sier professor Finn Arne Jørgensen.
Tirsdag
skrev Khrono at Forskningsrådet fra 16. oktober krever at alle som vil ha
stipend for utenlandsopphold har norsk master- eller doktorgrad og har hatt
bosted eller arbeid i Norge i minst 12 måneder i løpet av de siste syv årene.
En som ikke tilfredsstiller disse kravene er seniorforsker Anwesha Dutta ved Chr. Michelsens Institutt, som skulle søke om stipend for utenlandsopphold som et ledd i prosjektet hun fikk støtte til i fjor.
Ettersom Dutta har en mastergrad fra India og en doktorgrad fra Belgia, var hun ikke kvalifisert for å søke ordningen.
«Og» ut, «eller» inn
Nå har dette endret seg. I et innlegg i Khrono onsdag skriver områdedirektør for forskningssystemet og internasjonalisering i Forskningsrådet, Benedicte Løseth, at Forskningsrådet endrer ordlyden i utlysningsteksten med umiddelbar virkning.
Kort fortalt byttes ordet «og» ut med «eller», noe som gjør at teksten nå skal se slik ut:
«Fra og med 16. oktober 2023 er det innført krav om mastergrad eller doktorgrad fra en norsk forskningsorganisasjon eller bosted eller arbeid i Norge i minst 12 måneder i løpet av de siste syv årene, for denne utlysningen.»
— Intensjonen vår er å styrke tilknytningen til Norge slik at forskertalenter fra norske institusjoner får internasjonal erfaring og inngår i internasjonale nettverk. Khrono hadde 31. oktober et oppslag som viser at enkelte konsekvenser av denne endringen ikke er i tråd med intensjonen, skriver Benedicte Løseth i onsdagens innlegg i Khrono.
Hun fortsetter med å vise til Anwesha Duttas situasjon.
— Endringen, slik det er formulert nå (før onsdag journ.anm.), gir en utilsiktet konsekvens for de som har en sterk tilknytning til Norge uten å ha mastergrad eller doktorgrad fra en norsk institusjon, noe som var tilfelle for Dutta, skriver Løseth.
Anwesha Dutta reagerer med glede når Khrono overbringer henne dagens nyhet.
— Dette er virkelig gode nyheter, sier Dutta.
— Dette løser situasjonen for meg og veldig mange andre. Jeg er glad for at Forskningsrådet har tatt grep, fortsetter hun.
— Dette er bedre
I Khronos artikkel tirsdag meldte avdelingsdirektør i forsknings- og innovasjonssystemet i Forskningsrådet, Johannes Waage Løvhaug, at formålet med ordningen å øke andelen unge forskere ved norske institusjoner som tar et forskningsopphold i utlandet.
— Ordningen har ikke som målgruppe forskere som allerede er mobile. Forskningsrådet har erfart at en del mottakere av stipendordningen de siste årene ikke har vært i målgruppen og har derfor valgt å justere retningslinjene, skrev han i en kommentar til Khrono.
En annen som uttalte seg til Khrono tirsdag var professor ved Universitetet i Stavanger (UiS), Finn Arne Jørgensen.
I en e-post skrev Jørgensen blant annet at endringen som trådte i kraft 16. oktober «viser en fullstendig mangel på forståelse for hva et internasjonalt forskningsopphold skal gjøre».
Når Khrono onsdag slår på tråden til Jørgensen for å informere om endringen i utlysningsteksten, reagerer han positivt.
— Dette er bedre. Det vil fortsatt få konsekvenser for de som ønsker utenlandsopphold når de er tidlig i utdanningsløpet, men det er jo mer uvanlig, sier Jørgensen.
Han legger til at det endringen i alle fall løser situasjonen ved UiS.
— Dette var en god nyhet for oss, og en fin justering fra Forskningsrådet, sier Jørgensen.

Nylige artikler
Rektor Klaus Mohn: Nye styrer bør få ansette sine egne rektorer
Kritikken bommer. Vår analyse av tannhelsetjenesten står støtt
At forskning er en nyttig ting kan ingen komme fra
Ni norske universitet rangert utan å vite om det. — Underleg, seier rektor
– Det er en borgerplikt å dele kunnskapen
Mest leste artikler
Direktør med uheldig «klaps» på direktesendt TV
På pulten til historieprofessoren låg ein lapp med beskjed om å rydda
Føler seg avskiltet etter søknad om merittering
Slutt på at ansatte kan bruke Airbnb og Booking.com på jobbreiser
Rektor Mogherini arrestert etter korrupsjonsanklager